برای دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، عضو کانال تلگرام «اسپات نیوز» شوید.

سونامی بازار مسکن در ۶ ماه نخست سال

03:00۰

رشد قیمت ها در نیمه نخست سال نامتعارف و جهشی بود بطوری‌که میانگین قیمت متوسط آپارتمان در تهران به بالای ۲۵ میلیون تومان در متر مربع رسید. این موضوع نشان می دهد دولت باید با توجه به تکالیف قانونی خود در این خصوص بیش از گذشته برنامه ریزی و اقدام کند تا عرضه و تقاضا در این بازار به توازن و تعادل برسد.

به گزارش اسپات نیوز، حسام عقبایی اظهار کرد: در نیمه نخست امسال رشد قیمت ها در بازار مسکن، رشدی غیر معمولی و فراتر از سطح توقع بود.

وی تصریح کرد: پیش بینی می‌کنیم در نیمه دوم سال جاری شاهد افزایش قیمت مسکن بیش از نرخ تورم نباشیم.

وی افزود: رشد قیمت ها در نیمه نخست سال نامتعارف و جهشی بود بطوری‌که میانگین قیمت متوسط آپارتمان در تهران به بالای ۲۵ میلیون تومان در متر مربع رسید. این موضوع نشان داد دولت باید با توجه به تکالیف قانونی خود در این خصوص بیش از گذشته برنامه ریزی و اقدام کند تا عرضه و تقاضا در این بازار به توازن و تعادل برسد.

دلایل رشد قیمت مسکن در ۶ ماه نخست

نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور درباره دلایل رشد قیمت مسکن در ۶ ماه نخست سال توضیح داد: بازار مسکن تحت تأثیر عواملی مانند کرونا، بازارهای موازی از قبیل ارز و سکه و حتی بورس و همچنین مسائل کلان اقتصادی کشور و فضای دلال بازی، شاهد رشدی نامتعارف و سونامی گونه بود.

کاهش قدرت خرید مردم

وی خاطر نشان کرد: ظرفیت افزایش قیمت مسکن در نیمه دوم سال وجود ندارد که این به معنای کاهش قدرت خرید مردم و دست نگهداشتن عموم برای معامله حتی برای تبدیل به احسن کردن خانه‌های خود است و فعلاً کسی این ریسک را نمی‌کند که خانه خود را بفروشد تا خانه بزرگ‌تری بخرد چراکه قیمت‌ها روز به روز رشد می‌کنند.

عقبایی افزود: بیش از ۸۰ درصد کسانی که این روزها در بازار معامله می‌کنند نیز کسانی هستند که در حوزه سرمایه‌ای در این بخش ورود کرده اند و قدرت خرید مصرفی مردم برای مسکن به شدت کاهش یافته است.

وی با اشاره به تأکیدات رهبر معظم انقلاب اسلامی در چند روز گذشته به دولت در مورد افزایش ثبات اقتصادی و نظارت بر قیمت‌ها گفت: امیدوارم قیمت‌ها در بازار مسکن به سمت و سویی برود که شاهد جلوگیری از ایجاد حباب بیشتر قیمت مسکن باشیم و رشد ناهمگون و نامتعارف و ساختگی این بازار از بین برود.

نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور درباره وضعیت اجاره بها در این مدت نیز بیان کرد:  امسال با توجه به شیوع بیماری کرونا ستاد ملی مبارزه با این بیماری مصوب کرد سقف اجاره بها در تهران ۲۵، در کلانشهرها ۲۰ و در شهرهای دیگر ۱۵ درصد افزایش یابد که گرچه این مصوبه مغایر قانون روابط مالک و مستأجر بود، اما چون مصوبه این ستاد بود تلاش کردیم این سقف در معاملات رعایت شود و رشد قیمت اجاره بها که در تیر ایجاد شد به مرور در مرداد فروکش کرد.

وی افزود: پیک جابجایی‌ها هم که همیشه در تابستان آغاز می‌شد تغییر کرد و از قبل تابستان عده‌ای جابجا شدند و با توجه به اینکه عمده جابجایی‌ها در نیمه اول سال اتفاق می‌افتد و کمتر کسی در فصل زمستان تغییر مکان می‌دهد، تصور می‌کنم با توجه به نزدیک شدن زمستان و کاهش نقل و انتقالات مردم و همچنین ادامه دار بودن شیوع کرونا در کشور، شاهد افزایش تمدید قراردادهای فعلی باشیم.

عقبایی افزود: در نتیجه کاهش قراردادها حتی این احتمال وجود دارد که اجاره بها در فصل زمستان کاهش هم پیدا کند و نیمه دوم سال نسبت به نیمه اول آرام‌تر و توأم با آرامش بیشتری باشد.

انتهای پیام

منبع
خبرآنلاین
لینک کوتاه
http://spotnews.ir /?p=5981

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند