برای دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، عضو کانال تلگرام «اسپات نیوز» شوید.

چرا دلار برخلاف انتظارها روند صعودی به خود گرفت؟

05:00۰

زمزمه‌های امید به بازگشت به برجام و انجام مذاکره در صورت پیروزی بایدن آنچنان شدت گرفته بود که تقریبا همه منتظر بودند با پیروزی بایدن بازار ارز حداقل برای  چند هفته دگرگون شود. البته این اتفاق هم افتاد و با انتخاب بایدن به عنوان مجهور آمریکا در عرض چند روز دلار از ۲۸ هزار تومان به ۲۳ هزار تومان رسید اما دلار ۲۳ هزر تومانی فقط ۲۴ ساعت دوام آورد و خیلی زود بر خلاف انتظارها بازار به حالت اولیه بازگشت. اما چرا؟

به گزارش اسپات نیوز، از چند هفته پیش از انتخابات آمریکا بازار ارز تحت تاثیر اخبار سیاسی قرار گرفت و حتی پیشتازی هر یک ز نامزدها در نظرسنجی‌ها هم قیمت‌ها را تغییر می‌داد. با جلو افتادن بایدن دلار عقب می‌نشست و با پیشتازی ترامپ، گران می‌شد.

زمزمه‌های امید به بازگشت به برجام و انجام مذاکره در صورت پیروزی بایدن آنچنان شدت گرفته بود که تقریبا همه منتظر بودند با پیروزی بایدن بازار ارز حداقل برای  چند هفته دگرگون شود.

البته این اتفاق هم افتاد و با انتخاب بایدن به عنوان مجهور آمریکا در عرض چند روز دلار از ۲۸ هزار تومان به ۲۳ هزار تومان رسید اما دلار ۲۳ هزر تومانی فقط ۲۴ ساعت دوام آورد و خیلی زود بر خلاف انتظارها بازار به حالت اولیه بازگشت.

مردم دولت را مقصر افزایش مجدد قیمت دلار می‌دانند

در گزارش‌ها و گفتگوهای متعدد با کارشناسان در روزهای گذشته عوامل موثر بر این اتفاق بررسی شد. در ادامه قرار است نظر مردم درباره وضعیت فعلی را بخوانید. ظاهرا مردم بر خلاف دلایلی که کارشناسان عنوان می‌کنند،دولت را مقصر افزایش مجدد قیمت دلار می‌دانند.

« دلار داشت خوب پایین می‌اومد حتی تا بیست هزارتومان هم خرید فروش شد، دولت مانع شد. چرا که همتی سیگنال داد درپایین آمدن دلار ما نقشی نداشتیم. یعنی خودتون پایین آوردینش فوری بالا کشید تا دوباره به۲۸ تومان رسید»

« می‌خواستم به دولت اعلام بفرمایید ما تعهد بدیم، بی خیال این یارانه ۴۵تومانی بشیم، شما بی خیال دلار می شید؟ تو رو خدا بذارید یکم نفس بکشیم …دیگه شب‌ها خواب دلار می‌بینم…به اون خدایی که دارید می پرستید داریم له می‌شیم»

« دلار رو دولت خودش مدیریت می‌کنه، اونم به نفع خود و ضرر مردم بدبخت. می‌خواد کسری بودجه رو جبران کنه»

« هم اکنون که هیچ اتفاقی نیفتاده قیمت دلار را می‌بینیم که باز افزایش پیدا کرده و هنوز سیاست‌های جدید در آمریکا علیه ایران هم معلوم نیست، چیست؟ پس هر آدم ساده متوجه می‌شود که دولت نمی خواهد دلار، که متاسفانه پایه قیمتی کالاها در ایران است، پایین بیاید. حرکت افزایشی معلوم است که دستوری است ولی این که چرا می‌خواهند مردم زیر فشار باشند جای سوال است»

« تحریم‌ها ربطی به بالا رفتن دلار نداشت. خود دولت دلار رو می‌بره بالا تا بتونه کمبود بودجه‌اش رو از مردم بدبخت بگیره. علتشم اینه که دستش با دلالا تو یه کاسه هست. بعد گفتن تحریم‌ها لغو بشه قیمت دلار پایین نمیاد. نمی‌گن دیگه از بی‌مسولیتی خودمونه»

« همه این بازی‌ها زیر سر دولته. ترامپ و بایدن بهانه است»
« یعنی نمی‌ذارن مردم دو روز دلشون رو خوش کنن. این مافیای دلار سه ضلع داره؛ دولت، دلال، بانک مرکزی. همه شون مانع تراشی می‌کنن»

« دوستان دولت به هیچ عنوان نمی‌گذارد دلار بیاد پایین، چون تازه یاد گرفته چطوری کسری بودجه خودش رو تامین کنه. پس زیاد خودتان رو حرص ندید و اذیت نکنید»

« خودشون نمی‌خوان دلار بیاد پایین فقط تو اخبار مجازی هست که از کاهش نرخ دلار و طلا میگن و هیچ خبری تو تلویزیون پخش نمیشه! چون تو این شرایط ، نفت نمی‌تونن بفروشن باید از طریقی هزینه کشورهای دوست و برادر رو تامین کنن. چی بهتر از افزایش قیمت‌ها مخصوصا دلار که از جیب ملت ایران میره»

مردم منتظر چه اتفاقاتی در بازار ارز هستند؟ 

حالا که ارزانی در بازار ارز دوام نیاورده و همچنان خبری از تغییر  در وضعیت ورود ارز نیست،  مردم منتظر چه اتفاقاتی در بازار ارز هستند؟ در ادامه تعدای از نظرات در این باره را خواهید خواند:

« دلار تابع میزان افزایش مقدار پول ایرانی یا همون نقدیندگی است بعید است دلار پایین بیاد»

« دلار شدیدا سقوط می‌کند شک نکنید. دلاربازها بذار طعم ضرر را بچشند تا بفهمند ملت تا حالا چی کشیدن»

« مگه میشه یه مملکتی حریف چند تا دلال نشن؟! توی این چند ماه هر وقت، دقیقا هر وقت که مسئولان گفتن نرخ ارز پایین میاد برعکس قیمت‌ها بالا میره، انگار یک جور سیگنال و نشونه شده. از خدا می‌خوام دلار پایین بیاد هرچند وقتی پایین میاد هم باقی اجناس ارزون نمی‌شن ولی باز اونجوری یه امیدی هست. اون‌هایی که میگن دلار ارزون میشه رو چه حسابی میگن؟یعنی واقعا ارزون میشه؟حدود ۲۰ تومنم بشه و ثابت بمونه باز خوبه ولی من که چشمم آب نمی‌خوره»

« این مقاومت چند روز بیشتر نمی‌تواند دوام بیاورد. قیمت دلار با واقعیت خیلی فاصله دارد تا آخر ماه دلار باید بین ۱۸ تا ۲۰ تومان باشد»

« دلار همانطوری که بیخودی رفت بالا حالا باید تا مرز ۲۰ هزارتومان برسد و یا کمتر»

« خبر تایید واکسن کرونا در چین و آمریکا، رونق اقتصاد جهانی، بالا رفتن قیمت نفت، آمدن طرفتار سرسخت برجام به کابینه بایدن و آزاد سازی پول‌های بلوکه شده باعث سقوط شدید ارز طلا خواهد شد. قابل توجه دلالان دلار و سکه فعلا نفروشید بورس هم داشت مقاومت می‌کرد. الان حال و روزش اینه قیمت دلار موقعی که ۲۴ تومن بود رییس بانک مرکزی گفت قیمت خیلی پایین‌تر از این حرفهاست. مقاومت فایده ای نداره خریدار نیست. بانک مرکزی بخاطر این‌که شرکت‌های بزرگ و دولت ضرر سنگین ندن و کالاهای خودشون رو بفروشن فعلا داره مدارا می‌کنه و کم کم قیمت دلار رو پایین می‌کشه تا ۱۶ تومن و بعد از برجام باید تا ۱۰تومن بیاره و به دولت بعدی تحویل بده»

« دلار بیشتر از قبل بالا خواهدرفت چون ترامپ تودولت چندهفته باقی مانده‌اش گفته تحریم‌هاراعلیه ایران بیشترخواهم کرد ونوشتارقانونی را آن طوری تنظیم خواهم کرد که دردولت بایدن نتوان آن رابرطرف کرد»

انتهای پیام

منبع
تجارت نیوز
لینک کوتاه
http://spotnews.ir /?p=6674

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند