برای دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، عضو کانال تلگرام «اسپات نیوز» شوید.

کاربران «طاقچه» در دوران کرونا چند دقیقه کتاب خواندند؟

04:00۰

بیش از ۲۵۵۰۰ کتاب در تابستان امسال توسط کاربران طاقچه خوانده شده، کاربرانی که حالا بیش از یک میلیون نفر هستند چرا که آمار رسمی طاقچه در تابستان ۹۹ در گوگل پلی، مرز یک میلیون نصب را رد کرده است.

به گزارش اسپات نیوز، کتابفروشی آنلاین طاقچه در گزارشی که از عملکرد خود در تابستان ۹۹ منتشر کرد، می‌گوید در این فصل کرونازده، حداقل ۱۹۴ هزار ایرانی در این پلتفرم یک کتاب خواندند و مجموع ساعت‌های مطالعه در طاقچه به بیش از ۱ میلیون و ۷۶ هزار ساعت رسیده است.

بیش از یک میلیون کاربر

طاقچه در گزارش خود اعلام کرد در تابستان امسال ۴۲۰۶ کتاب به این اپلیکیشن اضافه شده و در کنار آن ۷۶۷ مورد کتاب صوتی به آرشیو طاقچه افزوده شده است. بیش از ۲۵۵۰۰ کتاب در تابستان امسال توسط کاربران طاقچه خوانده شده، کاربرانی که حالا بیش از یک میلیون نفر هستند چرا که آمار رسمی طاقچه در تابستان ۹۹ در گوگل پلی، مرز یک میلیون نصب را رد کرده است.

«طرح کتابرو» طاقچه

طاقچه در این تابستان ضمن انتشار نسخه ویندوزی خود، «طرح کتابرو» را با شهرداری تهران اجرا کرد که به واسطه آن کاربران می‌توانند در ایستگاه‌های مترو وارد یک کتابخانه آنلاین و رایگان شوند. طرحی که به گفته «محمدرضا صدوقی» مدیرعامل طاقچه با وجود شیوع ویروس کرونا توانسته تا حد زیادی موفق ظاهر شود. او در این باره به دیجیاتو می‌گوید: «بیشترین رشد مطالعه کاربران در اسفند ماه ۹۸ و فروردین ماه ۹۹ رخ داد ولی آمار رشد در تابستان نیز بالا بود. در مورد طرح کتابرو فعلا فاز آزمایشی خود را انجام داده و به زودی یک رونمایی اصلی از آن برگزار خواهد شد و این طرح به آن پتانسیلی که باید برسد دست پیدا خواهد کرد.»

پرفروش‌های طاقچه در تابستان

۵ کتاب پرفروش طاقچه در فصل تابستان به این عناوین اختصاص دارد: زنان زیرک (که ترجمه یک کتاب جنجالی است)، تحلیل تکنیکال بازار سرمایه (که به‌خاطر اوج گرفتن بورس محبوب شده است)، کتاب صوتی ملت عشق (که نسخه غیرصوتی آن در سال گذشته جزو پرفروش‌های بازار نشر بوده)، اتاقی که در آن اتفاق افتاد (چاپ همزمان این کتاب جنجالی با آمریکا در ایران) و سه دقیقه در قیامت (تجربه یکی از مدافعان حرم).

مدیرعامل طاقچه در مورد همکاری ناشرین با کتابفروشی‌های آنلاین در ایامی که بهتر است مردم در خانه‌ها بمانند و به مغازه‌های فیزیکی سر نزنند می‌گوید: «با توجه به گرانی کاغذ و شیوع کرونا و بسیاری از فروشگاه‌ها همکاری بیشتری با ما داشتند و رویکرد ناشران در برابر فروشگاه‌های آنلاین بسیار بهبود یافته است.»

در آمار جدیدی که طاقچه منتشر کرده، به حواشی و جنجال‌های انتشار سه کتاب در بازار نشر پرداخته که به گفته آنها توانستند بازار کتاب را پررونق سازند. اولین کتاب، کتاب مشاور سابق امنیت ملی ایالات متحده آمریکا «جان بولتون» با عنوان «اتاقی که در آن اتفاق افتاد» بود؛ کتابی که همزمان با انتشار در آمریکا در ایران به طبع چاپ رسید و چندین ناشر نسخه‌های مختلفی از آن را روانه بازار کردند و در کتابفروشی‌های آنلاین نیز فروش هنگفتی به دست آورد.

کتاب بعدی، کتاب «ماشالله خان در بارگاه هارون‌الرشید» از نویسنده ایرانی ساکن آنسوی مرزهای آب، ایرج پزشکزاد (نویسنده دایی جان ناپلئون) است که پس از انقلاب به صورت قانونی چاپ نشده بود و تنها از طریق دستفروشان یافت می‌شد ولی حالا انتشارات فرهنگ معاصر توانسته با اخذ مجوز، کتاب را دوباره چاپ کند. در نهایت کتاب دیگری که بعد از ۵۷ سال در دسترس فارسی‌زبانان قرار گرفت، کتاب آیشمن در اورشلیم است. این کتاب جنجالی هانا آرنت امسال به فارسی توسط نشر برج و با رعایت قانون کپی‌رایت منتشر شد.

با توجه به رشد مطالعه‌ای که در بین کاربران این اپلیکیشن رخ داده، طاقچه برخلاف رقیب خود از یک گجت رسمی کتابخوان بی‌بهره است و چندین بار وعده عرضه یک کتابخوان الکترونیکی توسط این تیم داده شده که هر بار مصادف با مشکلات و نوسانات شدید ارزی شده است. مدیرعامل طاقچه در پاسخ به این سوال که بالاخره چنین طرحی در این مجموعه اجرایی خواهد شد و آیا یک کتابخوان الکترونیکی توسط تیم آنها به فروش خواهد رسید یا خیر به دیجیاتو می‌گوید: «با توجه به نوسانات دلاری، این طرح ما معلق شد. انتظار داشتیم بتوانیم با قیمت مناسب این کالا را عرضه کنیم، اما همچنان به این مساله نیم‌نگاهی داریم.»

منبع
دیجیاتو
لینک کوتاه
http://spotnews.ir /?p=7041

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند