برای دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، عضو کانال تلگرام «اسپات نیوز» شوید.

شرکت‌های خصوصی هم شامل تعطیلات کرونایی می‌شوند؟

02:11۲

آنچه از بخشنامه و تصمیمات پراکنده ستاد ملی مقابله با کرونا بر می‌آید این است که این ستاد هیچ تصمیمی برای تعطیلی بخش خصوصی نگرفته است و احتمالا تصمیم‌گیری در این مورد بر عهده خود بخش خصوصی است.

به گزارش اسپات نیوز، با وضع محدودیت‌های کرونایی و تعطیلی برخی از کسب‌وکارها و مشاغل یکی از سوالاتی که مطرح می‌شود این است که وضعیت شرکت‌های خصوصی در این میان چگونه است، آیا آنها هم تعطیل هستند؟

براساس اظهارات سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا «شرکت‌های تولیدی و کارخانجات به هیچ عنوان تعطیل نیستند و همه آنها به فعالیت خود ادامه می‌دهند. اما آن دسته از شرکت‌های بخش خصوصی که خط تولید مهمی ندارند در شهر‌های قرمز جزو شغل‌های درجه سه حساب می‌شوند و تعطیل‌اند.»

اما مشکل بزرگ این تصمیم این است که بخش خصوصی تنها محدود به بخش تولید شده و بخش خصوصی ارائه‌دهنده خدمات درنظر گرفته نشده است. این در حالی است که بخش مهمی از فعالیت بخش خصوصی مربوط به بخش خدمات است. اما هیچ اطلاع‌رسانی‌ای در این باره وجود ندارد.

از طرف دیگر بر اساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا از روز شنبه در شهرهای قرمز، کلیه مشاغل و فعالیت‌ها تعطیل است به جز مراکز درمانی و داروخانه‌ها، مراکز امدادرسانی، سوپرمارکت‌ها و فروشگاه‌های زنجیره‌ای تامین‌کننده کالای اساسی و مراکز ارائه‌کننده خدمات ضروری مانند آب و برق و تلفن.

بر این اساس می‌توان نتیجه گرفت همه بخش‌های اقتصاد تعطیل است و تکلیف شرکت‌های ارائه‌کننده خدمات بخش خصوصی هم مشخص است. اما مساله این است که مراکز ارائه‌کننده خدمات عمومی جزو بخش‌های ضروری محسوب می‌شود و بخش خصوصی می‌تواند خدمات خود را جزو این دسته به حساب آورده و خواستار حضور نیروهای خود در محل کار باشد.

تنها تصمیم این ستاد مریوط به فعالیت کارکنان دولت است که در شرایط قرمز، تنها یک سوم نیروها باید در محل کار حاضر شوند. در شرایط نارنجی، نیمی از کارکنان در محل کار حاضر می‌شوند و در شرایط زرد، دوم سوم کارکنان در محل کار باید حاضر باشند.

مروری بر مصوبات و اظهارات اعضای ستاد ملی مقابله با کرونا نشان می‌دهد این ستاد، فقط درباره تعطیلی بخش دولتی تصمیم‌گیری کرده و هنوز به جمع‌بندی کامل و دقیقی از وضعیت تعطیلی کسب‌وکارها نرسیده و بخش خصوصی فعال در بخش‌های مختلف، خودشان باید درباره فعالیت یا تعطیلی شرکت‌های خود تصمیم‌گیری کنند.

منبع
خبر انلاین
لینک کوتاه
http://spotnews.ir /?p=7365

2 Comments

  1. فاطمه

    خسته نباشن واقعا

  1. مژگان

    اینا که کرونا نمیگیرن😒😏

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند