برای دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، عضو کانال تلگرام «اسپات نیوز» شوید.

جریمه اپل

اپل اتهام کند کردن عمدی آیفون را پذیرفت

02:12۱

در پی شکایت ۳۴ ایالت آمریکا از اپل به خاطر کند کردن عمدی آیفون‌ها، این شرکت بدون قبول اتهامات با پرداخت غرامت ۱۱۳ میلیون دلاری دیگری علاوه بر جریمه ۵۰۰ میلیون دلاری قبلی موافقت کرده است.

به گزارش اسپات نیوز، دادستان‌های ایالت‌های آمریکا مدعی هستند که اپل در موضوع کند شدن گوشی‌های آیفون قدیمی و مشکلات مربوط به باتری آنها، عمدا پنهان کاری کرده و اطلاعات نادرستی به کاربران ارائه داده است. همین پنهان کاری باعث شده برخی کاربران آیفون مجبور به خرید گوشی جدیدی شوند. در صورتی که تنها با تعویض باتری، مشکل گوشی فعلی آنها به راحتی حل می‌شد.

اپل، موضوع کند شدن آیفون‌های قدیمی را رد نمی‌کند؛ اما گفته اینکار را برای افزایش عمر باتری انجام داده نه مجبور کردن کاربران به خرید مدل‌های جدید. هرچند مخالفتی برای پرداخت غرامت ۱۱۳ میلیون دلاری جدید هم ندارد.

اپل و ایالت‌های مختلف بر سر این موضوع به توافق رسیده‌اند و احتمالا دادگاه نهایی در ۱۴ آذر آن را تایید می‌کند. در حال حاضر، اپل حداقل غرامتی برابر ۳۱۰ میلیون دلار برای پرونده قبلی و حداکثر ۵۰۰ میلیون دلار با توجه به تعداد افرادی که درخواست غرامت می‌کنند باید پرداخت کند.

سال ۲۰۱۷ برخی کاربران اپل متوجه شدند که این شرکت بی سر و صدا سرعت آیفون‌های قدیمی را کاهش داده است. اپل به سرعت به این موضوع رسیدگی کرد و توضیح داد که علت کاهش سرعت را به باتری گوشی‌های قدیمی نسبت داد که نمی‌تواند جریان مورد نیاز را به پردازنده برساند.

کوپرتینونشین‌ها در همان مقطع اعلام کردند که این مشکل با تعویض باتری قابل حل است. کاربران گوشی‌های فاقد گارانتی مجبور به پرداخت مبلغ ۷۹ دلار برای تعویض باتری بودند. مشتریان نسبت به پرداخت چنین رقمی شکایت کردند و درنهایت اپل طرح تعویض باتری با قیمت ۲۹ دلار را مطرح کرد.

موضوع به همین جا ختم نشد و شکایتی علیه اپل تنظیم و درنهایت کوپرتینونشین‌ها به اتها م کاهش عمدی سرعت آیفون‌های قدیمی ۵۰۰ میلیون دلار جریمه شدند. اپل جریمه تعیین شده را پذیرفت و قرار شد بخشی از آن به کاربران گوشی‌های قدیمی و بخشی دیگر به وکلای پرونده و شاکیان اصلی پرداخت شود.

باید ببینیم دادگاه بعدی اپل به چه صورتی پیش خواهد رفت و آیا کوپرتینونشین‌ها مجبور به پرداخت غرامت دیگری خواهند بود یا خیر.

انتهای پیام
منبع
دیجیاتو
لینک کوتاه
http://spotnews.ir /?p=7538

1 دیدگاه

  1. چه مسخره

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند