برای دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، عضو کانال تلگرام «اسپات نیوز» شوید.

قیمت گوشی

چرا قیمت گوشی با کاهش نرخ دلار پایین نمی‌آید؟

02:13۰

با کاهش نرخ دلار انتظار می‌رفت قیمت تلفن همراه نیز در بازار با کاهش قابل توجهی همراه شود اما سخنگوی انجمن واردکنندگان موبایل در این مورد می‌گوید: با توجه به تغییر لحظه‌ای قیمت دلار قیمت سایر کالاها هم لحظه‌ای تغییر می‌کند اما به طور کلی افت قیمت دلار نیمایی نسبت به بازار آزاد کمتر بوده است. بنابراین نباید انتظار کاهش محسوس قیمت موبایل در بازار را داشته باشیم.

انگار کاهش قیمت ارز حریف قیمت موبایل نمی‌شود. حال با توجه به افت قیمت دلار واقعا چرا قیمت گوشی موبایل همچنان بالاست؟

آن طور که فعالان بازار موبایل می‌گویند برای ارزان شدن قیمت موبایل باید منتظر چهار مولفه بود:

۱- تداوم کاهش قیمت دلار در سامانه نیما

۲- برداشتن محدودیت ثبت سفارش

۳- افزایش سقف تخصیص ارز

۴- آزادسازی موبایل‌های دپو شده در گمرک.

تجار در توجیه این سوال که چرا قیمت موبایل هم‌پای قیمت ارز ارزان نمی‌شود؟ پاسخ می‌دهند که آخرین واردات موبایل متعلق به دو ماه گذشته بوده است. همچنین موبایل قطره چکانی وارد کشور می‌شود و واردکنندگان موبایل از دو ماه گذشته تاکنون ثبت سفارشی نداشتند.

قیمت دلار در دو ماه گذشته حدود ۲۸ هزار تا ۳۰ هزار تومان بود که واردکنندگان با دلار ۳۰ هزار تومانی موبایل‌ها را ثبت سفارش، ترخیص و روانه بازار کرده‌اند. با وجود این، در بازار چطور می‌توان انتظار کاهش قیمت موبایل را داشت؟

ارزانی کمتر قیمت دلار در سامانه نیما

به گفته سخنگوی واردکنندگان موبایل، اینکه برخی می‌گویند با کاهش قیمت دلار قیمت گوشی موبایل کاهش پیدا نکرده، این گفته‌ها کلی‌گویی و مبهم است. با توجه به تغییر لحظه‌ای قیمت دلار قیمت سایر کالاها هم لحظه‌ای تغییر می‌کند اما به طور کلی افت قیمت دلار نیمایی نسبت به بازار آزاد کمتر بوده است. بنابراین نباید انتظار کاهش قیمت موبایل در بازار را داشته باشیم.

امیر اسحاقی معتقد است که فعلا تقاضایی در بازار موبایل نیست و تعداد فروشندگان موبایل از خریداران بیشتر است.

سخنگوی انجمن واردکنندگان موبایل به تجارت‌نیوز گفت: تعطیلی‌های ناشی از شیوع ویروس کرونا و کاهش تقاضای فصلی دو عاملی است که قیمت موبایل را جزئی ارزان کرده است.

ارزانی دو درصدی قیمت موبایل

به گفته رئیس مرکز اطلاع‌رسانی انجمن واردکنندگان موبایل، ۲۰۰ هزار گوشی تلفن همراه در انبار گمرکات وجود دارد که نیازمند تخصیص ارز است و با کاهش قیمت دلار قیمت اکثر مدل‌های گوشی موبایل هم بین دو تا سه درصد افت داشته است.

رئیس مرکز اطلاع‌رسانی انجمن واردکنندگان موبایل درباره وضعیت فروش آیفون ۱۲ به تجارت‌نیوز گفت: آیفون ۱۲ قاچاق و غیرتجاری وارد کشور می‌شود. قیمت این کالا با جذاب شدن قیمت دلار هم آزاد و سلیقه‌ای فروخته می‌شود.

انتهای پیام

لینک کوتاه
http://spotnews.ir /?p=8350

311 نوشته
از همان اوایل نوجوانی، علاقه موازی به فضای رسانه و فناوری اطلاعات باعث شد تا در حوزه‌های مختلف از جمله چندرسانه‌ای، تکنولوژی، اقتصاد و حتی سیاست، قدم بردارم. سلیقه متفاوت در نوع بازتاب اخبار هم موجب شد تا از گرافیک به عنوان یکی از بازوهای کمکی بهره ببرم.

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند