برای دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، عضو کانال تلگرام «اسپات نیوز» شوید.

تفاوت قیمت دلار و سکه در بازار

02:24۰

در نهمین روز آذرماه،‌ دلار از کانال ۲۴ هزار تومانی خارج شد و به بالای مرز ۲۵هزار تومانی رفت. فعالان ارزی، دو سیگنال متفاوت را در رشد کانالی اسکناس آمریکایی موثر دانستند.

 

به گزارش اسپات نیوز،عده ای باور داشتند، افزایش قیمت دلار در بازار متشکل ارزی به معامله گران این علامت را داد که قیمت از فاز نزولی خارج شده است. روز شنبه قیمت دلار بازار متشکل به کانال ۲۳ هزار تومانی رفته بود، ولی در روز یکشنبه قیمت در این بازار عمدتا روند صعودی داشت و در اواخر روز به بهای ۲۴  هزار و ۵۰۰ تومان رسید. دسته ای از فعالان هم باور داشتند، توقف روند کاهشی در هرات افغانستان موجب شد که سیگنال افزایشی به بازیگران بازار ارز داخلی ارسال شود. چنین عواملی موجب شد که دلار حدود ساعت ۵ بعدازظهر در حوالی ۲۵هزارو ۵۰ تومان مورد معامله قرار بگیرد.

تحلیل گران فنی دلار هم باور داشتند بازار چند بار در برابر شکست به زیر مرز ۲۴ هزار و ۵۰۰ تومانی از خود مقاومت  نشان داده است و همین مساله موجب شد که برخی معامله گران احساس کنند که قیمت به کف خورده است و در نتیجه از موقعیت فروش خارج شوند و اقدام به افزایش خریدهای خود کنند.

سکه و تفاوت با دلار

در بازار سکه هم وضعیتی به مانند بازار ارز حکم فرما بود؛ شاید تنها تفاوت را بتوان جسارت در میزان خرید دانست. در واقع روز یک شنبه،‌ افراد کمتری تمایل داشتند سکه های خود را به فروش برسانند، ‌ولی هم زمان خریداران با قدرت وارد بازار نشدند. به گفته برخی فعالان، معامله گران سکه نگران بودند که با باز شدن بازارهای جهانی، بهای اونس طلا در مسیر کاهشی قرار بگیرد و بار دیگر، ضربه ای را به سکه وارد کند.

روند نزولی در هفته های اخیر تاثیر زیادی در کاهش قیمت سکه و خروج خریداران داشته است. امروز دلار نزدیک به ۲ درصد رشد کرد،‌ ولی بازدهی سکه در حدود ۱.۵ درصد بود. در این میان عده ای از معامله گران هم باور داشتند، حباب قیمتی سکه مانع از آن شد که این فلز گران بها به اندازه دلار رشد کند. در واقع ان ها باور نداشتند که سکه بازان به خاطر رفتار آتی اونس احتیاط کرده باشند.

با وجود آنکه،‌امروز روند سکه و دلار صعودی بود، ولی هر دو هم چنان در میزان بازدهی پشت سر بازار سهام ماندند. امروز شاخص کل بورس در حدود ۲.۶ درصد تقویت شد. روند بازار سکه و دلار هم در ابتدای روز صعودی نبود و در واقع از بعدازظهر به یکباره خریدها در بازار بالا رفت. این موضوع می تواند روند ابتدای روز دوشنبه را هم تحت تاثیر قرار بدهد.

 

 

انتهای پیام

منبع
گسترش نيوز
لینک کوتاه
http://spotnews.ir /?p=8581

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند