برای دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، عضو کانال تلگرام «اسپات نیوز» شوید.

توزیع ۶۵۰ تن مرغ از شنبه در فروشگاه‌ها

03:39۰

سالمی، مدیرکل شرکت پشتیبانی امور دام استان تهران گفت: از شنبه مرغ گرم علاوه بر میادین میوه و تره‌بار در فروشگاه‌های زنجیره‌ای نیز توزیع شده است.

به گزارش اسپات نیوز، رضا سالمی، مدیرکل شرکت پشتیبانی امور دام استان تهران از توزیع ۶۵۰ تن مرغ گرم از شنبه (۸ آذر) به قیمت ۱۸۵۰۰ تومان خبر داد.

وی افزود: ۳۵۰ تن از این میزان در میادین تره‌بار و ۳۰۰ تن دیگر در فروشگاه‌های زنجیره‌ای استان تهران توزیع می‌شود. این توزیع تا زمانی که قیمت مرغ به نرخ مصوب برسد ادامه خواهد داشت.

سالمی گفت: از شنبه مرغ گرم علاوه بر میادین میوه و تره‌بار در فروشگاه‌های زنجیره‌ای نیز توزیع شده است.

وی با بیان اینکه از ابتدای هفته جاری توزیع مرغ گرم و منجمد را آغاز کردیم، گفت: شنبه ۵۰، یکشنبه ۱۶۰ ، دوشنبه ۲۶۰، سه‌شنبه ۲۹۰، چهارشنبه ۳۵۰ و پنجشنبه نیز ۵۰۰ تن مرغ گرم با قیمت ۱۸ هزارو ۵۰۰ تومان و در کنار آن روزی ۳۰۰ تن مرغ منجمد با قیمت ۱۵ هزار تومان برای مصرف کننده در میادین توزیع کردیم و این توزیع تا زمانی که قیمت مرغ به نرخ مصوب برسد ادامه خواهد داشت.

وی ادامه داد: توزیع مرغ گرم فعلا در استان تهران انجام می‌شود، ولی مرغ منجمد در همه استان‌ها در حال توزیع است.

مدیرکل شرکت پشتیبانی امور دام استان تهران اضافه کرد: تا به امروز مرغ گرم فقط در میادین میوه و تره‌بار توزیع می‌شد، اما از شنبه (۸ آذر) علاوه بر میادین میوه و تره‌بار، فروشگاه‌های زنجیره‌ای نیز وارد چرخه توزیع مرغ می‌شوند و در فاز بعدی نیز فروشگاه‌های منتخب اضافه خواهند شد.

وی در پاسخ به این سوال که چرا با وجود هشدار‌های داده شده مبنی بر کاهش جوجه‌ریزی و احتمال کاهش عرضه مرغ به بازار و افزایش قیمت آن، شرکت پشتیبانی امور دام زودتر اقدام به توزیع مرغ گرم در بازار نکرد؟ گفت: این شرکت بر اساس وظیفه‌ای که دارد بایستی مرغ ذخیره و در مواقع لازم اقدام به توزیع مرغ در بازار کند که این اقدام صورت گرفت.

به گفته وی، شرکت پشتیبانی امور دام از ابتدای هفته به دلیل کاهش عرضه مرغ، توزیع را آغاز کرد و با وجود اینکه مصرف مرغ میادین روزانه ۶۰ تا ۷۰ تن بود، توزیع ۱۰ برابری را آغاز کردیم.

سالمی با اشاره به اینکه بایستی به ریشه این گران‌ها توجه کرد، گفت: بهمن ماه سال گذشته در تامین ارز نهاده‌های دامی وقفه‌ای ایجاد شد و تا اردیبهشت امسال به دلیل کاهش تخصیص ارز نهاده‌های دامی، واردات کمتری صورت گرفت.

در حقیقت بانک مرکزی به دلیل محدودیت‌های منابع ارزی و تحریم‌ها ارز کمتری تخصیص داد و بعد از آن نیز دیگر جوجه ریزی برای تولیدکنندگان صرفه اقتصادی نداشت، زیرا مطمئن نبودند که نهاده به موقع در اختیارشان قرار بگیرد و به همین دلیل جوجه ریزی کاهش یافت. با کاهش جوجه‌ریزی جوجه یکروزه روی دست تولیدکننده باقی ماند و آن‌ها مجبور شدند جوجه‌های ۲۷۰۰ تومانی خود را با قیمت‌های بسیار کمتر بفروشند و بنابراین از شهریور ماه بخشی از تخم مرغ‌های نطفه دار را داخل دستگاه هچر و ستر نبردند تا جوجه‌ای تولید نشود.

وی تصریح کرد: خوشبختانه وزارت جهادکشاورزی به این موضوع ورود کرد و گشایش ارزی نهاده نیز حاصل شد و نهاده دامی به میزان کافی وارد کشور شده است. بانک مرکزی نیز ارز‌های خوبی برای واردات تخصیص داد و این نهاده‌ها در حال ترخیص از گمرک هستند.

مدیرکل پشتیبانی امور دام استان تهران با بیان اینکه ۵۰۰ هزار تن سویا توسط شرکت پشتیبانی امور دام خریداری شده که قرار است در چندین مرحله در اختیار تولیدکنندگان قرار گیرد، گفت: در فاز اول ۱۵۰ هزارتن سویا در سامانه بازارگاه نهاده‌های کشاورزی قرار داده شده است تا تولیدکنندگان براساس تولیدات خود خریدهایشان را انجام دهند و مابقی نیز در مراحل بعد در بازارگاه عرضه می‌شود.

وی در پایان با تاکید براینکه مرغ گرم به اندازه کافی وجود دارد و مردم هیجانی خرید نکنند، گفت: مصرف کنندگان خریدشان را در این دو هفته مدیریت کنند و به اندازه نیاز مرغ خریداری کنند.

شنبه (۸ آذر) نیز ۶۵۰ تن مرغ گرم توزیع شد که ۳۵۰ تن در میادین میوه و تره‌بار و ۳۰۰ تن در فروشگاه‌های زنجیره‌ای بوده است.

انتهای پیام

منبع
تجارت نیوز
لینک کوتاه
http://spotnews.ir /?p=8502

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند