برای دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، عضو کانال تلگرام «اسپات نیوز» شوید.

چرا تاکسی‌های اینترنتی کم شده است؟

03:18۰

سردار کمال هادیانفر، رئیس پلیس راهور ناجا اعلام کرد که تاکسی‌های اینترنتی از جریمه‌ها و محدودیت‌های تردد شبانه مستثنی شده‌اند.

به گزارش اسپات نیوز، دولت همزمان با اعلام محدودیت‌های رفت و آمد شبانه، اعلام کرد که رانندگان تاکسی‌های اینترنتی از جریمه منع تردد ساعت ۲۱ تا ۴ معاف هستند. این محدودیت از شنبه اول آذر در بسیاری از شهرهای کشور آغاز شد.

هنوز یک هفته از اجرای این طرح نگذشته بود که سردار حسین رحیمی، رئیس پلیس پایتخت اعلام کرد ادعای مجاز بودن تردد رانندگان تاکسی‌های آنلاین در ساعات‌های ممنوع صحیح نیست. او در گفتگو با ایسنا تاکید کرد که یا خود آنها یا شرکتی که برای آن کار می‌کنند، باید مجوز تردد را از فرمانداری دریافت کنند.

اما در نهایت روز گذشته، باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از سردار کمال هادیانفر، رئیس پلیس راهور ناجا نوشت که تاکسی‌های اینترنتی از جریمه‌ها و محدودیت‌های تردد شبانه مستثنی شده‌اند.

با وجود این، به نظر می‌رسد همین تناقض‌ها در تصمیم‌گیری و البته ارسال پیامک جریمه برای برخی از رانندگان، تاثیر خود را بر عملکرد تاکسی‌های اینترنتی گذاشته است. برخی از مسافران می‌گویند در روزهای اخیر، رانندگان به سختی، حاضر به پذیرش درخواست‌های سفر می‌شوند.

به گفته برخی مسافران، بعضی شب‌ها بر خلاف قبل، تعداد بسیار کمی راننده در محدوده حضور آنها فعال هستند و مدت زمان انتظار برای پذیرش درخواست سفر نیز افزایش یافته است.

برای مثال یکی از کسانی که مشتریان ثابت تاکسی‌های اینترنتی هست می‌گوید بعضی شب‌ها برای برگشتن از محل کار به خانه، باید مدت‌ها منتظر بماند تا یکی از رانندگان اسنپ یا تپسی درخواست سفر او را بپذیرد؛ این موضوع یکبار از ساعت ۲۱ تا ۲۳ طول کشیده است. پشتیباتی شرکت‌ها نیز به او می‌گفته‌اند که این شب‌ها، تعداد رانندگان کم شده است.

از آن سو برخی رانندگان هم، نگران پاک نشدن جریمه‌های خود هستند؛ به ویژه در هفته گذشته نوعی بالاتکلیفی در این زمینه وجود داشت.

شرکت تپسی در این مورد توضیح داد که بر اساس اطلاعیه ستاد ملی مقابله با کرونا، تردد در ساعات تعیین شده محدودیت سفر، برای سفیرانی که پیش از ۳۰ آبان در تپسی ثبت‌نام کرده باشند، مجاز است.

البته بر اساس این توضیح، ثبت‌نام صرف به معنی مجوز تردد از ساعت ۹ شب تا ۴ صبح نیست، بلکه سفیرانی در این ساعات مجاز به تردد هستند که پذیرش سفر داشته باشند؛ اگر راننده‌ای با وجود این شرایط، پیامک جریمه دریافت کند، جریمه او از سوی پلیس راهور پاک می‌شود.

آیا رانندگان در صورتی که در میانه پذیرش دو سفر، تردد داشته باشند جریمه می‌شوند؟ پاسخ روابط عمومی تپسی به این پرسش منفی است؛ حتی یک سفر در این طول ساعت‌های محدودیت تردد، باعث حذف جریمه‌ها می‌شود.

روابط عمومی تپسی در این مورد که آیا محدودیت‌های تردد، بر کرایه‌ها نیز تاثیر گذاشته است یا خیر، توضیح داد که الگوریتم آنها برای محاسبه مبلغ کرایه در روزهای اخیر تغییری نکرده است اما عواملی چون بارندگی و افزایش یا کاهش درخواست سفر می‌تواند روی این موضوع، اثر بگذارد.

بر اساس توضیح روابط عمومی این شرکت، محدودیت تردد خودروهای شخصی از ۹ شب تا ۴ صبح، باعث افزایش تقاضای سفر در ساعت‌های منتهی به زمان آغاز محدودیت‌ها شده است؛ علاوه بر این، دلایلی مانند بارندگی و افزایش ترافیک نیز در افزایش درخواست سفر و میزان پذیرش سفر از سوی سفیران تاثیر می‌گذارد.

تپسی در ادامه توضیح داده است که الگوریتم قیمت‌گذاری این شرکت به صورت اتوماتیک و بر اساس عوامل مورد اشاره، اقدام به قیمت‌گذاری سفرها می‌کند؛ چنان که در شرایط کاهش درخواست‌های سفر و ترافیک نیز، قیمت‌ها کمتر می‌شوند.

اسنپ اما تا لحظه انتشار این گزارش، پاسخی نداده است. البته این شرکت پیش از این، در مورد موضوع جریمه رانندگان، توضیح مشابهی به سایت وبنا داده بود؛ بر این اساس از بین کاربران راننده اسنپ فقط افرادی مجاز به تردد در ساعت‌های ۲۱ تا ۴ صبح هستند که پیش از تاریخ ۳۰ آبان در این شرکت ثبت‌نام کرده باشند.

انتهای پیام

منبع
تجارت نیوز
لینک کوتاه
http://spotnews.ir /?p=8562

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند