برای دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، عضو کانال تلگرام «اسپات نیوز» شوید.

پالایشی یکم به سوددهی رسید

02:22۰

پس از پایان معاملات امروز ۱۰ آذر میزان سود خریداران صندوق ETF دوم موسوم به پالایش یکم به یک و نیم درصد رسید. ارزش هر واحد این صندوق نسبت به روز قبل افزایش ۵۰ تومانی داشته است. این برای اولین بار از تاریخ عرضه پالایش یکم است که با سود همراه شده است.

 

به گزارش اسپات نیوز، بازگشایی ۴ شرکت پالایشی در یک ماه گذشته و کاهش قیمت هر سهم این شرکت‌ها نسبت به آخرین قیمت‌ها ریسک خرید واحدهای صندوق ETF دوم را افزایش داده است به گونه‌ای که با در نظر گرفتن تخفیف اعمال شده از سوی دولت، قیمت فعلی سهام شرکت‌های پالایشی همانند دارایکم چندان جذاب به نظر نمی‌آید. بایستی دید در روزهای آینده روند سوددهی این صندوق تداوم خواهد داشت یا نه.

ارزش پالایش یکم (ETF دوم)

نیمی نماد های مجاز معاملاتی صندوق پالایش یکم امروز ۱۰ آذر نیز با صف فروش مواجه شدند.

قیمت هر سهم پالایشگاه تهران و اصفهان با توجه به افزایش سرمایه آنها، بسیار پایین‌تر از نرخ تخفیفی دولت قرار دارد و در صورت تداوم این رنج منفی، خرید آن سودی برای خریداران واحدهای etf دوم در پی نخواهد داشت اما درپی روزهای اخیر امیدها در خصوص پایان روزهای بد این صندوق افزایش یافته است.

پالایشگاه‌های تهران و اصفهان پس از بازگشایی در رنج قیمت پایین‌تری نسبت به قیمت فروش دولتی قرار گرفته‌اند و نماد پالایشگاه تبریز و بندرعباس نیز به بالاتر از قیمت تخفیفی رسیده بودند اما در روزهای اخیر مجددا قیمت نماد شبریز به پایین‌تر از نرخ فروش دولت کاهش یافت.

میزان سود و ارزش ذاتی صندوق پالایش یکم تا امروز

تا امروز ۱۰ آذر ماه سال جاری این صندوق حدود ۱.۵ درصد سود برای خریداران خود به همراه داشته و ارزش ذاتی هر واحد آن حدود ۱۰ هزار و صد و پنجاه تومان است.

با این اوصاف پالایش یکم برای اولین بار به قیمت خرید خریداران خودرسیده و باید دید که روند سوددهی آن تداوم پیدا می‌کند یا خیر.

نام شرکت بورسی     ارزش هر سهم امروز(تومان)     میزان تغییرات نسبت به روز قبل              قیمت تخفیفی هر سهم(تومان)

شبندر                             ۲۹۷۶                             ۴.۸+                                                   ۲۷۵۲

شبریز                            ۲۹۲۸                              ۴.۸+                                                    ۳۰۲۰

شپنا                             ۱۸۵۹                                ۰.۳+                                                  ۲۴۴۳

شتران                             ۱۵۲۵                               ۰+                                                    ۲۵۱۳

بخشی از سهام این شرکت‌ها که در اختیار دولت است در قالب صندوق etf با تخفیف ۳۰ درصدی به متقاضیان واگذار شد که مهلت پذیره‌نویسی این صندوق تا یکشنبه ۳۰ شهریور ماه تمدید شده بود.

بنا بر اظهارات مدیران بازار بورس، واحدهای ای‌تی‌اف دوم حداکثر تا یک ماه پس از آخرین روز عرضه خود، به قیمت روز قابل خرید و فروش خواهند بود اما تاکنون این نماد در معاملات قرار نگرفته است.

مدیرعامل سازمان بورس از بازگشایی این صندوق در روزهای آینده خبر داده است.

 

انتهای پیام

منبع
تجارت نيوز
لینک کوتاه
http://spotnews.ir /?p=8701

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند