برای دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، عضو کانال تلگرام «اسپات نیوز» شوید.

مردم دوباره وارد بورس می‌شوند؟

01:51۰

امروز لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ از طرف دولت به مجلس داده شد. لایحه‌ای که نشان می‌دهد دولت سال آینده هم حساب ویژه‌ای روی بورس باز کرده و می‌خواهد ۹۵ هزار میلیارد تومان از بازار سرمایه درآمد داشته باشد.

 

 

به گزارش اسپات نیوز،لایحه بودجه امروز به مجلس رفت و در این لایحه ۹۵ هزار میلیارد تومان درآمد از بازار سهام برآورد شده است که با فروش املاک و سهام شرکت‌های دولتی در بازار سهام محقق می‌شود، اما این موضوع چه تاثیری بر بازار سهام دارد؟

محمد خبری‌زاد، کارشناس بازار سهام با اشاره به درآمد ۹۵ هزار میلیارد تومانی دولت از بازار سهام گفت: بازار سهام می‌تواند منبع درآمد خوبی برای دولت باشد اما اگر دولت بخواهد مانند ۶ ماه اول سال بازار سهام را داغ کند و عرضه‌های آبشاری داشته باشد و اصلا برنامه‌ای برای این موضوع نداشته باشد، بورس دوباره به سرنوشت ۶ ماه اول سال دچار خواهد شد. یعنی رشد ناگهانی و شارپی شاخص در یک نیمه و ورود هیجانی مردم به بورس.

اما مساله مهم این است که مردم اعتماد خود به بازار را از دست داده‌اند و دولت باید نشان دهد که برای این بازار برنامه دارد و نمی‎‎خواهد با ورود دستوری به بورس، داستان نیمه دوم سال را تکرار کند. تنها در همین حالت است که می‌تواند برای تامین کسری بودجه بهبورس اتکا کند.

همچنین این کارشناس در رابطه با اعتماد به بازار سهام گفت: باید اعتماد به بازار سهام نیز بازگردد، در غیر این صورت سهامی که از سمت دولت عرضه می‌شود خریدار نخواهد داشت زیرا دولت تجربه‌ خوبی در صندوق‌های ETF که عرضه کرد برای خریداران رقم نزد.

در جریان معاملات امروز صندوق پالایشی یکم با احتساب ۳۰ درصد تخفیف باز هم زیان کرد و حتی صف فروش شد.

 

 

 

 

انتهای پیام

 

منبع
تجارت نيوز
لینک کوتاه
http://spotnews.ir /?p=8953

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند