برای دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، عضو کانال تلگرام «اسپات نیوز» شوید.

یاسمین مقبلی

«یاسمین مقبلی» فضانورد ایرانی‌تبار به ماه می‌رود

بنابر اعلام ناسا، ۱۸ نفر در قالب پروژه «آرتمیس» به کره ماه می‌روند که در میان آن‌ها نام نام «یاسمین مقبلی»، فضانورد ایرانی‌تبار نیز به چشم می‌خورد.

به گزارش اسپات نیوز، آژانس فضایی ناسا دو سال قبل از بین ۱۸۳۰۰ داوطلب ۱۳ نفر‌ را به عنوان گروه «لاک‌پشت» برای ارائه آموزش‌های سخت فضایی انتخاب کرد. این ۱۳ نفر پس از طی آموزش‌های لازم رسما به عنوان فضانوردهای ناسا انتخاب شدند و حالا از بین آنها عده‌ای برای سفر به ماه در قالب پروژه «آرتمیس» انتخاب شده‌اند.

در این پروژه تا سال ۲۰۲۴ بشر دوباره پا روی ماه می‌گذارد، با این حال برخی از متخصصان هوا و فضا این بازه زمانی را بسیار کوتاه و دستیابی به این هدف را تقریبا غیرممکن می‌دانند. ناسا اما مصرانه قصد پیشبرد این برنامه را دارد و حالا اسامی ۱۸ فضانورد این برنامه را اعلام کرده که شامل ۹ زن و ۹ مرد است و در بین آنها نام یاسمین مقبلی هم دیده می‌شود.

یاسمین مقبلی

اسامی این افراد توسط «مایک پنس»، معاون رییس جمهور آمریکا در پایگاه فضایی «کندی» اعلام شد. بین آنها نام فضانوردان کار کشته‌ای مثل «جوزف آکابا» و «استفانی ویلسون» با تجربه ۳ بار سفر فضایی، «کریستینا کوخ» رکورددار بیشترین مدت اقامت در فضا بین زنان «کیت رابینز» با ۲ سفر و «ویکتور گلور»، که همین اواخر با کپسول کرو دراگون به فضا رفت دیده می‌شود.

در مجموع ۹ نفر از این افراد سابقه سفر فضایی را دارند، ۸ نفر از کلاس‌های سخت ناسا برای آموزش فضانوردی موفق بیرون آمده‌اند و یک نفر هم سال ۲۰۱۳ انتخاب شده اما تا کنون سفری نداشته است. «یاسمین مقبلی» جزو گروهی است که تا کنون تجربه سفر فضایی نداشته‌اند اما وی دانش‌آموخته مهندسی هوافضا از «MIT» است و تجربه ۱۶۰۰ ساعت پرواز و ۱۵۰ عملیات هوایی آموزشی را در کارنامه دارد.

ناسا قصد دارد این افراد را در سال ۲۰۲۴ به قطب جنوب ماه و همان جایی بفرستد که آپولو ۱۷ در سال ۱۹۷۲ فرود آمده بود. ماموریت‌های آتی به مقصد کره ماه با فضاپیمای «اوریون» عملی خواهد شد که توسط راکت غول پیکر SLS به پرواز درخواهد آمد.

انتهای پیام

لینک کوتاه
http://spotnews.ir /?p=9333

293 نوشته
از همان اوایل نوجوانی، علاقه موازی به فضای رسانه و فناوری اطلاعات باعث شد تا در حوزه‌های مختلف از جمله چندرسانه‌ای، تکنولوژی، اقتصاد و حتی سیاست، قدم بردارم. سلیقه متفاوت در نوع بازتاب اخبار هم موجب شد تا از گرافیک به عنوان یکی از بازوهای کمکی بهره ببرم.

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند