برای دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، عضو کانال تلگرام «اسپات نیوز» شوید.

انحصارگرایی؛ ریشه اصلی کاهش سرعت اینترنت همراه اول و مخابرات

02:23۰

یکی از موضوعات مهم اخیر کندی سرعت اینترنت است که در میان کاربران شبکه‌های مختلف اجتماعی از آن بسیار نام برده می‌شود. سرعت کند اینترنت همراه اول و مخابرات این روزها دوباره خبرساز شده است. البته کاربران شبکه‌های اجتماعی مختلف این اتفاق را عادی می‌دانند و معتقدند مشتری‌مداری حلقه گمشده بازار فروش پهنای باند در ایران است. بازاری انحصاری که دست کمی از بازار خودروسازان ندارد و خبر کند شدن اینترنت یکی از کلیشه‌های رایج آن است.

به گزارش اسپات‌نیوز، محمد‌جواد آذری‌جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در واکنش به انتقاد کاربران از کندی اینترنت همراه اول و مخابرات می‌گوید که ریشه آن به انحصارگرایی در این بازار برمی‌گردد که البته ریشه در واگذاری نادرست مخابرات دارد.

واگذاری پر حاشیه مخابرات که در آن سال‌‌ها بزرگترین مزایده دولتی ایران نام گرفت تا سال‌ها انتقادهای تندی به یدک کشید. محمد غرضی، وزیر پست و تلگراف دوران جنگ از اساس این واگذاری را اشتباه و غیراخلاقی می‌دانست و گفته بود که مخابرات از ابتدا سهامی عام بوده و بدون سرمایه دولت و با سرمایه‌گذاری تک تک مشتریانش رشد کرده است. بنابراین معنی ندارد که بنگاهی که متعلق به عموم مردم است فروخته شود!

محمود واعظی، وزیر ارتباطات کابینه یازدهم هم یکی دیگر از منتقدان سرسخت واگذاری مخابرات بود و در زمان وزارت خود بارها با مخابرات و همراه اول وارد کارزار شد!
واعظی اما همچون غرضی تمام معامله را زیر سوال نمی‌برد و در اغلب انتقادهایش اعلام می‌کرد که واگذاری زیرساخت‌های مخابراتی به مخابرات و همراه اول غیر اصولی بوده است چرا که این زیرساخت‌ها متعلق به عموم مردم است و مخابرات باید آن را پس بدهد.

حالا جهرمی می‌گوید که پرونده مخابرات و همراه اول را به دادگاه برده‌اند. او توضیح می‌دهد که انحصار داکت و سیم مسی موجب شده که این دو عرضه‌کننده اینترنت، دست بالا را در بازار داشته و به رقبای دیگر اجازه عرض اندام نمی‌دهند.

او گفته است که اپراتورهای جدیدتری مانند شاتل برای گرفتن زیرساخت از همراه اول به شدت دچار گرفتاری شده‌اند و تنها کاری که از دست ما برمی‌آید این است که همراه اول را دو میلیارد تومان جریمه کنیم اما این جرایم مقابل درآمد ناشی از انحصار آنقدر کم است که بازدارنده نیست.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه توضیح می‌دهد که دولت به دنبال آن است که یک شرکت حاکمیتی مانند شرکت سیم و داکت ایجاد کند و با پس گرفتن زیرساخت‌های ارتباطی از مخابرات، امکانات آن را بین تمامی داوطلبان حضور در این بازار توزیع کند.

با این حال پرونده شکایت از مخابرات و همراه اول تاکنون راه به جایی نبرده است چرا که به گفته وزیر پرونده مخابرات مانند پرونده مالک هفت‌تپه نیست تا به سرعت رسیدگی شود و پیچیدگی‌های زیادی دارد.

انتهای پیام

منبع
تجارت‌نیوز
لینک کوتاه
http://spotnews.ir /?p=10505

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند