برای دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، عضو کانال تلگرام «اسپات نیوز» شوید.

کاهش قیمت مسکن

کاهش چشمگیر معاملات مسکن در بهمن‌ماه

03:00۰

بنابر اعلام بانک مرکزی، تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی در بهمن‌ماه سال جاری در شهر تهران به ۹/۳ هزار واحد مسکونی رسید که در مقایسه با ماه قبل ۴/۱۱ درصد افزایش و نسبت به بهمن‌ماه سال قبل ۵/۷۰ درصد کاهش داشته است.

به گزارش اسپات نیوز، بانک مرکزی گزارش تحولات بازار مسکن شهر تهران در بهمن سال جاری را منتشر کرد.

براساس این گزارش، در دومین ماه زمستان ۳۹۱۷ فقره معامله واحد مسکونی انجام شد که نسبت به دی‌ماه امسال که ۳۵۱۵ فقره معامله به ثبت رسیده بود، رشد ۱۱.۴ درصدی و نسبت به ماه مشابه سال گذشته (بهمن ۹۸) که ۱۳ هزار و ۲۶۴ فقره معامله مسکن انجام شده بود، کاهش ۷۰.۵ درصدی را تجربه کرده است.

ضمنا، بررسی تحولات متوسط قیمت مسکن به تفکیک ۲۲ منطقه شهر تهران نشان‌دهنده این است که در بهمن سال جاری، ۸ منطقه از ۲۲ منطقه کاهش قیمت مسکن نسبت به ماه قبل را داشته‌اند.

همین‌طور، در بهمن ۹۹ متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی ۲۸ میلیون و ۳۸۹ هزار تومان اعلام شده، درحالی‌که ماه گذشته (دی ۹۹) این شاخص متری ۲۷ میلیون و ۳۸۶ هزار تومان بود و در بهمن امسال متوسط قیمت مسکن ۳.۷ درصد نسبت به دی‌ماه رشد داشته است.

همچنین، در بهمن سال گذشته متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی ۱۴ میلیون و ۳۹۷ هزار تومان بود که نشان می‌دهد بازار مسکن در بهمن امسال ۹۷.۲ درصد رشد در قیمت مسکن را تجربه کرده است.

بنابر گزارشی که بانک مرکزی منتشر کرده، بیشترین معاملات مسکن تهران در بهمن‌ماه با ۳۹.۴ درصد به واحدهای تا ۵ سال ساخت اختصاص داشته است. همچنین واحدهای ۶ تا ۱۰ سال با ۱۷.۵ درصد در رتبه بعدی قرار داشته‌اند.

علاوه بر آن، منطقه ۵ تهران با ۱۳.۵ درصد از کل معاملات، بیشترین تعداد قراردادهای خرید و فروش مسکن را به خود اختصاص داده است. در رتبه‌های بعدی آن، مناطق ۴ و ۱۰ قرار دارند.

در عین حال، گران‌ترین منطقه تهران همانند ماه‌های گذشته به منطقه ۱ با متوسط قیمت متری ۵۹ میلیون و ۸۹۱ هزار تومان اختصاص داشت و منطقه ۳ با متوسط متری ۵۲ میلیون و ۸۲ هزار تومان و منطقه ۲ با میانگین هر متر ۴۶ میلیون و ۱۳۲ هزار تومان، رتبه‌های بعدی را به خود اختصاص داده‌اند.

از جمله ارزان‌ترین مناطق پایتخت نیز می‌توان به منطقه ۱۸ با متوسط متری ۱۱ میلیون و ۹۸۹ هزار تومان، منطقه ۲۰ با متوسط متری ۱۲ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان و منطقه ۱۹ با متوسط متری ۱۳ میلیون و ۳۲۱ هزار تومان اشاره کرد.

با توجه به این گزارش، منطقه ۵ با ۵۲۷ فقره معامله در رتبه اول قرار گرفته و پس از آن، مناطق ۱۰ و ۴ به ترتیب با ۳۳۹ و ۳۱۷ فقره بیشترین تعداد معاملات، رتبه‌های بعدی را به خود اختصاص داده‌اند. کمترین تعداد معاملات نیز به منطقه ۲۲ با ۵۴ فقره، منطقه ۲۱ با ۵۹ فقره و منطقه ۱۹ با ۳۳ فقره تعلق دارد.

بانک مرکزی همچنین در خصوص تحولات اجاره‌بهای مسکن، خبر از رشد ۳۰.۶ درصدی شاخص اجاره‌بها در تهران در بهمن امسال نسبت به ماه گذشته را داده ‌است.

مورد توجه است، «گزارش تحولات بازار معاملات مسکن شهر تهران در بهمن ماه سال ۱۳۹۹» برگرفته از آمار‌های خام سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور است که اداره بررسی‌ها و سیاست‌های اقتصادی بانک مرکزی آن را تهیه و منتشر می‌کند.

انتهای پیام

منبع
روابط عمومی بانک مرکزی
لینک کوتاه
http://spotnews.ir /?p=10868

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند