برای دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، عضو کانال تلگرام «اسپات نیوز» شوید.

سفر نخست وزیر کره جنوبی

نخست‌وزیر کره جنوبی در ایران چه می‌کند؟

02:11۰

نخست وزیر کره جنوبی در حالی روز گذشته در سفری سه روزه وارد ایران شد که به عقیده بسیاری از کارشناسان، مهم‌ترین هدف این سفر، مذاکره پیرامون آزادسازی دارایی‌های بلوکه شده ایران در این کشور، آن هم با چراغ سبز دولت بایدن به عنوان اولین سیگنال مثبت برجامی است.

به گزارش اسپات نیوز، نخست‌وزیر کره جنوبی به ایران آمد؛ این نخستین سفر یک نخست‌وزیر از این کشور در ۴۴ سال گذشته به ایران است! با این که رابطه کره جنوبی و ایران، همواره تحت تاثیر رابطه دوستانه آمریکا و کره جنوبی بوده، اما در ۴ دهه اخیر روابط دوستانه ایران و کره در جریان بوده است، به‌طوری که در سال ۲۰۰۸ حجم تجارت میان ایران و کره جنوبی به ۱۰ میلیارد دلار رسید که رقم قابل توجهی به حساب می‌آمد.

شرکت‌های کره‌ای نیز همواره در ایران حضور داشته‌اند. حتی پس از اجرای توافقنامه هسته‌ای ایران، پارک گئون های رئیس جمهور کره جنوبی به همراه هیاتی شامل ۲۳۶ بازرگان در ۲ مه ۲۰۱۶ وارد ایران شدند و حالا با شروع مذاکرات برجامی، چانگ سیه کیونگ نخست وزیر این کشور برای دیداری سه روزه، صبح روز گذشته سئول را به مقصد تهران ترک کرد. انتظار می‌رود چانگ در جریان سفر سه روزه خود به ایران که سه‌شنبه به پایان می‌رسد، در مورد راه‌های بهبود روابط سئول و تهران و سایر موارد گفت‌وگو کند.

برنامه سفر نخست وزیر کره جنوبی به ایران

در برنامه سفر چانگ، دیدار با حسن روحانی رئیس جمهور، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی ایران و علی لاریجانی مشاور رهبری، ترتیب داده شده است. در واقع تمامی مقامات ارشد نظام با آقای نخست وزیر دیدار خواهند داشت.

علاوه بر این، قرار است دومین شخص دولت کره با مقامات شرکت‌های این کشور که در ایران فعالیت می‌کنند، از جمله سامسونگ الکترونیک، ال‌جی الکترونیک و شرکت اسکای نتورک نیز دیدار کند. اما اهمیت اصلی این سفر در چیست؟

اولین سیگنال برجامی دولت بایدن

به نظر مهم‌ترین مساله آزادسازی پول‌های بلوکه شده ایران در کره جنوبی است و این موضوع محور اصلی گفت‌وگوها خواهد بود. دارایی‌های بلوکه شده ایران در کره جنوبی نزدیک به ۷ میلیارد دلار است که کره جنوبی دست ایران را در ایام تحریم خالی گذاشته بود. آزادسازی این منابع در شرایط فعلی، خبری است که می‌تواند اولین سیگنال مثبت برجامی از سوی آمریکا و دولت بایدن باشد.

نباید این موضوع را به آسانی فراموش کرد که کره جنوبی یکی از متحدان اصلی آمریکا به حساب می‌آید و بعید است بدون چراغ سبز بایدن، منابع ارزی ایران را آزاد کند.

انتهای پیام

لینک کوتاه
http://spotnews.ir /?p=10951

303 نوشته
از همان اوایل نوجوانی، علاقه موازی به فضای رسانه و فناوری اطلاعات باعث شد تا در حوزه‌های مختلف از جمله چندرسانه‌ای، تکنولوژی، اقتصاد و حتی سیاست، قدم بردارم. سلیقه متفاوت در نوع بازتاب اخبار هم موجب شد تا از گرافیک به عنوان یکی از بازوهای کمکی بهره ببرم.

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند