برای دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، عضو کانال تلگرام «اسپات نیوز» شوید.

بازگشت سامسونگ و ال جی

نتیجه مذاکرات هسته‌ای؛ کلید بازگشت شرکت‌های کره‌ای

03:29۰

با در نظر گرفتن این که مذاکرات بین کشورهای کره و ایران عموما حول محور سیاسی بوده است، همچنان احتمال میرود که همین مذاکرات در روند ارتباطات تجاری کشورها نیز نقش مهمی را ایفا کند. 

به گزارش اسپات نیوز، امید به بهبود روابط کشورهای کره و ایران، با توجه به حضور نخست وزیر کره جنوبی در تنگه هرمز، بیشتر شده است. 

در ارتباط با همکاریهای تجاری بین ایران و کره جنوبی، پویا فیروزی، دبیر کل اتاق مشترک ایران و کره‌جنوبی توضیح داد: با توجه به شرایط تحریم همکاری تجاری میان دو کشور وجود ندارد اما سابقا شرکت‌های فولادی بزرگ کره‌جنوبی در ایران فعالیت داشتند. همچنین همکاری‌هایی در زمان وزارت آقای جهانگیری در وزارت‌صنایع صورت گرفت و بازدیدی نیز از صنایع کره‌جنوبی شد. 

وی همچنین اضافه کرد: به واسطه تحریم همکاری برخی شرکت‌ها در حوزه معدن و صنایع به طور کامل متوقف شد و برخی دیگر نیز به حالت تعلیق درآمده است. 

شرکتهای کرهای و تحریمها 

دبیر کل اتاق مشترک ایران و کره‌جنوبی در خصوص امکان شکل گیری مجدد همکاری‌های تجاری میان ایران و کره‌جنوبی با توجه به سفر اخیر نخست وزیر این کشور اعلام کرد: ایران و کره جنوبی در دوران رئیس‌جمهور سابق کره‌جنوبی تفاهم‌نامه‌های فراگیری در زمینه صنعتی و معدنی با یکدیگر داشتند و در صورت آغاز همکاری‌ها، قراردادها و تفاهم‌نامه‌های سابق پیگیری و از سرگرفته می‌شود. 

فیروزی ضمن اظهار بی‌اطلاعی از ورود هیاتی تجاری همراه نخست وزیر کره‌جنوبی گفت: در صورت گسترش همکاری‌های تجاری میان دو کشور مفاد تعهدات سابق با توجه به تجربه‌ چند سال اخیر، خروج شرکت‌های کره‌ای و مباحث تحریم ممکن است مشمول تغییراتی شود. اما به نظر می‌رسد مباحث مذاکرات اخیر حول موضوعات سیاسی است. 

در سال گذشته، حجم واردات از کره جنوبی ۵۸۶ میلیون دلار و میزان صادرات ایران به این کشور ۴۶ میلیون دلار اعلام شده است. 

از آنجایی که روابط سیاسی و اقتصادی کشورها رابطه مستقیمی با هم دارند، انتظار میرود که امکان از سرگیری روابط این دو کشور وجود داشته باشد. 

انتهای پیام  

منبع
تجارت نیوز
لینک کوتاه
http://spotnews.ir /?p=11044

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند