برای دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، عضو کانال تلگرام «اسپات نیوز» شوید.

نرخ سود مصوب بانک ها

بانک‌های تخطی‌کننده از نرخ سود مصوب نقره داغ می‌شوند

05:00۱

در صورتی که بانکها در رعایت نرخ سود مصوب تخلفی انجام دهند، با آنها برخورد خواهد شد. 

به گزارش اسپات نیوز، مرادپور، مدیرکل امور بانکی و بیمه وزارت اقتصاد در برنامه گفت و گوی ۱۸:۳۰ شبکه خبر در ارتباط با هشدار وزیر اقتصاد به بانک‌هایی که نرخ سود مصوب را رعایت نمی‌کنند، توضیح داد: بانک‌ها باید طبق قانون پولی کشور و مصوبات شورای پول و اعتبار عمل کنند. از وظایف بانک مرکزی تعیین نرخ سود است و بانک‌‌ها موظفند آن را رعایت کنند. 

وی همچنین افزود: طبق بخشنامه اخیر وزیر اقتصاد، چنانچه بانکی نرخ سود بیشتری بپردازد، این سود اضافه مشمول معافیت مالیاتی نمی‌شود و هزینه‌های آن قابل قبول نیست بنابراین بانک باید مالیات سود اضافه را بپردازد. 

اوادامه داد: پرداخت سود بالاتر از نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار، تبعاتی در بازار پول و بورس دارد و مورد قبول نیست. کلیه بانک‌ها چه خصوصی و چه دولتی باید این نرخ‌ها را رعایت کنند. 

او در خصوص میزان سود کنونی سپرده‌ها تصریح کرد: سود سپرده‌ها از کوتاه‌مدت تا بلندمدت و تسهیلات پرداختی از ۱۰ تا ۱۸ درصد است. 

مرادپور اضافه کرد: همه سپرده‌ها چه قدیمی چه جدید شامل مصوبه شورای پول و اعتبار می‌شوند، البته مالیات سود اضافه بر نرخ مصوب را بانک باید پرداخت کند. 

وی گفت: وزارت اقتصاد از باب حمایت از واحدهای تولیدی، تاکید ویژه‌ای در رعایت این نرخ‌ها دارد چراکه در صورت بالا بودن سود سپرده، تامین مالی تولید هم گران‌تر می‌شود. 

مدیرکل امور بانکی و بیمه وزارت اقتصاد بیان کرد: سازمان حسابرسی به طور مستمر حساب‌های ۱۲ بانک را بررسی و نتیجه را به وزارت اقتصاد و سازمان مالیات اعلام می‌کند و اگر گزارش تخلفی هم برسد ، بررسی و با آن برخورد می‌کند. 

ممکن است برای برخی این سوال پیش آید که نرخ سود روی تورم چه تاثیری می‌گذارد. وی در این باره اعلام کرد: تورم چشم‌انداز کاهشی دارد و رشد زیادی برای آن متصور نیستیم. بازارهای مالی خود را با نرخ سود تطبیق می‌دهند. این نرخ‌ها اگر رعایت شود و حتی کاهش یابد، یکی از عوامل کاهش نرخ تورم خواهد بود. 

مرادپور در توضیحات تکمیلی گفت: اقتصاد ایران یک اقتصاد بانک محور است و ۹۰ درصد تامین مالی تولید از بانک‌ها صورت می‌گیرد بنابراین رعایت دقیق سود سپرده و به تبع آن سود تسهیلات، کمک زیادی به بخش تولید خواهد کرد. 

بانکهای خصوصی و اجرای نرخ سود مصوب 

در ادامه برنامه جمشیدی، دبیرکل کانون بانک‌ها و موسسات اعتباری خصوصی، اظهار کرد: همه بانک‌های خصوصی موظف به اجرای نرخ سود مصوب هستند و در صورت اجرا نکردن آن، متخلف محسوب می‌شوند و عواقب این اقدام را به زودی مشاهده می‌کنند، زیرا بانک مرکزی اجرای این مصوبه را به خوبی زیر نظر دارد. 

او درباره جذابیت نرخ‌های بالاتر از سود مصوب در برخی از بانک‌ها گفت: سپرده‌گذاران بدانند هر گرانی و ارزانی بی‌علت نیست، ممکن است در آینده همان‌طور که تجربه برخی موسسات مالی را داشتیم، اصل پولشان را هم به سختی بتوانند دریافت کنند؛ بنابراین در بانک‌هایی که نرخ مصوب را رعایت می‌شود، سرمایه‌گذاری کنند. 

انتهای پیام 

 

منبع
تجارت نیوز
لینک کوتاه
http://spotnews.ir /?p=11127

1 دیدگاه

  1. anna.fakoor96

    مرسی از سایت خوبتون

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند