برای دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، عضو کانال تلگرام «اسپات نیوز» شوید.

بیتکوین

نقش پررنگ بیت‌کوین در گرانی نجومی قبوض برق

05:02۲

به گفته مشاور برق منطقه‌ای تهران، قیمت برق به طور متوسط از اول اردیبهشت ماه و طبق قانونی که مجلس ابلاغ کرده است افزایش پیدا می‌کند.

به گزارش اسپات نیوز، آخرین پیگیریها حاکی از آن است که از اول بهمن ماه، قبض‌‌های آب و برق افزایش قیمت چشمگیری داشته است. 

مهدی بختی، روابط عمومی آب و فاضلاب تهران در عین تایید افزایش قیمتها توضیح میدهد: «ما برای محاسبه آب طبقات مصرف داریم. اگر مقدار مصرف آب شهروندی مطابق الگوی مصرف استاندارد آب باشد، آب بها طبق تعرفه همیشگی حساب می‌شود. اما اگر میزان مصرف آب از الگوی استاندارد بیشتر شود، آب بها شامل جریمه هم می‌شود. این جریمه طبقاتی است یعنی هر چقدر بیشتر از آن میزان معین آب مصرف شود، جریمه بیشتری شامل حال آن فرد می‌شود.» 

او که علت قبض‌های نجومی مشترکان را مصرف زیاد آنها می‌داند میگوید: «در ماه‌های پایانی سال ما با پدیده‌ای به نام خانه‌تکانی رو‌به‌رو هستیم. در این دوران، مصرف آب مردم به شدت بالا می‌رود و خودشان هم از این قضیه ناآگاه هستند. اگر میزان مصرف آب از یک حدی بالاتر برود، شهروندان شامل جریمه می‌شوند. ما هر سال، شاهد چنین واکنش‌هایی از سوی مشترکان هستیم.» 

هدایت فهمی، کارشناس سابق منابع آب وزارت نیرو هم با تایید الگوی محاسبه قیمت آب شهروندان پر مصرف اعلام کرد: «جریمه مصرف آب بیشتر از الگوی استاندارد در همه جای دنیا کم و بیش همین‌طور است.» 

وی اضافه کرد: «قیمت پلکانی و تصاعدی است. برای کم مصرف‌ها سوبسید در نظر گرفته می‌شود. برای کسانی که طبق الگو و متناسب مصرف می‌کنند، همان قیمت مصوب است و کسانی که بیش از الگو مصرف می‌کنند، شاهد افزایش قیمت پلکانی هستند. همه جای دنیا برای مدیریت مصرف این کار را انجام می‌دهند.» 

فهمی با اشاره به شرایط آب و هوایی کشور توضیح میدهد: «ما در دوره خشکسالی هستیم. بارش‌های ما نسبت به سال گذشته حدود ۵۲ درصد کاهش پیدا کرده است. بنابراین برای کنترل بحران آب، نیاز به مکانیزم‌های مختلف و آگاهی‌رسانی داریم. اگر به راهکارهایی برای کنترل شرایط فکر نکنیم، احتمالا بیش از ۲۵۰ شهر در تابستان با بحران آب دست‌و‌پنجه نرم می‌کنند.» 

مسعود سرپاک، مشاور برق منطقه‌ای تهران هم درباره قبض‌های نجومی اواخر سال ۱۳۹۹ اظهار کرد: «قیمت برق به طور متوسط از اول اردیبهشت ماه و طبق قانونی که مجلس ابلاغ کرده است افزایش پیدا می‌کند. بنابراین قبوض برق افزایش قابل توجهی نکرده و احتمالا در اواخر سال مصرف این مشترکان افزایش پیدا کرده است. البته موارد خاص همواره ممکن هستند.» 

سرپاک افزود: «مشترکانی که فکر می‌کنند در محاسبه قبض برق آنان خطایی رخ داده، می‌توانند به ما مراجعه کنند تا اگر عملکرد ما واقعا اشتباه بوده است، آن را برطرف کنیم.» 

آیا استخراج بیتکوین علت گرانیها است؟ 

مشاور برق منطقه‌ای تهران درباره این شایعه می‌گوید: «این شایعه، به طور عام رد می‌شود اما به طور خاص نه. وقتی ما عملا، برق را مجانی در اختیار عده‌ای قرار می‌دهیم و قیمت بیت‌کوین ۶۰ هزار دلار شود، طبیعی است که گروهی دست به ماینینگ بزنند.» 

او در توضیحات تکمیلی اعلام کرد: «عده‌ای می‌توانند به شیوه‌های منطقی‌تر و علمی‌تر بیت‌کوین استخراج کنند. از طرفی، قیمت تمام شده استخراج بیت‌کویت با برق خانگی می‌صرفد. اگر عده‌ای بتوانند گرما و حرارت را از دستگاه ماینر خارج کنند، میزان مصرف کم می‌شود. استخراج‌کنندگان، از رادیاتورهای آبی استفاده می‌کنند یا مزارع را در مکان‌های سرد می‌سازند.» 

به نظر سرپاک، دلیل روی آوردن جوانان به استخراج رمزارزها با این میزان ریسک، نبودن شغل مناسب است. او در این باره می‌گوید: «استخراج بیت‌کوین ۶۰ هزار دلاری و پرداخت قبض برق به ریال برای برخی به صرفه به نظر می‌رسد. باید قبول کنیم که متاسفانه وضعیت کار و اشتغال جوانان بسیار وضعیت بدی دارد وگرنه این بازار ریسک بالایی دارد و جوان ما اگر شغل خوبی داشته باشد احتمالا اصلا ریسک استخراج بیت‌کوین را نپذیرد.» 

انتهای پیام

منبع
تجارت نیوز
لینک کوتاه
http://spotnews.ir /?p=11333

2 Comments

  1. kasperhemigway

    ولی خیلی نوسان داشت این چند وقت

  1. aref.nozar

    خیلی خوب بود ممنونم

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند