برای دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، عضو کانال تلگرام «اسپات نیوز» شوید.

اجاره مسکن

هزینه وام مسکن متاهلین چقدر است؟

07:004۰

روند ثابت هزینه وام مسکن در هفته چهارم فروردین سبب شد تا این رقم برای متاهلین در مرز ۲۴ میلیون تومان باقی بماند. 

به گزارش اسپات نیوز، اگر متقاضیان وام مسکن بخواهند بدون ایستادن در صف مبلغی را برای خرید خانه از بانک مسکن اخذ کنند میتوانند از طریق خرید اوراق حق تقدم تسهیلات بانک مسکن (به‌ صورت خلاصه تسه) اقدام به این عمل نمایند. 

مالکان این اوراق می‌توانند با مراجعه به بانک در ازای هر برگه از آن، از امتیاز استفاده از ۵۰۰ هزار تومان تسهیلات خرید یا ساخت مسکن استفاده کنند.  

‌برهمین اساس در هفته چهارم فروردین ماه روند هزینه وام مسکن مسیری ثابت داشت و تقریبا نسبت به پایان هفته قبل از آن تغییری را ثبت نکرد. این ثبات قیمتی در بازار مسکن سبب شد تا نرخ سود در حد ۲۰٫۲ درصد مانده و تغییری را رقم نزند. 

وضعیت اوراق مسکن 

قیمت متوسط هر ورق در ابتدای هفته مذکور ۵۱ هزار تومان به ثبت رسیده بود.  

سقف وام مسکن برای مجردین ۱۴۰ میلیون و برای متاهلین ۲۴۰ میلیون تومان است. لذا لازم است مجردها ۲۸۰ ورق و متاهلین ۴۸۰ ورق تهیه کنند. 

بر این اساس هزینه کل خرید اوراق تسه به منظور اخذ وام مسکن در هفتهای که گذشت برای مجردها در روز شنبه ۱۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان محاسبه شد که در پایان همان هفته نیز در نهایت به همین مبلغ رسید. 

هزینه وام برای متاهلین نیز مسیری مشابه با مجردین را سپری کرده و در انتها در حد ۲۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان قرار گرفت. 

در تهایت قیمت نهایی وام مسکن برای مجردین حدود ۱۴ میلیون و برای متاهلین در مرز ۲۴ میلیون قرار گرفته است. 

شایان ذکر است گرانترین روز هفته به یکشنبه ۲۲ فروردین تعلق داشت. در این روز هزینه وام برای مجردین ۱۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و برای متاهین ۲۴ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان محاسبه شد. 

روند تقریبا ثابت هزینه وام مسکن در هفته اخیر باعث شد که نرخ سود نیز در مسیری ثابت قرار گیرد. 

نرخ سود موثر 

بانک مسکن نرخ اسمی اوراق را در محدوده ۱۷٫۵ درصد عنوان کرده است. با توجه به اینکه متقاضیان دو هزینه را برای دریافت وام میپردازند بنابراین نرخ سود این وام از محدوده فوق جدا خواهد شد. 

نخست هزینهای است که مجردین و متاهلین در قبال دریافت وام مسکن میپردازند و هزینه ثانویه مبلغی است که آنها طی ۱۲ سال به بانک مسکن باز پرداخت میکنند. 

روند محاسبات نرخ سود نشان میدهد که در هفته اخیر در روز یکشنبه بیشترین حد این متغیر ثبت شده که برابر با ۲۰٫۳ درصد بوده است. یعنی تقریبا ۳ واحد درصد بالاتر از نرخ اسمی آن. 

در نهایت اما نرخ سود درپایان هفته چهارم فرودین در حد ۲۰٫۲ درصد قرار گرفت و تقریبا روند ثابتی را پشت سر گذاشت. 

در همین خصوص نهایتا خالص هزینه‌های مجردینی که در تمامی روزهای هفته گذشته برای اخذ وام مسکن از طریق خرید اوراق تسه اقدام کرده و بایستی آن را در طول ۱۲ سال به بانک باز پرداخت کنند دامنه نوسانی موازی با نرخ سود وام مسکن داشته است. بر این اساس خالص هزینه پرداختی مجردین در روز شنبه ۲۱ فروردین ماه ۱۷۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان بود و در انتهای هفته نیز در همین حد برآورد شد. این رقم برای متاهلین از ۳۲۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان بوده است. 

از آنجا که هزینه ای که در مجموع متقاضیان وام مسکن درازای دریافت وام میپردازند روندی همگون با روند سود و هزینه اوراق داشته است، بنابرین در این شاخه نیز هزینه نهایی وام مسکن در روز یکشنبه به بیشترین مقدار خود در هفته اخیر دست یافت. 

انتهای پیام

منبع
تجارت نیوز
لینک کوتاه
http://spotnews.ir /?p=11417

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند