برای دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، عضو کانال تلگرام «اسپات نیوز» شوید.

مذاکرات وین

نتیجه مذاکرات وین در هاله‌ای از ابهام

02:00۲

بنابر اظهارات مشاور امنیت ملی کاخ سفید هنوز مشخص نیست که در هفته‌های آینده مذاکرات بر سر احیای برجام به نتیجه برسد. 

به گزارش اسپات نیوز، جیک سالیوان، روز جمعه ۳۰ آوریل با اشاره به اینکه گفتگوهای طرفین در وین پایتخت اتریش در جریان است تاکید کرد که به دلیل غیرمستقیم بودن گفتگوها، روند با کندی و کارایی کمتری ادامه دارد.

این مقام ارشد آمریکایی همچنین در ادامه با اشاره به اینکه همه طرف‌ها از جمله ایران برای انجام گفتگوهای جدی تمایل واقعی دارند، ادامه داد: «با این حال در مقطع کنونی نمی‌توان درباره ماهیت این مذاکرات و نتیجه آن صحبت کرد چرا که فعلا وضعیت مبهمی دارد.»

اظهارات وی در حالی مطرح می‌شود که در روزهای گذشته اخبار زیادی در خصوص روند مثبت گفتگوها میان طرفین منتشر شده است.

جیک سالیاوان خود پیشتر سابقه انجام مذاکره با مقام‌های ایرانی در گفتگوهای محرمانه عمان را در کارنامه دارد.

از طرف دیگر، میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گفتگو با روزنامه لوموند به آمریکا توصیه کرده تا پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ایران، برجام را احیا کند.

این دیپلمات روسی با انتقاد از برخی از اظهار نظرهای مقام‌های آمریکایی در خصوص «عجله نداشتن در روند احیای توافق هسته‌ای» بیان کرد: «زمان به سرعت در حال سپری شدن است. اگر روند احیای توافق هسته‌ای با ایران به تاخیر بیفتد، ما شاهد انتخاباتی در ایران خواهیم بود که رئیس جمهوری جدید را روی کار می‌آورد. در نتیجه اوضاع بسیار پیچیده می‌شود و ممکن است حتی تا سال بعد هم وضعیت به شکل ادامه یابد.»

از سوی دیگر منابع خبری از وین خبر می‌دهند که احتمالا مذاکرات روز شنبه متوقف می‌شود و طرفین برای مشورت عازم پایتخت‌ها خواهند شد. این موضوع البته هنوز به صورت رسمی اعلام نشده است.

از سوی دیگر دیپلمات‌های می‌گویند عدم مذاکره مستقیم ایران و آمریکا باعث شده روند مذاکرات بسیار کند پیش رود. با این حال مقام‌های ایرانی بنا به دستور رهبر ایران اجازه ندارند با هیئت‌های آمریکایی چه به صورت مستقیم و چه به صورت چندجانبه گفتگو کنند

انتهای پیام

منبع
تجارت نیوز
لینک کوتاه
http://spotnews.ir /?p=11543

2 Comments

  1. محمد کلهر

    تهش چی به ما مردم بدبخت میرسه؟ ما فقط باید هزینه تصمیمات آقابون رو بدیم

  1. علیرضا

    تهشم هیچ کاری نمی‌کنن

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند