برای دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، عضو کانال تلگرام «اسپات نیوز» شوید.

تاثیر کرونا بر مشاغل خدماتی

کدام مشاغل بیشترین آسیب را از کرونا دیدند؟

03:52۱

وضعیت قرمز کرونایی بیشترین آسیب را به مشاغل خدماتی مانند مسافربری‌ها و آرایشگاه‌های زنانه است چرا که این مشاغل در روزهای کرونایی به فعالیت نپرداختند و هیچ منبع درآمدی نداشتند. 

به گزارش اسپات نیوز، امروز رئیس اتحادیه مسافربری تهران اعلام کرد: با شیوع ویروس کرونا از مجموع ۱۰ هزار راننده ناوگان مسافربری، ۶۰ درصد به طور کامل بیکار شدند. در این بین بیش از ۲۰۰ نفر فوت کردند و این در حالی است که ۲۰۰۰ نفر یعنی از ۲۰ درصد از رانندگان به کرونا مبتلا شدند. 

خبر مشابهی از صنف آرایشگرها نیز رسید. رئیس اتحادیه آرایشگرهای زنانه گفت: این صنف سنگینترین خسارت را از کرونا دیده است چرا که در تمام طول روزهایی که اصلیترین فرصت برای درآمد زایی بوده، آرایشگاهها تعطیل بودند و این موضوع به اهالی این صنف آسیب جدی زده است تا جایی که ۶۵ درصد صاحبان این شغل را دچار ورشکستگی کامل کرده است.  

ارائه این آمارها از طرف این دو صنف أصلا عجیب نیست زیرا مشاغل خدماتی بیشترین آسیب را از کرونا دیدند.  

این موضوع از اهمیت زیادی برخوردار است چرا که مشاغل خدماتی در مجموع بیش از ۵۰ درصد تولید ناخالص ملی کشور را تشکیل می‌دهند لذا هر بحرانی در این بخش اقتصاد کشور را دچار مشکل میکند. 

در مورد مشاغل این بخش امکان انبار کردن و فروش آنها بعد از کرونا هم وجود ندارد و درآمدی که از دست رفته قابل بازگشت نیست یعنی اگر یک شغل خدماتی یک روز بسته باشد خسارت آن یک روز جبرانپذیر نیست. 

بر اساس گزارش سازمان مطالعات و پژوهشهای بازرگانی در مجموع حداقل ۳۵ درصد از شاغلان بخش خدمات، شغل خود را از دست دادند. با توجه به بزرگی این گروه، این رقم حاکی از یک فاجعه اقتصادی تمامعیار میباشد! 

رئیس اتاق اصناف قبل از محدودیتهای کرونایی گفته بود: به ازای هر یک روز تعطیلی ۳ میلیون نفر بیکار خواهند بود و درآمدی از آن روز تعطیل نخواهند داشت. 

 انتهای پیام

منبع
اکو ایران
لینک کوتاه
http://spotnews.ir /?p=11910

1 دیدگاه

  1. مهسا

    واقعا آرایشگاه ها بیچاره شدن تو این چند وقت

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند