برای دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، عضو کانال تلگرام «اسپات نیوز» شوید.

وعده انتخاباتی

وعده‌های یارانه‌ای انتخاباتی اجرایی می‌شود؟

02:36۱

یارانه جدیدی که برای خانوارها در نظر گرفته شده با «کارت رفاه ملی» و «کارت اعتباری برای خرید ۱۳ قلم جنس از فروشگاه‌های عمومی» امکان‌پذیر است، اما شرط اجرای این وعده‌ها چیست؟

به گزارش اسپات نیوز، فشار معیشتی که به علت افزایش قیمت کالا و خدمات مصرفی خانوارها در چند سال اخیر به آن‌ها وارد شده، موجب شده این روزها شاهد وعده‎هایی با مضمون »تامین معیشت مردم« و یا »افزایش پرداخت یارانه‌های نقدی« از سوی کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری باشیم.

از جمله کاندیداهایی که وعده‌های معیشتی داده‌اند، مصطفی کواکبیان است. کواکبیان ضمن اشاره به اینکه  توانایی حل مشکلات اقتصادی، معیشتی و کاهش ارزش پول ملی را در خود می‌بیند، گفت: به دنبال استقلال بانک مرکزی است.

مصطفی کواکبیان ادامه داد: رشد نقدیگی به یارانه ۶۰ هزار میلیارد تومانی برمی‌گردد و اگر رئیس جمهور شود، طرحی دارد که براساس آن کارت رفاه ملی را جایگزین یارانه مستقیم می‌کند.

عزت‌الله ضرغامی از دیگر نامزدهای ریاست جمهوری نیز اولین برنامه‌اش را امنیت غذایی مردم اعلام کرده و وعده‌هایی از جنس سبد کالا و یارانه داده است. او وعده داده است که در یکی از طرح‌های مد نظر خود، مردم می‌توانند ۱۳ قلم جنس مورد نیاز خود را با یک کارت اعتباری و بدون اینکه در صف‌های دولتی بایستند، از فروشگاه‌های عمومی تهیه کنند و از کمترین مایحتاج عمومی خود مطمئن شوند.

آیا این وعده‌ها قابل اجراست؟

با نگاهی به طرح‌های قبلی می‌توان مشخص کرد که آیا این وعده‌ها اجرایی است یا خیر.

در اولین سال ریاست جمهوری حسن روحانی، طرح سبد کالا برای حمایت از اقشار کم‌درآمد اجرا شد. اما به‌دلیل اجرای نادرست این طرح، فقط باعث تشکیل صف‌های طولانی شد.

در پی نبود توان مالی برای پرداخت یارانه جدید و همچنین کمبود منابع مالی موجود، دولت در همان سال ۹۲ برنامه حذف سه دهک اول یارانه‌بگیران را در تبصره ۱۴ گنجانده است، یعنی چیزی در حدود ۲۰ میلیون نفر از واجدان قبلی از لیست پرداخت یارانه حذف شدند. بنابراین، با توجه به شرایط اقتصادی موجود، به نظر می‌رسد این‌گونه وعده‌ها رنگ‌وبوی عملیاتی نداشته باشند.

در سالی که کرونا شیوع پیدا کرد و کشور در وضعیت اضطراری و قرنطینه قرار گرفت. دولت با پرداخت وام کرونا با سود چهار درصدی که از یارانه هر ماه کسر می‌شود، مجبور به حمایت مالی از خانوارها شد.

در مرحله اول این وام، ۲۱ میلیون خانوار تسهیلات دریافت کردند اما در مرحله دوم و با توجه به کمبود منابع، دولت مجبور به انتخاب هفت میلیون خانوار از میان ثبت‌نام‌کنندگان شد که نشان‌دهنده ضعف دولت در حمایت مالی خانوارها حتی در شرایط اضطراری است.

دولت‌های یازدهم و دوازدهم صف‌های طولانی برای خرید گوشت، برنج، مرغ، روغن، ماسک و دیگر کالاهای اساسی به خود دیده‌اند. حال باید به انتظار نشست و دید عملکرد کاندیداها برای تحقق این وعده‌ها به چه شکل است.

انتهای پیام

لینک کوتاه
http://spotnews.ir /?p=12141

1 دیدگاه

  1. pedram

    قیمت هارو میبرن بالا به جاش بسته معیشتی میدن، چه کاریه آخه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند