برای دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، عضو کانال تلگرام «اسپات نیوز» شوید.

مالیات فروشگاه‌های آنلاین

فروشگاه‌های آنلاین بزرگ را معاف از مالیات کنید!

02:00۰

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس عقیده دارد که به منظور گسترش فعالیت فروشگاه‌های آنلاین و کاهش مبادله کالاهای قاچاق توسط فروشندگان سنتی، باید فروشگاه‌های آنلاین را از مالیات معاف کرد.

به گزارش اسپات نیوز، محسن علیزاده، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، به دنبال حذف و یا در نظر گرفتن تخفیف‌های قابل‌توجه مالیاتی برای فروشگاه‌های آنلاین بزرگ می‌یاشد.

علیزاده با تاکید بر این نکته که این گستش فروشگاه‌ها راه موثری جهت جلوگیری از مبازه با قاچاق است، توضیح داد: نه تنها در شرایط فعلی ابزارهای نظارتی مناسبی برای برخورد با فروشندگانی که مجوز نداشته و کالای قاچاق در مغازه‌ها می‌فروشند، به کار گرفته نمی‌شود بلکه این ابزار بیشتر برای فروشگاه‌ها و فروشندگان آنلاینی که دارای مجوز بوده و کالاهای خود را از مبادی رسمی وارد می‌کنند، استفاده می‌شود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: از آنجا که در شرایط کنونی به دلیل گستردگی بازارهای سنتی، نظارت دقیق بر آنها زمانبر بوده و مشکل است بسیاری از فروشندگان فعال در این بازار کالاهای قاچاق را در مغازه‌های خود می‌فروشند، حال آنکه فروشگاه‌های آنلاین بزرگ و رسمی اکثر کالاهای خود را از مبادی رسمی وارد کشور کرده و ناچار به دلیل پرداخت عوارض گمرکی و… هستند در نتیجه ناچارند بعضی کالاها را گران‌تر از بازارهای سنتی دارای کالای قاچاق بفروشند.

وی با ذکر مثالی علت گرانی برخی از کالاهای فروشگاه‌های آنلاین به دلیل پرداخت عوارض، مالیات، ورودی و غیره را نسبت به سایرین توضیح داد: ه طور مثال از تاکسی‌های درون شهری مالیات، هزینه تمدید مجوز و.. دریافت می‌شود اما افرادی که فاقد مجوز هستند و در نقش تاکسی در سطح شهر کار میکنند؛ از آنجایی که هزینه‌های مذکور را پرداخت نمی کنند، درآمد بیشتری دارند

به گفته او اگر شرایط مناسبی برای افرادی که به فعالیت مجاز دز فضای آنلاین می‌پردازند فراهم شود، سایر افراد نیز ترغیب به ادامه فعالیت‌های خود به صورت مجاز می‌شوند.

علیزاده تصریح کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت و اتاق اصناف باید با پیش بینی تمهیدات لازم از فروش کالای قاچاق در بازار جلوگیری کنند، سازمان تعزیرات حکومتی نیز باید با جدیت به این موضوع ورود کند.

شایان ذکر است چندی قبل معافیت مالیات بر ارزش افزوده تاکسی‌های اینترنتی اعلام شده بود لذا انتظار می‌رود که همین اتفاق برای تمامی فروشگاه‌های آنلاین نیز رخ دهد.

انتهای پیام

منبع
دیجیاتو
لینک کوتاه
http://spotnews.ir /?p=12599

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند