برای دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، عضو کانال تلگرام «اسپات نیوز» شوید.

خرید بیتکوین

معاملات روزانه بیت‌کوین در تهران چه‌قدر است؟

02:34۰

رئیس مرکز ملی فضای مجازی با اشاره به حجم چهار هزار میلیارد تومانی معاملات بیت‌کوین در تهران، تصریح کرد: نگرانی‌های موجود در قانون‌گذاری، راه‌حل دارد.

به گزارش اسپات نیوز، ابوالحسن فیروزآبادی، با اشاره به جهانی‌بودن بازار ارزهای دیجیتال، گفت: دوستان متوجه تحول دیجیتالی و شبکه‌ای‌شدن و جهانی‌شدن همانند رسانه‌ها، نیستند. در خیلی از کارها، دیگر نیازی به مجوز دولت نیست و بدون اجازه دولت‌ها هم کارها صورت می‌گیرد.

فیروزآبادی در رابطه با قانو‌گذاری برای رمز ارزها به این نکته اشاره کرد که بعضی از دوستان تلاش می‌کنند که در این حوزه مقرراتی نوشته نشود و قانونی گذاشته نشود.

به‌عقیده فیروزآبادی، اینکه بانک مرکزی به‌دنبال پاسخ این سؤالات است که ثبات ارزهای دیجیتال چیست، پشتوانه آنها چیست یا مالکش چیست،«محافظه‌کارانه» است. او در ادامه گفت: البته این سؤالات وارد هستند و وارد آن نمی‌شوم.

او با بیان این مسئله که مردم آشنایی کافی با ارزهای دیجیتال ندارند،  که همین دلیل باعث سواستفاده  کلاهبرداران می‌شود، گفت: اولین چیزی که به ذهن می‌رسد این است که کاری خلاف مقررات نهادها، چه جهانی و چه محلی، است روی آن انجام می‌شود.

رئیس مرکز ملی فضای مجازی از کاربرد ارزهای دیجیتال برای دورزدن تحریم‌ها نیز سخن گفت: این که بگوییم با رمزارزها می‌توان تحریم‌ها را دور زد، حرف خیلی درستی نیست؛ اگر آمریکایی‌ها واقعا به همان شدتی که در حوزه ارزهای رسمی عمل می‌کنند، در این حوزه عمل بکنند، باز می‌توانند گرفتاری‌های زیادی، معادل گرفتاری‌های فیات ایجاد بکنند.

این مقام مسئول در مورد استخراج از ماینر‌ها گفت: خیلی از ماینرها حاضرند نیروگاه بزنند و برای نیروگاه حاضرند نفت یا انرژی مصرفی نیروگاه رو به قیمت صادراتی بخرند؛ خب بسم‌الله، بیایید این اقدامات را قانونی کنید. البته اقدامات خوبی صورت گرفته است.

وی در ادامه در بحث صرافی‌ها و مجوزهای فعالیت‌های ارزهای دیجیتال و رمز‌ارزها، خطاب به بانک مرکزی، گفت: بانک مرکزی ضوابط صرافی‌ها را بگذارد. آقایان نگران این هستند که ما اگر اجازه بدیم که صرافی‌ها کار بکنند، امروز بیت کوین ۵۰ هزار دلار است و فردا بشود پنج هزار دلار؛ البته اتفاقی‌ که هیچ بعید هم نیست بشود.

آمارهای مرکز ملی فضای مجازی نشان می‌دهد که حداقل روزانه بین سه تا چهار هزار میلیارد تومن معاملات بیت‌کوین در تهران صورت انجام می‌گیرد.

فیروزآبادی در پایان با  تاکید بر این مساله که معتقد است دولت نسبت به مردم متعهد است، ادامه داد: این که من می‌ترسم پول مردم از بین بروند و بریزند و مطالبه از دولت بکنند و صرافی آتش بزنند، بگویند پول ما چه شد، این دلیل نمی‌شود که کمک به مردم نکنیم.

فیروزآبادی صرحتا بیان کرد که برخی معتقدند که اگر سواد این حوزه را به مردم پمپاژ کنیم، مردم بیشتر به‌سمت خرید ارزهای دیجیتال می‌روند. او  همچنین در این باره گفت: خرید بیت‌کوین به ضرر اقتصاد کشور است. با این کار، اقتصاد کشور را ریسکی می‌کنیم و کاری می‌کنیم که اقتصاد کشور وارد قمار بشود.

انتهای پیام

لینک کوتاه
http://spotnews.ir /?p=12569

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند