برای دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، عضو کانال تلگرام «اسپات نیوز» شوید.

مشاغل آسیب دیده از کرونا

پرداخت تسهیلات حمایتی به کسب و کارهای آسیب‌دیده از کرونا

02:15۰

به گفته معاون اشتغال وزیر کار پس از ریزش دو میلیون شغل در دوران کرونا، با پرداخت تسهیلات حمایتی به یش از یک میلیون نفر، این افراد به کار بازگشتند.

به گزارش اسپات نیوز، یکی از سیاست‌های وزارت کار جهت حفظ اشتغال و نیروی کار تسهیلات حمایتی به مشاغل مختلف بود. بر این اساس ۱۴ دسته شغلی منتخب که بیشترین آسیب از شیوع ویروس کرونا را متحمل شده و دارای لیست بیمه در قالب کارفرمایی یا خویش فرمایی بودند توانستند در سامانه کارا ثبت نام کنند و برای گرفتن وام به بانکها معرفی شوند

علاوه بر آن، یک میلیون واحد اقتصادی آسیب دیده از کرونا شناسایی شدند و طی پیامکی به آن‌ها اعلام ‌شد که از این بسته حمایتی بهره خواهند برد.

علی‌رغم اختصاص این تسهیلات حمایتی به مشاغل آسیب داده، گسترش بیماری کرونا همچنان باعث رکود اقتصادی در انواع کسب و کارها می‌شود.

در شوک نخست کرونا دست‌کم یک میلیون و ۶۰۰ هزار شغل دچار آسیب شدند و یک میلیون و ۳۰۰ هزار شغل در معرض تهدید قرار گرفتند که در پی آن و بر اساس اعلام وزارت کار به تدریج با ریزش حدود دو میلیون نفر در حوزه اشتغال مواجه شدیم.

عیسی منصوری، معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت کار اعلام کرد: در دوران کرونا حدود دو میلیون شغل ریزش کرد که با پرداخت تسهیلات کمک شد نزدیک به یک میلیون و ۱۰۰ هزار شغل بازگشت مجدد به کار داشته باشند.

منصوری درباره پرداخت بیمه بیکاری در دوران کرونا تصریح کرد: حدود ۷۳۰ هزار نفر به طور اختصاصی مشمول دریافت بیمه بیکاری شدند که ۲۵۰ هزار نفر از آن‌ها همچنان بیمه بیکاری دریافت می‌کنند لذا از این جهت نیازمند منابع جدید هستیم و امیدواریم برای سال ۱۴۰۰ حمایت‌ها از حوزه بازار کار و کسب و کارهای آسیب‌دیده تداوم داشته باشد.

اقدامات وزارت‌خانه‌ها به منظور حفظ اشتغال در کرونا

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مواجهه با کرونا و به منظور حفظ اشتغال و تداوم فعالیت کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا، در ۱۴ رسته اصلی و ۸۵۸ زیر رسته اعتباری در حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان در اختیار کسب و کارهای آسیب دیده قرار داده است.

در مرحله نخست ۱۴ هزار میلیارد تومان با رویکرد اشتغال محوری و در مرحله دوم ۸۰۰۰ میلیارد تومان با رویکرد بنگاه محوری و با تمرکز بر آسیب دیدگی بخش‌های خدماتی در حال پرداخت است که ۲۰۰۰ میلیارد تومان آن در اختیار بخشهای گردشگری و صنایع دستی، ۱۷۰۰ میلیارد تومان در حوزه فرهنگ و هنر و ۸۰۰ میلیارد تومان در حوزه ورزش به صورت تخصصی و از طریق دستگاههای مربوطه به واحدهای کسب و کار اختصاص یافته است.

انتهای پیام

منبع
ایسنا
لینک کوتاه
http://spotnews.ir /?p=12628

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند