برای دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، عضو کانال تلگرام «اسپات نیوز» شوید.

ارزش بیت‌کوین

بیت‌کوین ارزشمندترین رمزارز باقی می‌ماند؟

03:29۱

دغدغه بسیاری از فعالان بازار رمزارز دز این روزها این است که آیا پیشرفت‌های نوآورانه در بلاک‌چین‌ آلت‌کوین‌های رقیب کافی است تا بر موفقیت چشمگیر بیت کوین غلبه کند و از آن پیشی بگیرد؟

به گزارش اسپات نیوز، پس از عرضه بیت‌کوین، یعنی بیش از یک دهه پیش، صنعت بلاک‌چین به شکل‌گیری صدها پروژه مختلف منجر شده که هدف هریک از آن‌ها خلق رمزارزی جدید و رساندن آن به محبوبیت بوده است و البته در درازمدت هم بسیاری از این پروژه‌ها به هدف خود رسیدند.

برای مثال اتر، ارزشمندترین رمزارز پس از بیت‌کوین، در آوریل ۲۰۲۱ همچنان به ثبت رکورد قیمت ادامه داد و بدین‌ترتیب، نه‌تنها ظرفیت این کوین را به‌عنوان ذخیره ارزش نشان داد؛ بلکه ظرفیت پلتفرم اتریوم را به‌عنوان شبکه مطمئن بلاک‌چین تأیید کرد.

تعدادی از پروژه‌ها هم به تقلید از ویتالیک بوترین، هم‌بنیان‌گذار محبوب‌ترین پلتفرم قرارداد هوشمند، یعنی بلاک‌چین اتریوم، سعی کردند رمزارزهایی چون ایاس (EOS) و کاردانو (Cardano) و پولکادات (Polkadot) را طراحی کنند که به‌شدت محبوب شده است.

هر پروژه سعی می‌کند محدودیت‌های پروژه دیگر را تا حدی برطرف کند. البته آنچه تاکنون به کاربران ارائه شده، تنها در حد های‌وهوی تبلیغاتی است و فقط گذر زمان اعتبار واقعی آن‌ها را مشخص خواهد کرد.

این پروژه‌های بلاک‌چین با نام‌های متفاوت، چه موفق باشند چه ناموفق، به ایجاد اکوسیستمی برای توسعه مشترک کمک کرده‌اند. این پروژه‌ها درکنارهم، اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز موسوم به DApp را ایجاد کرده‌اند که می‌توانند افراد بدون حساب بانکی را از زیر خط فقر بالا بکشند و فرصت‌های جدیدی به افرادی ارائه دهند که از حوزه مالی کنار گذاشته شده‌ان و راه‌های جدید سرمایه‌گذاری را به افرادی معرفی کنند که در این زمینه تخصص دارند.

رونق بازار رمزارزها و DAppها آینده امیدبخش و خوش‌بینانه‌ای برای افراد بسیاری ترسیم می‌کند که از بیرون به این بازار نگاه می‌کنند و به آن‌ها این امید را می‌دهد که برای پرورش اکوسیستم مالی غیرمتمرکز موفق یا دست‌کم ترکیبی از این اکوسیستم با بازارهای متمرکز کنونی، ظرفیت واقعی وجود دارد. همه این‌ها تنها به‌لطف اعتقاد به ارزش بیت‌کوین ممکن است که نگاه بسیاری از سرمایه‌گذاران به آن دوخته شده است.

آنچه کنجکاوی سرمایه‌گذاران و توسعه‌دهندگان و علاقه‌مندان به ارزهای دیجیتالی را برانگیخت، جذابیت بیت‌کوین به‌عنوان ذخیره ارزش بود. ذخیره ارزش نوعی دارایی‌ است که ارزشش را بدون استهلاک حفظ می‌کند. بیت‌کوین در‌برابر ارزهای فیات و اعتباری، تورم منفی ایجاد می‌کند؛ بنابراین، در دوره‌هایی مانند همه‌گیری کرونا، جذابیت بیت‌کوین به‌طور چشمگیری افزایش یافت.

درحالی‌که مباحث مربوط به اتریوم و پولکادات و سایر پلتفرم‌های بلاک‌چین توجه دنیای DeFi را به خود جلب کرد، بسیاری از افراد بیرون از این بازار، دربرابر این پلتفرم‌ها واکنشی نشان نداند و تمام توجهشان را به قیمت خود رمزارز معطوف کردند. همین بی‌توجهی عمومی به پیشرفت‌های بلاک‌چین و تمرکز بر رمزارزها، دلیل عمده جذابیت بیت‌کوین به‌عنوان ذخیره ارزش باقی خواهد ماند.

بیت‌کوین ارزشمندترین رمزارز می‌ماند

تا زمانی که توجه به ارزش کوین معطوف باشد و نه بلاک‌چین، بیت‌کوین ارزشمندترین رمزارز باقی خواهد ماند.

بسیاری از سرمایه‌گذاران خُرده‌فروشی عادی و سرمایه‌گذاران نهادی درک کاملی از سازوکار ارز دیجیتال ندارند. طبق نظرسنجی Cardify، تنها ۱۶٫۹ درصد سرمایه‌گذاران رمزارز آن را «کاملا درک می‌کنند»؛ درحالی‌که دانش بیش از ۳۳ درصد آن‌ها درباره رمزارزها محدود یا «صفر» است. بیش از ۴۰ درصد سرمایه‌گذاران ارز دیجیتال افراد تازه‌واردی هستند که بر موج محبوبیت این کوین‌ها سوار شده‌اند و دانش تخصصی درباره آن ندارند.

علاوه‌بر‌این، سرمایه‌گذاران نهادی به‌دلیل پیش‌بینی‌های مداوم ترکیدن قریب‌الوقوع حباب ارزش رمزارزها (نشان دیگر از اینکه تکنولوژی بلاک‌چین از اولویت کمتری درمقایسه‌با رمزارز برخوردار است)، دربرابر نوسان‌های پیش روی بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتالی احتیاط می‌کنند و دقیقا به‌همین‌دلیل سایر کوین‌ها نخواهند توانست از بیت‌کوین پیشی بگیرند. تا وقتی توجه عموم به ارزش کوین معطوف باشد و نه ارزش بلاک‌چین، بیت‌کوین در صدر رمزارزهای ارزشمند باقی خواهد ماند.

این دانش سرمایه‌گذاران از سازوکار دنیای DeFi است که ارزش تکنولوژی‌های بلاک‌چین برای ارزهای جدید و نوظهور را تعیین خواهد کرد. فعلا بیت‌کوین صدرنشین است و با افزایش ارزش و ورود سرمایه‌گذران عمومی به این بازار، تا مدت‌ها این جایگاه را حفظ خواهد کرد.

انتهای پیام

 

منبع
زومیت
لینک کوتاه
http://spotnews.ir /?p=12706

1 دیدگاه

  1. دنیا

    بنظر من دنیای رمزارزها هرچقدر هم که بی ثبات باشد باز هم خوبن چرا که به جا افتادن بلاکچین و مفهومش بین مردم خیلی کمک میکنه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند