برای دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، عضو کانال تلگرام «اسپات نیوز» شوید.

واکسن کرونا

هرج‌ومرج در مراکز واکسیناسیون سالمندان

08:00۰

وزارت بهداشت از مردم می‌خواهد در صورت عدم دریافت پیامک به هیچ مرکزی مراجعه نکنند و سهمیه واکسن سالمندان در گروه سنی ۷۵ سال به بالا که موفق به دریافت واکسن نشده‌اند، محفوظ است.

به گزارش اسپات نیوز، مراکز سلامت از صبح روز گذشته با موج جدیدی از مراجعین سالمند برای واکسیناسیون کرونا مواجه شدند. از دیروز که براساس اعلام رسمی وزارت بهداشت، واکسیناسیون افراد بالای ۷۰ سال شروع شد، میزان تجمع مقابل این مراکز هم دوچندان شد. همه این‌ها در حالی است که پیش از این با انجام واکسیناسیون گروه‌های بالای ۸۰ سال و ۷۵ سال، مقابل این مراکز ازدحام زیادی بوجود آمده است و حالا با پیوستن گروه‌های سنی دیگر، اوضاع بحرانی‌تر از قبل شده است.

در برخی از این مراکز درگیری­هایی بر سر نوبت‌گیری بین افراد رخ داده است.آن‌ها یا برای ثبت‌نام در سامانه سلامت وزارت بهداشت با مشکل مواجه شدند یا مدتی طولانی در انتظار اطلاع از زمان واکسیناسیون پس از ثبت‌نام در سامانه بودند و از جاماندن نگران هستند پس به مراجعه حضوری روی آورده‌اند.

همه این‌ها در شرایطی است که براساس اعلام وزارت بهداشت جمعیت ۷۰ تا ۷۴ ساله، یک میلیون و ۲۶۰هزار نفر هستند و مشخص نیست برای گروه‌های سنی پایین‌تر که جمعیت بزرگ‌تری را تشکیل می‌دهند، واکسیناسیون قرار است به چه صورت انجام شود؟

براساس گفته‌های سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا تمام افراد بالای ۷۰ سال با ثبت‌نام در سامانه واکسیناسیون    (Salamat.gov.ir)  پس از دریافت پیامک می‌توانند به مراکز بهداشتی اعلام شده مراجعه کنند. علیرضا رئیسی تأکید کرد: «بدون نوبت به افراد بالای ۷۰ سال واکسن تزریق نمی‌شود.» اتفاقی که البته باز بدلیل بی‌برنامگی رخ داده است و در برخی مراکز، سالمندان در مراجعات حضوری با مشکلات زیادی برای دریافت واکسن دست و پنجه نرم می‌کنند.

سالمندان بدون رعایت نوبت و از ساعت ۴ و ۵ صبح برای ثبت‌نام به این مراکز مراجعه می‌کنند که گویای ضعف اطلاع‌رسانی‌ها است.

مدیر مرکز سلامت غرب تهران در پاسخ به سؤال درباره اینکه چرا خارج از دستورالعمل‌های وزارت بهداشت برای واکسیناسیون اقدام شده و به ‌صورت حضوری نوبت داده می‌شود، توضیح می‌دهد: «چند روز پیش فهرستی از مراکز بهداشت منتشر شد که نام مرکز ما هم در آن قرار دارد. از همان روز مراجعات چند برابر شده و واقعا نمی‌توانیم به این افراد پاسخ منفی بدهیم. با اینکه چندبار به آنها تأکید کرده‌ایم که مراجعه حضوری نداشته باشند، اما باز هم مقابل مرکز بهداشت تجمع می‌کنند، ما هم اضافه سهمیه واکسن را با ثبت مشخصات مراجعه‌کنندگان در سامانه سینا تزریق می‌کنیم. وقتی که واکسن داریم کارشان را راه می‌اندازیم اما باز هم تجمع‌ها دردسرساز است. این شرایط خستگی عجیبی را برای ما رقم زده، هر چند به آنها حق می‌دهیم که نگران باشند اما واکسن برای همه هست اگر منتظر باشند که نوبت‌شان شود و از طریق ۴۰۳۰ با آنها تماس بگیرند، دیگر این آشفتگی ایجاد نمی‌شود.»

چرا از سامانه نوبت بگیریم؟

در مرکز بهداشت محدوده فاطمی- فتحی شقاقی در مرکز بهداشت را بسته‌اند و ازدحام در پیاده‌راه شکل گرفته است.

ترافیک سنگینی مقابل مرکز ایجاد شده، ماشین‌ها در دو لاین متوقف شده‌اند و کسی هم پاسخگوی وضعیت ایجاد شده نیست. مراجعین برای گرفتن نوبت کارت ملی را قسم می‌دهند، اما در پاسخ می‌شنوند: «ثبت‌نام جدید انجام نمی‌شود، آنهایی هم که الان صدا می‌زنم از چند ساعت پیش ثبت‌نام کرده‌اند، کسی دیگر را هم راه نمی‌دهم.» با این وجود، در این مرکز هم مانند سایر مراکز منتخب بهداشت، واکسیناسیون خارج از نوبت در حال اجراست و مردم می‌توانند از ساعت ۵یا ۶ صبح برای ثبت‌نام مراجعه کنند.

واکسیناسیون روزانه برای ۵ هزار سالمند

در مرکز ایران‌مال هم تزریق واکسن کرونا از ۷صبح تا ۴ بعد از ظهر انجام می‌شود. مراجعه زیاد است اما با توجه به فضای موجود ازدحامی شکل نگرفته است. کریمیان، مسئول اورژانس بازار بزرگ ایران‌مال درباره ظرفیت واکسیناسیون در این مرکز می‌گوید: «از زمان راه‌اندازی مرکز تاکنون در برخی روزها تا ۵هزار نفر هم واکسینه شده‌اند و تقریبا حدود ۱۰۰نفر کادر درمان برای تزریق واکسن و پاسخگویی به مراجعان در مرکز حضور دارند.» او درباره فیلم منتشرشده از شلوغی در این مرکز هم توضیح می‌دهد: «میزان مراجعه به این مرکز بالاست، هم‌اکنون تمام افراد بالای ۷۰سال واکسینه می‌شوند. البته با توجه به اینکه جامعه آماری در سنین پایین‌تر بیشتر است تدابیری برای افزایش کادر درمان درنظر گرفته‌ایم؛ چرا که در این مرکز ظرفیت واکسیناسیون بیشتر را هم داریم.» مسئول پاسخگویی به سؤالات بیماران هم می‌گوید: «هم‌اکنون تنها واکسن سینوفارم در این مرکز تزریق می‌شود و تمام سالمندان بالای ۷۰سال می‌توانند برای دریافت واکسن به این مرکز مراجعه کنند. حتی درباره افرادی هم که زمان تزریق دوم آنها رسیده در صورت موجود و یکسان بودن واکسن دوز اول، تزریق برای این افراد هم صورت می‌گیرد.»

روز گذشته نادر توکلی، معاون درمان ستاد کرونای استان تهران گفت: «در مرکز واکسیناسیون ایران‌مال، یک فراخوان غیررسمی برای افراد ۷۰سال به بالا داده شده که جزو سند ملی واکسیناسیون نبودند، همین مسئله سبب شد تا افراد زیادی به این مراکز مراجعه کنند و صف‌های طولانی شکل گیرد.» به‌گفته او، برهمین اساس تصمیمی گرفته شد تا زمان واکسیناسیون افراد ۶۵سال به پایین، واکسیناسیون تنها از طریق سامانه نوبت‌دهی وزارت بهداشت انجام شود.

آدرس‌های اشتباه مراکز

اسامی بسیاری از مراکز در فهرست است اما آدرس‌ها اشتباه است. در برخی از مراکز هم آدرس تغییر کرده و فروشنده‌ها و مغازه‌داران آدرس جدید را به مردم اعلام می‌کنند.

در کنار مراکز سلامت، سوله‌های مدیریت بحران‌های شهرداری هم برای واکسیناسیون اختصاص داده شده است در این سوله‌ها پایگاه‌های تجمیعی واکسیناسیون کرونا راه‌اندازی شده است.

هاله احمدنیا، رئیس مرکز بهداشت شمال‌غرب درباره افتتاح این مرکز به همشهری می‌گوید: «مسئولیت رسیدگی و نظارت بر بهداشت مناطق ۲، ۵و ۶تهران را برعهده داریم و دیروز نخستین مرکز تجمیعی واکسیناسیون کرونا در منطقه ۵را افتتاح کردیم. این مرکز در خیابان سازمان برنامه جنوبی، خیابان هفدهم شرقی واقع شده و واکسیناسیون کرونا براساس رده‌های سنی اعلام شده از سوی وزارت بهداشت در این مرکز انجام می‌شود.» و با اشاره به ارائه خدمات واکسیناسیون کرونا از سوی ۷مرکز بهداشتی در منطقه ۵ می‌گوید: « در این مراکز فضای فیزیکی کم است و نگرانی از انتقال کرونا همچنان وجود دارد. به همین دلیل براساس دستور مقام عالی وزارت قرار شد در تمام مناطق شهری فضاهای بزرگی برای واکسیناسیون کرونا درنظر گرفته شود که فضای خوبی داشته باشند و مردم با برخورداری از امکانات رفاهی بتوانند واکسن دریافت کنند. در اینجا ما برای مردم منطقه ۵ آمادگی داریم و هر کدام از سالمندان منطقه که بالای ۷۴سال سن داشته باشند می‌توانند با مراجعه به این مرکز واکسن دریافت کنند. آنها باید هنگام مراجعه کارت ملی خود را همراه داشته باشند و متصدیان ما در مرکز مشخصات این افراد را در سامانه سینا ثبت می‌کنند.»

احمدنیا ساعت کار این مرکز را از ساعت ۸تا ۱۴ اعلام می‌کند: «درنظر داریم با اعلام رده‌های سنی پایین‌تر ساعت کاری مرکز را هم افزایش دهیم که تا ساعت ۱۶ و درصورت نیاز تا ساعت ۲۰ هم خدمات‌رسانی صورت خواهد گرفت. هم‌اکنون در این مرکز واکسیناسیون بیش از ۶۰۰نفر در دو شیفت روزانه پیش‌بینی شده است.»

او درباره ازدحام سالمندان در برخی مراکز بهداشتی هم توضیحاتی می‌دهد: «‌مردم با وجود اینکه ساعت کاری مراکز بهداشت از ۸صبح است، ساعت ۳و ۴صبح مراجعه می‌کنند و نگران تمام شدن واکسن هستند. مردم نگران نباشند و اگر بعد از افتتاح این مرکز باز هم همچنان شلوغی‌ها وجود داشته باشد افتتاح دو مرکز دیگر هم در دست اقدام است. این دو مرکز بازدید شده و در حال تجهیز هستند.»

واکسیناسیون خودرویی به کمک آمد

در شرایطی که واکسیناسیون در مراکز سلامت با صف‌های شلوغ و هرج و مرج ادامه دارد، هر روز به تعداد مراکز واکسیناسیون خودرویی اضافه می‌شود. نخستین مرکز واکسیناسیون خودرویی، ۱۹اردیبهشت در پارک جنگلی سرخه‌حصار، راه‌اندازی شد. بعد از آن مراکز دیگری در باغ پرندگان و بوستان ولایت افتتاح شد.

این مراکز تنها به تهران محدود نشدند و در سایر شهرها مثل مشهد، اراک، اهواز و شیراز هم راه‌اندازی شدند. تأکید مسئولان بر نوبت‌دهی برای واکسیناسیون بدون مراجعه حضوری است. پیش از این وزارت بهداشت در اطلاعیه‌های مختلفی از مردم به‌ویژه گروه‌های سنی اولویت‌دار خواسته بود که ابتدا در سایت salamat.gov.ir ثبت‌نام کنند و بعد از آن منتظر پیامک و تماس‌ها باشند.

روز گذشته سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرد که حدود ۵٫۵میلیون دوز واکسن در سطح کشور توزیع شده و تاکنون بیش از ۲میلیون و ۷۰۰هزار نفر هم واکسینه شده‌اند. نزدیک به ۷۵درصد واکسیناسیون افراد بالای ۸۰سال انجام شده، ۷۵سال به بالاها از هفته قبل شروع شده‌اند و از این هفته هم ۷۰سال به بالاها، در اولویت قرار گرفته‌اند. کسانی هم که از واکسیناسیون جا مانده‌اند در گروه‌های بعدی می‌توانند واکسینه شوند.

به‌گفته علیرضا رئیسی، افرادی که امروز ثبت‌نام کنند، فردا برایشان پیامک می‌آید و زمان و مکان تزریق‌شان مشخص می‌شود. براساس اعلام او، از یکشنبه هفته آینده واکسیناسیون افراد بالای ۶۵سال هم شروع می‌شود و ۱۰روز بعد، افراد بالای ۶۰سال.

سهمیه واکسن سالمندان در گروه سنی ۷۵سال به بالا که موفق به دریافت واکسن نشده‌اند محفوظ است و با اعلام گروه‌های سنی جدید، از بین نمی‌رود. براساس اعلام وزارت بهداشت، فاز دوم واکسیناسیون کرونا در کشور به‌ترتیب شامل سنین ۸۰سال به بالا، ۷۵ تا ۸۰، ۷۰ تا ۷۵، ۶۵ تا ۷۰ و بیماران زمینه‌ای و صعب‌العلاج، خواهد بود که در این فاز افراد سالمند گروه هدف ۷.۲میلیون نفر هستند و به همین میزان هم بیماران زمینه‌ای وجود دارند. بر همین اساس هم گفته شده که فاز دوم واکسیناسیون کرونا تا اواخر خرداد و اوایل تیرماه طول می‌کشد و در این فرایند، حدود ۱۴میلیون نفر واکسینه می‌شوند.

انتهای پیام

لینک کوتاه
http://spotnews.ir /?p=12720

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند