برای دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، عضو کانال تلگرام «اسپات نیوز» شوید.

مزرعه بیتکوین

چند کشور در ایران مزرعه رمزارز دارند؟

01:34۰

انجمن انرژی‌های تجدیدپذیر برق اعلام کرد ایران پس از ونزوئلا ارزان‌ترین برق جهان را دارد و اکنون با سقوط ارزش ریال، نرخ برق ایران بیشتر کاهش یافته‌است؛ همین موضوع نام ایران و ونزوئلا را به عنوان بهترین گزینه برای استخراج رمزارز مطرح کرده است.

به گزارش اسپات نیوز، جیره‌بندی برق شهروندان ایرانی این روزها حاشیه‌ساز شده است و البته مزارع استخراج رمزارز در ایران را مقصر اصلی این ماجرا می‌دانند. مزارعی که گفته می‌شود یکی از بزرگترین‌ آنها در اختیار چینی‌هاست.

مجیدرضا حریری، رییس اتاق بازرگانی ایران و چین می‌گوید: نه فقط چینی‌ها که لهستانی‌ها، هندی‌ها و ترکیه‌ای‌ها هم در ایران مزارع رمزارز احداث کرده‌اند.  حریری در این باره توضیح می‌دهد: چین، لهستان، هند و ترکیه همه با مجوزهای وزارت صمت و وزارت نیرو فعالیت می‌کنند و البته نرخ برق آن‌ها با بهای برق صادراتی محاسبه می‌شود.

رییس اتاق بازرگانی ایران و چین به مسئله واگذاری ارز مزارع خارجی تاکید کرد و گفت: این واگذاری به صرفه‌تر از صادرات است و البته مصرف برق این مزارع رقم زیای نیست و فقط چیزی حدود ۳۰۰ مگاوات برق مصرف می‌کنند.

طی گزارش‌های به‌دست آمده این عدد در حالی اعلام می‌شود که میزان مصرف برق مزارع رمز ارز در ایران شفاف نیست و در حالی که رییس اتاق ایران و چین مصرف برق این مزارع را ۳۰۰ مگاوات اعلام کرده، رضا اردکانیان، وزیر نیرو آن را ۲ هزار مگاوات تخمین زده و علی بخشی، رئیس هیأت مدیره سندیکای برق ایران هم در یکی از مصاحبه‌‌‌های خود گفته بود که مصرف حدودی برق واحدهای رمز ارز کشور ۶ تا ۷ هزار مگاوات است وقطعا بر خاموشی‌ها تاثیرگذار است.

انتهای پیام

لینک کوتاه
http://spotnews.ir /?p=13124

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند