برای دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، عضو کانال تلگرام «اسپات نیوز» شوید.

وام 500 میلیونی

ماجرای وام ۵۰۰ میلیونی زوجین از چه قرار است؟

02:006۱

با مشخص شدن اسامی نهایی نامزدهای انتخابات ۱۴۰۰، بعضی از کاندیداها وعده‌هایی به مردم داده‌اند. امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی وعده وام ۵۰۰ میلیونی را به جوانان داده است، اما این وعده شدنی است؟

به گزارش اسپات نیوز، امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، نامزد انتخابات ریاست جمهوری وعده داده وقتی رئیس جمهور شدم به هر زوج جوان ۵۰۰ میلیون تومان برای اشتغال، ازدواج و مسکن وام خواهم داد.

قاضی‌زاده هاشمی وعده داده که تا قبل از اسفند ۱۴۰۰، دستور تشکیل فوری صندوق رفاه جوانان را صادر می‌کند و این صندوق باید به هر زوج جوان ۵۰۰ میلیون تومان وام بدهد. اما سوالی که مطرح می‌شود این است که آیا این وعده شدنی است؟

وعده این کاندیدای انتخاباتی حدود ۵ برابر رقم مصوب مجلس برای سال جاری است زیرا طبق قانون بودجه سال ۱۴۰۰، مصوب شد که وام ازدواج به ۷۰ میلیون تومان برسد. این وام برای افراد زیر ۲۵ سال ۱۰۰ میلیون تومان است.

با توجه ناکام ماندن بانک‌ها از پرداخت این وام، مجلس و دولت پرداخت وام ازدواج را به بانک‌ها تحمیل می‌کردند اما بانک‌ها بارها اعلام کرده بودند که توان و منابع مالی لازم برای پرداخت این وام را ندارند.

به عبارتی در شرایط کمبود نقدینگی، بانک‌ها ترجیح می‌دادند منابع خود را صرف تسهیلات به دیگر بخش‌ها کنند و سود بیشتری بگیرند نه آنکه وامی با مبلغ تسهیلات و سود کم را در اختیار زوجین بگذارند.

ایجاد شغل مهم‌تر است!

بسیاری از زوجین متقاضیان این وام هستند. اما مشکل اصلی در بازپرداخت اقساط این وام وجود دارد.

به عقیده اکثر جوانان دولت بهتر است به جای افزایش وام ازدواج، تورم را کنترل کند و شغلی برای جوانان ایجاد کند که بتوانند کار کنند و خودشان هزینه‌های زندگی را بدهند. چون بدون داشتن شغلی با درآمد مناسب توان ازدواج ندارند.

از طرف دیگر انتقاد زوج‌های جوان این بود که تورم چنان افزایش یافته که کل وام ازدواج حتی کفاف مبلغ لازم برای رهن خانه را هم نمی‌دهد. چه برسد به دیگر هزینه‌ها.

از طرف دیگر گفته می‌شود که مبلغ اقساط وام ازدواج برای زوج‌های جوان نفری ۶۰۰ هزار تومان و در مجموع یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است. حالا قاضی‌زاده هاشمی در حالی وعده داده که در دولت او به جوانان وام ۵۰۰ میلیونی بدهد که باید پرسید میزان بازپرداخت این وام چقدر است؟  آیا میزان بازپرداخت وام هم ۵ برابر رقم وام فعلی است؟

بنابراین بهتر است کاندیداها به جای ایجاد انتظار در جامعه و وعده‌های ناشدنی، بر خلق ثروت و ایجاد اشتغال در جامعه تمرکز کنند.

انتهای پیام

منبع
تجارت نیوز
لینک کوتاه
http://spotnews.ir /?p=13638

1 دیدگاه

  1. اسماعیل

    اینا هم مارو اسکل گیر آوردن
    تو وام ۵۰ میلیونیش موندین، ۵۰۰ تومن میخواین بدین
    خنده داره

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند