جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

بیمه بیکاری

بیمه بیکاری کرونا ؛ ۹۵ هزار نفر در انتظار

03:13۰

مدیرکل بیمه بیکاری وزارت کار از بیکاز شدن بیش از ۱۵۵ هزار نفر از ابتدای خردادماه تا به امروز بر اثر کرونا خبر داد و گفت: ۹۵ هزار نفر در انتظار دریافت بیمه بیکاری هستند.

به گزارش اسپات نیوز، بازار کار ایران که همواره با معضلات زیادی همچون قراردادهای موقت، کارگران فصلی، حقوق های غیرقانونی و … مواجه بود، پس از شیوع کرونا، با چالش جدیدی برخورد کرد به گونه ای که طبق اعلام معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت کار، طی ۶ ماه ۶ میلیون نفر در کشور از کرونا آسیب دیدند و حدود ۱.۵ میلیون نفر در مشاغل به علت کرونا کار خود را از دست دادند.

بر این اساس، مقرر شد برای تامین بودجه بیمه بیکاری بیکارشدگان ناشی از شیوع کرونا مبلغ ۵ هزار میلیارد تومان به صندوق بیمه بیکاری اختصاص یابد تا به افرادی که به دلیل کرونا بیکار شدند بر اساس تبصره ۲ ماده ۲ قانون کار برای سه ماه اسفند، فروردین و اردیبهشت بیمه بیکاری پرداخت شود.

قرار بود برای ماه های بعد از اردیبهشت نیز طبق روال گذشته و بر اساس قوانین کار و تأمین اجتماعی و ماده ۷ قانون بیمه بیکاری، مقرری واریز شود.

استمرار بیکاری ۱۵۵ هزار نفر

مسعود بابایی مدیرکل بیمه بیکاری وزارت کار در مورد آخرین وضعیت بیمه بیکاری اظهار داشت: طبق آخرین آمار مربوط به پنجم مهر ماه، افرادی که بیکاری شان از اسفند ماه استمرار داشته و یا اینکه از ابتدای خرداد ماه بیکار شده اند تعداد ۱۵۵ هزار و ۷۰۰ نفر هستند که در سامانه جامع روابط کار ثبت نام کرده اند.

وی افزود: در این بین با توجه به مشکلاتی که در فرایند ثبت نام افراد برای دریافت بیمه بیکاری همچون ثبت اشتباه یا ناقص شماره حساب، شماره شبا، اطلاعات شخصی یا شماره تلفن و یا ثبت نام افراد در خارج از سیستم همچون ادارات کار یا کاریابی ها به جای ثبت نام در سامانه، به وجود آمد، تعدادی از افراد نتوانستند مقرری خود را دریافت کنند.

۹۵ هزار نفر در انتظار دریافت بیمه بیکاری

بابایی ادامه داد: دو حالت دارد، افرادی هستند که از اسفند ماه دریافتی نداشتند که اطلاعات این گروه شامل ۶۵ هزار نفربیمه معادل ۶۵ میلیارد تومان در اختیار سازمان برنامه و بودجه قرار گرفته و پرونده ها ارسال شده است.

وی افزود: گروه دوم نیز ۳۰ هزار نفربیمه هستند که پرونده هایشان در تامین اجتماعی قرار دارد و این سازمان در حال انجام پالایش های نهایی و ارسال پرونده ها به سازمان برنامه و بودجه است.

واریز بیمه بیکاری برای یک میلیون و ۵۵ هزار نفر

مدیرکل بیمه بیکاری وزارت کار گفت: در صورت تکمیل یا تصحیح اطلاعات و مدارک، پرونده ها به تامین اجتماعی ارسال می شود؛ البته وزارت کار از زمان واریزها خبری ندارد و سازمان تامین اجتماعی مکلف به پرداخت است و به جامانده های کرونا هم خزانه داری از طریق سازمان برنامه و بودجه باید واریز کند.

بابایی ادامه داد: البته تاکنون یک میلیون و ۵۵ هزار نفربیمه، بیمه بیکاری را دریافت کرده اند.

مدیرکل بیمه بیکاری وزارت کار تصریح کرد: منظور از «نفربیمه» این است که ممکن است یک فرد دو بار اسمش برای بیمه آمده باشد و یا اینکه یک فرد سه بار اسمش آمده باشد و در برخی موارد نیز ممکن است فقط یک بار نام یک فرد آمده باشد. بنابراین وقتی می گوییم پرونده ۶۵ هزار نفربیمه در اختیار سازمان برنامه و بودجه است به این معنا نیست که ۶۵ هزار نفر هستند بلکه شاید ۲۰ هزار نفر باشند اما اسامی شان دو یا سه بار در تاریخ های مختلف آمده باشد.

وی افزود: ثبت نام طبق روال سال های گذشته همچنان ادامه دارد و افرادی که از خردادماه بیکار شده اند باید در سامانه جامع روابط کار به نشانی prkar.mcls.gov.ir مراجعه و فرایند ثبت نام را انجام دهند.

انتهای پیام

منبع
خبرآنلاین
لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=1303

442 نوشته
از همان اوایل نوجوانی، علاقه موازی به فضای رسانه و فناوری اطلاعات باعث شد تا در حوزه‌های مختلف از جمله چندرسانه‌ای، تکنولوژی، اقتصاد و حتی سیاست، قدم بردارم. سلیقه متفاوت در نوع بازتاب اخبار هم موجب شد تا از گرافیک به عنوان یکی از بازوهای کمکی بهره ببرم.

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com