جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

مذاکره ایران و آمریکا

پیشنهاد ترامپ برای سفر به ایران صحت دارد؟

04:002۰

صبح امروز روزنامه الجریده خبری در خصوص مذاکره ایران و آمریکا منتشر کرد اما پس از آن نه رسانه خارجی معتبری به این خبر پرداختند و نه مقامات دو کشور درباره ادعای این روزنامه کویتی واکنشی نشان دادند. این در حالی بود که برخی رسانه ها خبر روزنامه الجریده را تکذیب کردند.

به گزارش اسپات نیوز، ماجرای مذاکره میان ایران و امریکا باز هم مطرح شده است. این بار روزنامه کویتی الجریده خبر داده که نمایندگانی از ایران و امریکا در عمان در حال مذاکرات محرمانه با ایران هستند. خبری که تاکنون نه تایید شده و نه تکذیب.

اما ظرف روزهای اخیر چه سیگنال‌های مثبت و منفی می‌توان از اظهارات و اقدامات مقامات ارشد ایران و امریکا دید؟

در انتظار مذاکره با اصولگرایان؟

منبع خبر روزنامه الجریده یک شخصیت برجسته اصولگرای ایرانی است. به گفته این منبع، این مذاکرات بدون حضور دولت ایران در جریان است و نمایندگانی از دولت ترامپ و یکی از شخصیت‌‌های ارشد اصولگرای ایران در این مذاکرات حضور دارند.

در این مذاکرات، دولت آمریکا طرح پیشنهادی برای همکاری و پایان دادن به همه اختلافات دو کشور ارائه کرده و حتی دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا برای سفر به تهران، امضای توافقنامه میان دو کشور با رهبر عالی ایران و تضمین برداشتن تحریم‌ها اعلام آمادگی کرده است.

ترامپ حداقل در شعارهای تبلیغاتی خود، خواستار مذاکره با ایران است. او حتی به دولت ایران پیشنهاد داده تا قبل از اتمام دوره اول ریاست جمهوری‌اش، مذاکره را به سرانجام برساند چراکه بعد از انتخابات و پیروزی مجدد ترامپ، مذاکره با امریکا دشوار خواهد بود.

از طرف دیگر خبرها می‌گوید سازمان اطلاعاتی آمریکا به ترامپ توصیه کرده «به دولت روحانی تکیه نکند و منتظر روی کار آمدن دولتی اصولگرا در ایران باشد تا این دولت، تعهدات را اجرا کند.» از سوی دیگر امریکا معتقد است دولت آتی ایران حتما یک دولت اصولگراست.

حال در گزارش این رسانه کویتی هم گفته شده است مذاکرات محرمانه به نمایندگی از یک شخصیت اصولگرا در حال انجام است.

مبادله زندانیان سیاسی ایران و امریکا 

زمزمه مذاکره ایران و امریکا از اسفند سال گذشته شنیده می‌شد و بسیاری، مبادله زندانیان سیاسی ایران و امریکا را اولین نشانه‌های این مذاکرات می‌دانستند. ۲۲ خرداد ۹۹ ایران و امریکا سه زندانی سیاسی را با هم مبادله کردند؛ مایکل وایت، نظامی سابق آمریکایی و سیروس عسگری، شهروند ایرانی و مجید طاهری، یک پزشک ایرانی-آمریکایی آزاد شدند.

دونالد ترامپ همان زمان ایران به مذاکره دعوت کرد و گفت: تا انتخابات آمریکا صبر نکنید. شما الان به توافق بهتری می‌رسید!

حالا هفته گذشته، وزیر امور خارجه ایران خبر داده که ایران آماده تبادل زندانیان دوتابعیتی با آمریکا است. او به مذاکره با امریکا هم چراغ سبز نشان داده و گفته: دو شرط برای مذاکره با امریکا دارد، اول اینکه آمریکا باید به ایران خسارت بدهد و تعهد بدهد که «اقداماتی» مانند خروج از برجام را دیگر انجام نخواهد داد.

اگرچه بسیاری معتقدند ایران منتظر دولت بایدن برای از سرگیری مذاکرات است، اما ظریف گفته «برای حکومت ایران مهم نیست چه کسی در کاخ سفید باشد و توجه ایران به سیاست آمریکا است.» گفته‌ای که نشان می‌دهد ایران با رعایت برخی از شرایط حاضر به مذاکره با دولت ترامپ است.

گزینه مذاکره روی میز ایران

مقامات امریکا هم اخیرا مدام از مذاکره با ایران صحبت می‌کنند. سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا هم دو روز قبل اعلام کرد گزینه‌های دیپلماسی و صلح همچنان روی میز است و ایران هر زمان که بخواهد می‌تواند این گزینه‌ها را با ما مطرح کند.

البته امریکا همچنان در تلاش است تا با اجرای مکانیسم ماشه، کمپین فشار حداکثری خود علیه ایران را به نتیجه برساند و برخی معتقدند این تلاش‌ها همه برای این است که ایران قبل از انتخابات به پای میز مذاکره بیاید.

ایران و ونزوئلا قصد مذاکره و توافق با واشنگتن را دارند

در میان سیگنال‌هایی که می‌تواند نشان‌دهنده مذاکره ایران و امریکا باشد، سیگنال‌هایی هم وجود دارد که می‌تواند نشان‌دهنده نادرست بودن این خبر باشد.

جدیدترین آن اظهارنظر جمعه شب دونالد ترامپ است. همان زمانی که خبر مذاکرات محرمانه ایران و امریکا منتشر شد، ترامپ در یک سخنرانی انتخاباتی مدعی شد ایران و ونزوئلا قصد مذاکره و توافق با واشنگتن را دارند، اما او قصد دارد هر توافقی را به پس از انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده در آبان‌ماه موکول کند.

رئیس جمهور ایران هم گویا نگاهش مانند دونالد ترامپ است و معتقد است هر مذاکره‌ای باید به بعد از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا موکول شود. چراکه بسیاری معتقدند ترامپ برای رای مجدد، نیاز به یک اقدام مثبت دارد. چیزی مانند مذاکره با ایران. به همین دلیل خودش هم بارها اعلام کرده مذاکره بعد از پیروزی او در انتخابات سخت می‌شود.

اما حالا حسن روحانی اعلام کرده آمریکا نه می‌تواند مذاکره را بر ما تحمیل کند و نه جنگ را. ما ابزار چانه‌زنی داخلی و انتخاباتی آمریکا نیستیم. هر دولتی که در آمریکا انتخاب شود، به ناچار تسلیم تاب‌آوری ملت بزرگ ایران خواهد شد.

انتهای پیام

منبع
تجارت نیوز
لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=1383

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com