جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

کاهش ۴۴ درصدی سفرهای تابستانی امسال

04:00۰

بر اساس گزارشی که مسیریاب نشان به تازگی منتشر کرده، میزان سفرهای تابستانی سال ۹۹ در مقایسه با سال گذشته با کاهش ۴۴ درصدی همراه بوده است.

به گزارش اسپات نیوز، تعطیلی مدارس، هوای گرم و لذت سفر در جاده‌ها همیشه باعث شده تا تابستان یکی از فصل‌های پر سفر باشد. اساسا تابستان با معنای سفر برای بسیاری از خانواده‌ها ترکیب شده ولی تابستان امسال با همه تابستان‌های چند سال اخیر فرق داشت و شیوع ویروس کرونا در ایران و جهان باعث شد که معادلات توریسم و گردشگری تا حد زیادی به هم بخورد. بسیاری از استارتاپ‌های این حوزه به مشکل خوردند و کاهش فروش ۹۰ درصدی پیدا کردند با این وجود برخی از آنها ادعا داشتند که در تابستان اوضاع کمی بهتر از قبل شده است. اما در کل آمارهای نشان حکایت از این دارد که بازهم ۴۴ درصد از حجم سفرها در تابستان امسال نسبت به سال گذشته کمتر شده است.

سفرهای تایستانی

در حالی که گزارش نوروزی مسیریاب نشان، گویای این موضوع بود که سفرهای نوروز ۹۹ از نوروز ۹۸ حدود ۷۰ درصد کمتر بوده‌اند، تحلیل جدید این مسیریاب حکایت از آن دارد که در کل تابستان ۹۹، در مقایسه با تابستان ۹۸، سفرها ۴۴ درصد کمتر شده‌اند. همین موضوع به معنای آن است که در ابتدای شیوع کرونا و نوروز، سفرها به شدت کاهش داشته‌اند اما به مرور و در تابستان، سفرهای بین شهری افزایش قابل ملاحظه‌ای داشته‌اند.

سفرهای تایستانی

الگوی حجم سفرهای تابستانی در سال ۹۸ و ۹۹ تفاوت چشم‌گیری ندارد و با رفتن به سمت پایان تابستان، سفرهای بین شهری افزایش پیدا کرده است. در واقع، شهریور ۹۹ شاهد بیشترین سفرهای بین‌شهری از ابتدای شیوع کرونا در ایران بوده است. این ماه همان زمانی است که برخی استارتاپ‌های گردشگری نیز مدعی شدند که اوضاعشان در آن بهتر از قبل شده است. با وجود باز شدن مدارس در ۱۵ شهریور ماه به جای اول مهر ماه، شهریور پرسفرترین ماه از ابتدای شیوع کرونا بوده است.

هشت محور بررسی شده که از کلیدی‌ترین شریان‌های ارتباطی کشورمان هستند، در مقایسه با تابستان ۹۸ بین ۲۰ تا ۶۳ درصد کاهش سفر را تجربه کرده‌اند. بیشترین کاهش میزان سفر در این محورهای کلیدی، مربوط به محورهای مشهد-بابلسر و مشهد-تهران است. این موضوع نشان‌ می‌دهد که هم مشهدی‌ها کمتر سفر رفته‌اند و هم میزان سفر به این شهر، کمتر شده است.

همچنین محور مشهد-بابلسر، با ۶۳ درصد کاهش، بیشترین میزان کاهش سفر را به خود اختصاص داده است و پس از آن محور مشهد-تهران نیز ۵۳ درصد کاهش سفر داشته است.

کمترین میزان کاهش سفر در مقایسه با تابستان سال گذشته، در محور‌های مختلف مربوط به محور کرج-رشت با ۲۰ درصد کاهش و کرج-تبریز با ۲۳ درصد کاهش بوده است و پس از آن محور تهران-قم نیز با ۲۶ درصد کاهش، محور‌هایی بوده‌اند که کمترین میزان کاهش سفر را تجربه کرده‌اند؛ به این معنا که بیشترین سفرهای کاربران نشان در این محورها انجام شده است.

با کمی دقت در این نمودار می‌توان شاهد این موضوع بود که میزان کاهش سفرها در محورهای شمالی کشور، کاملا با سایر محورهای مهم کشور متفاوت است و به نظر می‌رسد سفرهای تفریحی به شمال کشور، کاهش محسوسی نداشته‌اند.

کاهش ۵۳ درصدی سفر در محور تهران-مشهد اما نشان‌دهنده این موضوع است که سفرهای زیارتی تا حدود زیادی کاهش داشته که البته با توجه به محدودیت‌های اعمال شده برای حرم مطهر رضوی این موضوع طبیعی به نظر می‌رسد.

محور تهران-قم نیز به عنوان کریدور اصلی سفر از تهران به جنوب کشور، یکی از پرترددترین محورهاست و کاهش محسوسی نسبت به سایر محورهای مهم کشور در آن مشاهده نمی‌شود.

مسیریاب نشان همچنین درباره گزارش خود و حفظ حریم خصوصی کاربرانش، اعلام کرده است که آمارهای فوق را از بررسی مسیریابی ۵ میلیون کاربر فعال خود به شکل انبوه به دست آورده است. به گفته نشان، کاربران جهت استفاده از این نقشه و مسیریاب، نیازی به ارائه‌ی هیچ‌گونه اطلاعات هویتی ندارند و بدون داشتن حساب کاربری می‌توانند از تمام قابلیت‌های نقشه و مسیریاب استفاده کنند.

انتهای پیام

منبع
دیجیاتو
لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=1798

431 نوشته
از همان اوایل نوجوانی، علاقه موازی به فضای رسانه و فناوری اطلاعات باعث شد تا در حوزه‌های مختلف از جمله چندرسانه‌ای، تکنولوژی، اقتصاد و حتی سیاست، قدم بردارم. سلیقه متفاوت در نوع بازتاب اخبار هم موجب شد تا از گرافیک به عنوان یکی از بازوهای کمکی بهره ببرم.

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com