جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

مالیات خانه های خالی

ابهام ۹۸ درصدی در لیست خانه‌های خالی مشمول مالیات

02:00۰

دولت در حالی خود را در آستانه اجرای طرح اعمال مالیات بر خانه‌های خالی می‌بیند که به گفته معاون سازمان امور مالیاتی، تنها ۲ درصد از آمار وزارت راه در مورد تعداد این خانه‌ها قطعی بوده و ۹۸ درصد دیگر آن دارای شک و ابهام است.

به گزارش اسپات نیوز، هادی خانی معاون فناوری سازمان امور مالیاتی کشور امروز در شبکه خبر با اشاره به ارائه فهرست خانه‌های خالی از سوی وزارت راه و شهرسازی برای دریافت مالیات طبق قانون مالیات‌های مستقیم، اظهار داشت: داده‌های ارسال شده بررسی کردیم، ۲۵۷۴ خانه خالی در لیست محرز شده است. حدود ۱۰۵ هزار خانه خالی که پیامک از سمت وزارت راه و شهرسازی به مالکان آنها ارسال شده، هنوز تعیین تکلیف نشده است. اگر این اتفاق بیفتد، به داده‌ها و آمارهای دقیق‌تری دست پیدا می‌کنیم.

ارزش‌گذاری خانه‌های خالی؛ به‌زودی

معاون سازمان امور مالیاتی کشور در پاسخ به این سوال که وزارت راه و شهرسازی عنوان کرده بود، ۱۰۹ هزار خانه خالی قطعی است با رد این موضوع گفت: به عنوان خانه خالی قطعی به ما داده نشده است. فقط ۲۵۷۴ خانه‌های خالی نهایی شده را داریم و تلاش می‌کنیم که آدرس دقیق بگیریم تا بتوانیم ارزش‌گذاری صورت بگیرد.

تشکیک در آمار وزارت راه

وی ادامه داد:‌ رکورد داده‌ها نشان می‌دهد که این داده‌ها مشکوک به خانه خالی هستند و هنوز از سمت مالکان اطلاعات تکمیل نشده و باید تعیین تکلیف شود که متولی آن وزارت راه و شهرسازی است.

هفته گذشته مسئولان وزارت راه و شهرسازی از ارائه لیست ۱۰۹ هزار خانه خالی به منظور بررسی و دریافت مالیات به سازمان امور مالیاتی ارسال شده است. به نظر می‌رسد این داده‌ها همچنان کیفیت لازم برای اجرای قانون را ندارد و رفت و برگشت داده و اظهار نظر‌ها بر این موضوع صحه می‌گذارد.

گفتنیست، با افزایش قیمت مسکن و تبدیل شدن آن به یک کالای سرمایه‌ای جهت مال‌اندوزی دلالان، دولت لایحه طرحی تحت عنوان اعمال مالیات بر خانه‌های خالی را به مجلس فرستاد تا بر اساس آن، خانه‌هایی که خالی از سکنه هستند مشمول مالیات شوند که تا به این لحظه به دلیل کمبود منابع اطلاعاتی جهت جمع‌بندی آمار قطعی خانه‌های خالی در سطح شهر، اجرای آن همچنان در هاله‌ای از ابهام است.

انتهای پیام

منبع
خبرآنلاین
لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=2281

438 نوشته
از همان اوایل نوجوانی، علاقه موازی به فضای رسانه و فناوری اطلاعات باعث شد تا در حوزه‌های مختلف از جمله چندرسانه‌ای، تکنولوژی، اقتصاد و حتی سیاست، قدم بردارم. سلیقه متفاوت در نوع بازتاب اخبار هم موجب شد تا از گرافیک به عنوان یکی از بازوهای کمکی بهره ببرم.

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com