جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

دلار

تحریم‌های جدید بازار دلار را دوباره تکان داد

02:22۱

با اینکه بازدهی دلار در هفته گذشته منفی شد اما انتشار یک خبر در روز تعطیل توانست سرنوشت معاملات ارزی در ابتدای هفته جاری را تحت تاثیر قرار دهد.

به گزارش اسپات نیوز، روز چهارشنبه قیمت دلار در مسیر افزایشی قرار گرفت و با ۱۸۰ تومان رشد به بهای ۲۹ هزار و ۶۸۰ تومان رسید. با این حال حتی رشد آخرین روز کاری هفته هم نتوانست مانع از ثبت بازدهی منفی هفتگی برای دلار شود. اسکناس آمریکایی در هفته‌ای که گذشت، یک درصد از ارزش خود را از دست داد و از مرز ۳۰هزار تومانی فاصله بیشتری گرفت.

روز پنج‌شنبه اعلام شد که آمریکا ۱۸بانک ایرانی را در لیست تحریم‌های خود قرار داد؛ با انتشار این خبر، تحرکات معامله‌گران اعتباری در معاملات پشت خطی بیشتر شد و حتی عده‌ای از آنها عنوان کردند که دلار بالای مرز روانی ۳۰ هزار تومانی معامله شده است.

برخی از کارشناسان اعتقاد دارند، آمریکا مهم‌ترین تحریم‌های خود را در گذشته اعمال کرده است و تحریم‌های جدید بیشتر خاصیت تبلیغاتی دارند. از نگاه آنها، بیشتر واردات و مبادلات مالی ایران از کانال‌های غیررسمی انجام می‌شود و تحریم بانک‌های یاد شده نمی‌تواند اختلال شدیدی را برای ایران ایجاد کند. اثر این تحریم‌ها به هرشکلی باشد، تکلیف آن در آینده مشخص خواهد شد، ولی آنچه مسلم است نوسان‌گیران و معامله‌گران بزرگ به‌دنبال آن هستند که با جوسازی پیرامون این اخبار، قیمت فروش دلار را به بالای مرز ۳۰هزار تومانی ببرند.

به‌عنوان مثال، دیروز گفته می‌شد که در معاملات پشت خطی، افراد زیادی حاضر نیستند دلار را زیر مرز ۳۰ هزار تومان به فروش برسانند. در بازار سکه هم معامله‌گران برای روز شنبه تمایلی نداشتند که سکه را زیر ۱۵ میلیون تومان به فروش برسانند. در چنین شرایطی که نوسان گیران به‌دنبال سقف‌شکنی‌های جدید با استفاده از جوسازی پیرامون اخبار سیاسی هستند، ورود بازارساز به بازار بیشتر از همیشه ضروری به‌نظر می‌رسد. به گفته برخی بازیگران با تجربه بازار، در صورتی که سقف‌های روانی شکسته شوند، تقاضای خفته بیشتری وارد بازار می‌شود، چرا که افراد نسبت به حفظ ارزش پول خود نگران می‌شوند.

با این حال، اگر بازارساز بتواند در سه روز ابتدایی هفته فضای بازار را مدیریت کند، اثرات روانی خبر تحریم‌های جدید هم در بازار کاهش خواهد یافت. به عبارت دیگر بازارساز می‌تواند با دادن سیگنال اطمینان به فعالان مانع از ورود تقاضای جدید به بازار شود. وقتی نوسان‌گیران مشاهده کنند که با خبر تحریم‌های جدید هم نمی‌توانند قیمت دلار را دچار نوسان خاصی کنند، خود به خود از بازار عقب خواهند کشید و حتی ممکن است طی روزهای بعد با توجه به ناامید شدن از افزایش قیمت‌ها در موقعیت فروش قرار بگیرند. با این حال، همه چیز می‌تواند به روند سه روز ابتدایی هفته بستگی داشته باشد.

انتهای پیام

منبع
خبرآنلاین
لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=2329

1 دیدگاه

  1. aref.nozar

    خیلی عالی بود ممنون

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com