جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

وام ازدواج

وام ۵۰ میلیونی ازدواج کفاف زندگی را می‌دهد؟

05:26۰

سوالی که این روزها مطرح است این است که آیا با وام ۵۰ میلیونی ازدواج می‌توان نیازهای ضروری شروع یک زندگی ساده با حداقل امکانات را فراهم کرد؟

به گزارش اسپات نیوز، طبق اعلام مرکز آمار تورم نقطه به نقطه کشور در شهریورماه امسال بیش از ۳۴ درصد بود. یعنی در شهریور ماه امسال، خانوارهای کشور به طور میانگین ٣۴ درصد بیشتر از شهریور ١٣٩٨ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند اما «تورم واقعی اقلام و کالاهای مصرفی خانوار» در این بازه زمانی یکساله ، خیلی بیشتر از این اعداد به نظر می‌رسد. به گونه‌ای که فقط تا پایان بهار امسال یعنی تا خرداد ماه، قیمت لوازم خانگی بین ۳۰ تا ۶۰ درصد گرانی را تجربه کرده است؛ بعد از آن در تابستان این روند گرانی ادامه یافته تا جایی که تا پایان شهریور، تورم کلی لوازم خانگی – محاسبه شده از فروردین ماه سال جاری یا اسفند گذشته تا پایان شهریورماه- به بیش از ۱۰۰ درصد رسیده است.

در نتیجه امسال برای خرید یک سبد ثابت از لوازم خانگی، حداقل باید دو برابر سال قبل هزینه کرد. حال اگر بسیاری از کالاهای کمتر ضروری نیز چشم‌پوشی شود برای قشر متوسط جامعه ممکن است هزینه خرید جهیزیه عروس چیزی بین ۴۹ تا ۷۰ میلیون تمام شود.

برآورد هزینه‌های شروع یک زندگی

حال قصد داریم هزینه خرید کالاهای ضروی را با هم برآورد کنیم. به طور مثال اگر به وسایل ضروری بسنده کنیم بر اساس نرخ کالاها در سامانه ۱۲۴ و تحقیقات میدانی به این جمع‌بندی می‌رسیم:

یخچال فریزر ایرانی ۸ میلیون تومان، اجاق گاز فردار ایرانی ۴ میلیون تومان، لباسشویی ایرانی ۵ میلیون تومان، یک دست مبلمان ساده ۶ میلیون تومان، تخت و سرویس خواب ۴ میلیون تومان، دو تخته فرش ۵ میلیون تومان، تلویزیون ۴ میلیون تومان، پنکه یک میلیون تومان ، جاروبرقی ۲ میلیون تومان، اتو یک میلیون تومان، غذا ساز ۳ میلیون تومان ، ظروف غذاخوری ۲ میلیون تومان، سرویس معمولی قاشق و چنگال ۵۰۰ هزار تومان، سرویس قابلمه ایرانی هفت پارچه ۷۰۰ هزار تومان، سرویس پلاستیکی آشپزخانه ۵۰۰ هزار تومان، تلفن ۵۰۰ هزار تومان، وسایل خرده ریز مثل روفرشی، چاقو، سشوار، زودپز، فلاکس، حوله و غیره ۲ میلیون تومان.

حالا بیاییم قیمت همین کالاهای را با هم جمع بزنیم. در مجموع، این کالاهای ساده ۴۹ میلیون و ۲۰۰هزار تومان قیمت دارند. اگر هدف خرید اجناس خارجی باشد قیمت همین وسایل تا ۵ برابر هم می‌تواند افزایش پیدا کند. اگر وسایل دیگری هم مثل ماکروویو، ماشین ظرفشویی، میزآرایش، کمد، قالیچه، بوفه و … هم به این لیست اضافه شود حداقل چیزی حدود ۷۰ میلیون تومان باید در نظر گرفت.

تاثیرات نرخ ارز بر کالا

منبع
تجارت نیوز
لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=2570

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com