جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

بازار خودرو

چرا بازار خودرو آشفته است؟

02:00۰

معاون طرح و برنامه وزارت صمت در تشریح دلایل گرانی خودرو می‌گوید: در عمده محصولات مورد نیاز برای تولیدخودرو، افزایش قیمت رخ داده اما این همه ماجرا نیست و خیلی از قطعات خودرو متاثر از قیمت جهانی هستند.

به گزارش اسپات نیوز، سعید زرندی در برنامه “یه روز تازه” شبکه پنج سیما با بیان اینکه تنظیم بازارهای موازی تولید بسیار مهم است و باید مسیرهای غیر مولد، غیر جذاب و سرمایه‌گذاری در تولید جذاب شود، اظهار کرد: وقتی تولید غیر جذاب شد و مسیرهای غیر تولیدی سوددهی بالایی پیدا کردند مشخص است هدایت سرمایه به سمت بخش تولید نخواهد رفت. در دنیا هم برای غیرمولد ها و یا کسب‌وکارهای بی‌زحمت، مالیات در نظر می‌گیرند و ما باید برای سودهای بی‌زحمت، رانتی و غیرمولد مالیات مشخص وضع کنیم. در اقتصادی که تولیدمحور باشد این رانتخوارگی ها و سودهای یک شبه حاصل نمی‌شود.

وی در ادامه درباره دلایل گرانی خودرو نیز گفت: خودرو مثل هر کالای دیگری قیمت تمام شده‌ای دارد و برای محاسبه آن باید اجزای مختلف را بررسی کنیم. در عمده محصولاتی مورد نیاز برای تولیدخودرو، افزایش قیمت رخ داده، اما این همه ماجرا نیست و خیلی از قطعات خودرو متاثر از قیمت جهانی است.

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره یه اینکه در قرعه‌کشی یکی از خودروسازان نزدیک به دو میلیون و ۹۰۰ هزار نفر شرکت کردند، اظهار کرد: این آمار نشان می‌دهد که نقدینگی بالایی در اختیار مردم است. نکته مهم‌تر اینکه اختلاف قیمت‌های دولتی رانت‌هایی را ایجاد کرده و جذابیت ایجاد کرده تا یک شبه صد میلیون سود نصیب افراد شود و همین موجب می‌شود همه بخواهند در این بازار سرمایه‌گذاری کنند. در اقتصاد تولیدمحور هیچ وقت سود بادآورده وجود نداشته و مالیات خاص برای سودهای یک شبه وجود دارد. یکی از ضعف‌هایی که در کشور وجود دارد حرکت به سمت تنظیم بازارهای موازی تولید است.

زرندی درباره احتمال واردات خودرو نیز افزود: واردات یک ابزار کنترلی برای زمانی است که میزان عرضه با تقاضا برابری نمی‌کند، اما در شرایط فعلی ارز باید به سمت نیازهای اساسی کشور برود نه کالای مصرفی. سیاست مهمی که دولت و وزارت صنعت، معدن و تجارت دنبال می‌کند ارزآوری کالاهای تولیدی از مسیر صادرات و کاهش ارزبری با ساخت داخل و کنترل واردات است.

انتهای پیام

لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=2802

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com