جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

خبر افزایش نرخ سود بانکی شایعه است

02:00۰

غلامرضا مرحبا، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان این که هنوز بحث افزایش نرخ سود بانکی در کمیسیون اقتصاد مطرح نشده است، عنوان کرد به شخصه حال حاضر را زمان مناسبی برای افزایش نرخ سود بانکی نمی‌داند.

به گزارش اسپات نیوز، هفته گذشته به دنبال اشاره عبدالناصر همتی به نرخ سود بانکی، حمایت مرکز پژوهش‌های مجلس از ایده افزایش نرخ سود و گزارش‌های رسانه‌ها درباره این موضوع خبر احتمال افزایش نرخ سود حسابی قوت گرفت.

در همان روزها بلافاصله عباس مرادپور، مدیرکل دفتر امور بانکی و بیمه وزارت اقتصاد در رابطه با شایعه افزایش نرخ سود بانکی اعلام کرد این موضوع در جلسه دیروز شورای پول و اعتبار مطرح نشده است.

برخی می‌گفتند قرار است افزایش نرخ سود بانکی در جلسه آینده شورای پول و اعتبار مطرح شود. از آن‌جا که دو نفر از اعضای شورای پول و اعتبار از نمایندگان مجلس هستند، بد نیست نظر نمایندگان کمیسیون اقتصاد را در این باره بدانیم.

زمان مناسب فرانرسیده است

غلامرضا مرحبا، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس یازدهم، در پاسخ به این سوال که با توجه به در آشفتگی فعلی بازارهایی مثل دلار و طلا و…آیا زمان افزایش نرخ سود بانکی نرسیده است، می‌گوید: این که نرخ سود یک یا دو درصد بالا برود بازارهای دیگر را تحت‌الشعاع قرار نمی‌دهد و فقط بهای تمام شده پول و هزینه‌ها را برای بانک‌ها بالا می‌برد.

او اضافه می‌کند: همچنین در مقابل نرخ سود سپرده، نرخ سود تسهیلات هم باید بالا برود. بنابراین من فکر نمی‌کنم شرایط فعلی وقت خوبی برای افزایش نرخ سود بانکی باشد.

این نماینده با تاکید بر این که الان برای افزیش نرخ سود شرایط خوبی نیست، ادامه می‌دهد: وقتی به بانک فشار وارد شود این فشار به مردم منتقل خواهد شد. همچنین افزایش نرخ سود تسهیلات هم به بخش تولید و صنعت فشار وارد می‌آورد هم به مردمی که به دلایل ضروری به تسهیلات نیاز دارند.

همچنین به اعتقاد مرحبا با افزایش نرخ سودهای بانکی به ترازنامه بانک‌ها فشار وارد شده و احتمال زیان‌آور شدن آن‌ها بالا می‌رود چرا که تعادل بین منابع و مصارف بانک بهم می‌ریزد.

این عضو کمیسیون اقتصاد در پایان در پاسخ به این سوال که موضع کمیسیون درباره افزایش نرخ سود بانکی مخالف است یا موافق، می‌گوید: در کمیسون اقتصادی مجلس دراین باره بحثی صوت نگرفته است. اما اگر بحثی در این باره در کمیسیون مطرح شود قطعا نظر جمع حاکم خواهد بود.

انتهای پیام

منبع
تجارت نیوز
لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=3342

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com