جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

۳۵۰ تقاضا به ازای هر خودرو؛ رکوردی جدید در صنعت خودروسازی

02:00۰

در قرعه کشی ویژه محصولات ایران خودرو نزدیک به ۳.۵ میلیون نفر برای تحویل فوری کمتر از ۱۰ هزار دستگاه خودرو شرکت کردند که چنین شرایطی به معنای وجود ۳۵۰ تقاضا به ازای هر دستگاه خودرو است که احتمالا در تاریخ صنعت خودروسازی جهان رکوردی جدید تلقی می شود.

به گزارش اسپات نیوز، این در حالیست که مدیران ارشد وزارت صمت امیدوار بودند از مسیر طرح قرعه کشی بتوانند جلوی رشد قیمت‌ها را در بازار بگیرند. اما علیرغم عرضه بیش از ۴۸ هزار دستگاه خودرو از این طریق، مشخص است که بازار خودرو روندی افزایشی را تجربه می کند و چنین ظرفیتی از تحویل سه ماهه، پاسخگوی عطش میلیونی بازار خودرو کشور نیست. افزایش نرخ ارز و تورم به‌عنوان دو متغیر کلان و همچنین عدم تعادل میان عرضه و تقاضا سه ضلع مثلثی بودند که در مسیر سیاست‌گذار خودرویی برای ایجاد آرامش در بازار قرار داشت، به این ترتیب نرخ ارز تبدیل به قطب‌نمای قیمت در بازار خودرو شد. آنچه مشخص است از مدت‌ها پیش به واسطه نوسانات نرخ ارز، دارندگان خودرو پیش از عرضه محصولات خود به بازار، نرخ ارز را روی تابلوی صرافی‌ها رصد و سپس اقدام به اعلام قیمت می‌کردند.

تغییر قیمت خودروها در ۵ ماه اخیر

در خرداد همزمان با برگزاری اولین مرحله از فروش فوق‌العاده دو خودروساز بزرگ کشور میانگین قیمت خودرو تیبا صندوق‌دار در بازار ۷۵ میلیون تومان، ساینا ۸۶ میلیون تومان، سمند LX ساده ۱۰۵ میلیون تومان، میانگین قیمت پژو ۲۰۶ تیپ دو ۱۲۰ میلیون تومان و میانگین قیمت پژو ۲۰۰۸ نیز ۴۹۲ میلیون تومان بود. اما به‌تدریج و با رشد نرخ ارز و تورم از خرداد تا مهر میانگین قیمتی این محصولات نیز در بازار روند صعودی به خود گرفت.

چنان‌که در مهر میانگین قیمت تیبا صندوق‌دار ۱۴۳ میلیون تومان، میانگین قیمت ساینا ۱۵۷ میلیون تومان، میانگین قیمت سمند LX ساده ۲۰۵ میلیون تومان، میانگین قیمت ۲۰۶ تیپ دو ۲۲۹ میلیون تومان و میانگین قیمت پژو ۲۰۰۸ به یک میلیارد و ۱۳۰ میلیون تومان رسید. نقطه اوج افزایش قیمت خودرو ها را باید در مهرماه جست‌وجو کرد، زمانی که نرخ ارز توانست با تغییرات لحظه‌ای خود بیشترین اثر را روی قیمت‌ها در بازار خودرو بگذارد.

انتهای پیام

منبع
دیجیاتو
لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=3864

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com