جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

املاک گران‌تر از ۷ میلیارد تومان مشمول مالیات می‌شوند

02:00۰

با وجود پیشنهاد وزارت اقتصاد درباره اخذ مالیات از املاک بالای ۵۰ میلیارد ریال، براساس مصوبه کمیسیون اقتصاد دولت درباره لایحه اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم، مجموع ارزش املاک بالای ۷۵ میلیارد ریال مشمول مالیات خواهد شد.

به گزارش اسپات نیوز، پیش نویس لایحه اصلاح قانون مالیات های مستقیم بهمن ماه ۹۸ از سوی وزارت اقتصاد به هیئت دولت ارسال شد و پس از بررسی و تصویب در کمیسیون اقتصاد دولت، اکنون در حال رسیدگی و تصویب نهایی در جلسات هیئت دولت قرار دارد.

براساس جزئیات مصوبه کمیسیون اقتصاد دولت، کلیه مالکین (اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی) نسبت به جمع ارزش روز املاک مسکونی (اعم از خانه یا آپارتمان و زمین با کاربری مسکونی) خود و فرزندان کمتر از ۱۸ سال و محجور تحت تکفل خود که در پایان هر سال مجموع ارزش آنها بیش از ۷۵ میلیارد ریال باشد، به شرح زیر مشمول مالیات سالانه املاک می‌باشند.

– تا مبلغ ۱۰۰ میلیارد ریال نسبت به مازاد ۷۵ میلیارد ریال یک در هزار

– تا مبلغ ۲۰۰ میلیارد ریال نسبت به مازاد ۱۰۰ میلیارد ریال سه در هزار

– تا مبلغ ۳۵۰ میلیارد ریال نسبت به مازاد ۲۰۰ میلیارد ریال چهار در هزار

– نسبت به مازاد ۳۵۰ میلیارد ریال پنج در هزار

تبصره ۱- منظور از ارزش روز موضوع این ماده، ارزش املاک مسکونی بر اساس معادل ضرایبی از ارزش معاملاتی موضوع ماده ۶۴ قانون مالیات های مستقیم است که توسط وزارت امور اقتصادی و دارایی قبل از لازم الاجرا شدن این ماده در سال اول و از سالهای بعد تا پایان د یماه هر سال برای اجرا در همان سال تعیین و پس از تصویب هیات وزیران اعلام می‌شود.

تبصره ۲- املاک در حال ساخت (از زمان صدور پروانه ساخت تا زمان نصب کنتور برق) مشمول مالیات این ماده نخواهند بود.

تبصره ۳- حکم این ماده نسبت به املاک اشخاص موضوع ماده ۲ این قانون و نیز خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه‌های دولتی و غیردولتی، جاری نخواهد شد.

پیش از این در پیش نویس وزارت اقتصاد درباره این لایحه، قرار بود از املاک مسکونی با ارزش بیش از ۵۰ میلیارد ریال مالیات اخذ شود. همچنین بالاترین پله مالیاتی برای املاک با ارزش مازاد بر ۴۰ میلیارد ریال بود و قرار بود از این املاک شش در هزار مالیات اخذ شود.

انتهای پیام

منبع
خبرآنلاین
لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=4023

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com