جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

نخستین داروی کرونا توسط سازمان غذا و دارو آمریکا تایید شد

02:00۰

«رمدسیویر» توسط سازمان غذا و دارو آمریکا، به عنوان داروی درمان کرونا تایید شد. این نخستین و تنها دارویی است که برای درمان کووید-۱۹ به تایید FDA رسیده است.

به گزارش اسپات نیوز، رمدسیویر توسط شرکت دارویی «Gilead» تولید و با نام تجاری «وکلوری» (Veklury) به بازار عرضه می‌شود. اردیبهشت‌ماه امسال، FDA مجوز استفاده اضطراری از این دارو را صادر کرد. صدور مجوز اضطراری نشان می‌دهد که این سازمان فکر می‌کرد که مزایای استفاده از این دارو بیش از خطرات احتمالی آن خواهد بود.

«استفان هان»، کمیساریای FDA در بیانیه‌ای اعلام کرد: «در شرایط فعلی که وضعیت سلامت عموم در شرایط بحرانی قرار دارد، سازمان غذا و دارو آمریکا متعهد است که روند تایید و توسعه روش‌های درمان کووید-۱۹ را تسریع ببخشد.»

جلوگیری از تکثیر ویروس

این دارو از تکثیر ویروس جلوگیری می‌کند و نخستین بار توسط شرکت «Gilead» برای درمان ابولا ساخته شد. تحقیقات انجام شده طی چند سال گذشته، نشان می‌دهد که این دارو می‌تواند مانع تکثیر ویروس‌ کرونا، ویروس سارس و  MERS شود.

طی چند ماه گذشته در بیمارستان‌های ایالات متحده از رمدسیویر به عنوان بخشی از درمان بیماران مبتلا به کرونا کمک گرفته شده است. آزمایش‌های بالینی دارو نشان می‌دهد که رمدسیویر به برخی از بیماران کمک می‌کند تا سریعتر بهبود پیدا کنند، ولی ممکن است مانع مرگ ناشی از بیماری نشود.

براساس نتایج به دست آمده از آزمایش‌های بالینی، به نظر می‌رسد این دارو قبل از گسترش بیماری در بدن موثرتر از زمانی است که فرد به شدت درگیر بیماری شده است.

البته FDA  محدودیت‌هایی برای مصرف دارو درنظر گرفته است. براساس اعلام سازمان غذا و دارو آمریکا، در حال حاضر تنها  برای بیماران بستری در بیمارستان تایید شده است و هنوز برای کودکان زیر ۱۲ سال تایید نشده است.

FDA‌ در بررسی خود خاطر نشان کرد که هنوز اطلاع دقیقی در مورد چگونگی تاثیر دارو روی کودکان و افراد باردار یا افرادی که از ناراحتی کلیه و کبد رنج می‌برند، در دست نیست. به علاوه تداخل دارویی نیز هنوز به صورت دقیق بررسی نشده است.

انتهای پیام

منبع
دیجیاتو
لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=4426

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com