جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

مجلس یازدهم و وعده‌های پوپولیستی که اجرا نشدند!

02:12۰

پس از گذشت چند ماه از شروع به کار مجلس یازدهم، نمایندگان مجلس از طرح‌هایی سخن گفته‌اند که به نظر نمی‌رسد قابل اجرا شدن باشند؛ همچنین دریافت خودرو دناپلاس و توزیع ۱۵۰۰ واکسن آنفلوانزا از جمله مهم‌ترین حواشی این مجلس بوده است.

به گزارش اسپات نیوز، مجلس یازدهم از زمان آغاز به کار خود طرح‌های مختلفی را با شعار حمایت از اقشار ضعیف مطرح کرده اما هنوز هیچ کدام رنگ اچرایی شدن به خود نگرفته است.

طرح یارانه در اغما

جدیدترین طرحی که کلیات آن تصویب شده نیز به موضوع پرداخت یارانه خرید کالاهای اساسی به ۶۰ میلیون نفر از جمعیت کشور برمی‌‌گردد، طرحی که نمایندگان ابتدا با آب‌وتاب فراوانی از آن سخن می‌گفتند و قرار بود تصویب نهایی آن جزو اولویت‌های مجلس باشد.

اما در هفته گذشته که نمایندگان پس از دو هفته حضور در حوزه انتخابیه، جلسات خود را در مجلس آغاز کردند به این موضوع نپرداختند.

مجلس در شرایطی پراخت این یارانه را برای شش ماه تصویب کرده که دولتی‌ها از کسری بودجه شدید می‌گویند، نماینده دولت در مجلس مخالف جدی این طرح است و مژگان خانلو، سخنگوی ستاد بودجه سازمان برنامه‌وبودجه کشور نیز معتقد است اجرای این طرح ممکن نیست چون پولی وجود ندارد.

به گفته وی، دولت در هزینه‌ها و مصارف حتی چوب‌به‌چوب هم نیست و این طرح هزینه مضاعفی را تحمیل می‌کند.

طرح تامین خودرو

خبر خودرودار کردن خانواده‌های ضعیف نیز از سوی مجلسی‌ها در محافل خبری پیچید اما به نظر می‌رسد از آتجایی که مبنا درستی نداشت ر نطفه خفه شد.

شهریور ماه امسال، یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی از تدوین طرحی برای خودرودارکردن خانواده‌های نیازمند خبر داد و گفت که در این طرح تامین خودرو برای هر خانوار پنج دهک پایین پیش‌بینی شده است.

طبق گفته سیدعلی موسوی، قرار بود در این طرح برای هر خانوار پنج دهک پایین که جزو خانواده‌های نیازمند و آسیب‌پذیر هستند یک خودرو در نظر گرفته شود.

طرح جهش تولید مسکن

کمیسیون عمران مجلس در صدد تصویب طرح جهش تولید مسکن است که براساس این طرح قرار است ساخت سالانه یک میلیون واحد تحت عنوان «جهش تولید مسکن» تا چهار سال در دستور کار قرار گیرد.

دولت در ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکن ملی ناتوان است و در یک سال اخیر تنها ۱۱ هزار واحد را تحویل داده، اما مجلس از ساخت یک میلیون واحد در سال می‌گوید.

طی چند ماهی که از آغاز به کار مجلس یازدهم می‌گذرد این طرح‌های در حالی مطرح شده‌اند که حواشی مجلسی‌ها از دریافت خودرو دناپلاس تا ارسال ۱۵۰۰ واکنس آنفلوانزا خبرساز شده است.

انتهای پیام

منبع
تجارت نیوز
لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=4546

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com