جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

علت کمبود انسولین در ایران؛ قاچاق یا تحریم‌های آمریکا؟

01:13۰

در حالی‌که سخنگوی سازمان غذا و دارو دلیل اصلی کمبود انسولین قلمی در کشور را تحریم‌های آمریکا عنوان می‌کند، گمرک اعلام کرده که امسال بیش از سال ۹۸ انسولین از گمرکات کشور وارد شده است!

به گزارش اسپات نیوز، دکتر کیانوش جهانپور با اشاره به اینکه یک شرکت به تازگی خط تولید انسولین قلمی تحت لیسانس در کشور را راه اندازی کرده است، اظهار کرد: این شرکت عملاً مونتاژ این دارو را در داخل انجام می‌‌داد و متاسفانه اخیراً با عدم عمل به تعهدات خود باعث تشدید کمبود و بروز مشکل در دسترسی بیماران دیابتی به این دارو شده بود.

وی ضمن اشاره به تحریم‌‌های آمریکا عنوان کرد: براین اساس، سازمان غذا و دارو برای جبران کمبودهای ایجاد شده، اقدام به واردات فوریتی انواع انسولین قلمی با قیمت یک سوم قیمت داروی وارداتی شرکت مذکور کرده است و مشخص شد در شرایطی که تخصیص و تامین ارز مورد نیاز دارو با چالش‌‌هایی مواجه است، شرکت مذکور هزینه‌‌های مضاعفی را به سیستم تحمیل کرده و تداوم چنین رفتاری به هیچ وجه قابل قبول نیست.

در حالی که توجیه سخنگوی سازمان غذا و دارو برای کمبود انسولین در سطح کشور “تحریم آمریکا” عنوان شده است اما میزان واردات هورمون انسولین از مبادی رسمی و گمرکات کشور، خلاف این ادعا را نشان میدهد؛ از سوی دیگر “قاچاق معکوس” انسولین نیز از عوامل اصلی این کمبود بوده است.

انتهای پیام

لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=4559

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com