جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

فیلترینگ

مسئولیت محتوای مجرمانه با کیست؛ پلتفرم یا منتشرکننده؟

01:56۰

با بالا گرفتن مباحث پیرامون حکم حبس ۱۰ ساله مدیرعامل آپارات به دلیل انتشار یک مصاحبه جنجالی در این پلتفرم از سوی گروهی موسوم به «ژلوفن»، پرسشی ذهن بسیاری از کاربران فضای مجازی را به خود مشغول ساخته و آن این است که در نهایت مسئولیت محتوای مجرمانه با کیست؛ پلتفرم یا منتشرکننده؟

به گزارش اسپات نیوز، طبق ماده ۲۳ قانون جرایم رایانه‌ای شرکت‌های ارائه دهنده خدمات دسترسی وظیفه دارند تا محتوای موجود در فضای خود را رصد کنند و از انتشار محتوای مجرمانه جلوگیری کنند.

همانطور که وزیر ارتباطات در سالیان گذشته در یک مناظره تلویزیونی با معاون دادستانی کشور مساله‌ای را مطرح کرد که تا امروز جواب قاطعی برای این موضوع وجود ندارد: «اگر یک نفر محتوای مجرمانه‌ای را در پیام‌رسان داخلی بارگذاری کرد، شما مالک پیام رسان را به زندان می‌اندازید یا احضار می‌کنید. این حمایت از تولید داخل نیست.» این گفته جهرمی، حالا دوباره در واقعیت رخ داده و اینبار مدیر عامل آپارات احضار شده و اگر رای بدوی نهایتا تایید شود، مدیرعامل پربازدیدترین سایت ایران باید به خاطر ویدیویی که یک کاربر دیگر ساخته راهی زندان شود.

طبق ماده ۲۳ قانون جرایم رایانه‌ای شرکت‌های ارائه دهنده خدمات دسترسی وظیفه دارند تا محتوای موجود در فضای خود را رصد کنند و از انتشار محتوای مجرمانه جلوگیری کنند. در غیر این صورت این شرکت‌ها مشمول مجازات‌های این قانون خواهند بود.

خود عوامل تولید ویدئویی که باعث رخ دادن این ماجرا شده می‌گویند سایت آپارات این ویدئو را درحالی‌که حدود ۱۰۰ بازدید داشته به صفحه اول پلتفرم می‌برد و پس از آنکه ۷هزار بار دیده می‌شود، مورد اعتراض مردم قرار می‌گیرد. به این ترتیب دادسرای ارشاد عوامل تولید این ویدئو را احضار می‌کند و از آنها در این‌باره توضیح می‌خواهند. تولیدکنندگان عوامل ویدیو احتمالا با نیم‌نگاهی به برنامه‌های خارجی تولید شده مشابه این ویدیو را ساخته بودند و آنطور که گفته‌اند نمی‌دانستند که مشغول تولید محتوای مجرمانه هستند.

انتهای پیام

منبع
ديجياتو
لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=4877

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com