جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

وام بانكي

بدعهدی بانک‌ها در پرداخت «وام ودیعه مسکن»

02:35۰

«وام ودیعه مسکن» وعده شیرینی که حالا به برخی مستاجران ثابت شده به تلخی دردسرهایش نمی‌ارزد. حرف بی‌پشتوانه‌ای مثل بیشتر وعده‌های دولت که با قول دریافت بی‌ضامن و راحتش بذر امید در دل مردمی کاشت که افزایش قیمت مسکن امانشان را بریده بود.

به گزارش اسپات نیوز، وزیر راه و شهرسازی درحالی به مردم قول وام زیر ۳۰ میلیون تومانی بدون داشتن ضامن را داد که گویی فراموش کرده بود این وظیفه قانونی بانک‌ها است که احراز کنند آیا کسی که متعهد می‌شود به بازپرداخت، توانایی مالی کافی دارد یا نه؟ بنابراین پرداخت تسیهلات بدون ضامن تنها با قول آقای وزیر ممکن نیست.

البته این میانه ماجرا بود. وام ودیعه از ابتدا هم با دردسر مراجعه مردم به شعب بانکی در روزهای کرونایی آغاز شد. جواب فقط یک جمله بود: چیزی به ما ابلاغ نشده است.

هفته‌ها بعد از وعده پرداخت وام ودیعه بخشنامه مربوط به آن ابلاغ شد. امیدها بر آن بود که با ابلاغ بخشنامه و نظارت بر شبکه بانکی گره‌ کور ماجرای وام ودیعه باز شود، اما نشد و حالا با گذشت ماه‌ها از این طرح و گرفتاری‌هایش همچنان بانک‌ها با مستاجران رفتار واحدی ندارند که هیچ، در غیاب نهاد ناظر با خیال راحت سلیقه‌ای رفتار می‌کنند و هر روز یک بهانه جدید برای دست به سر کردن متقاضیان جور می‌کنند.

وعده وام بی‌ضمانت

شعب بانکی پر است از زمزمه گلایه‌های مردم از وعده بی‌اساس دولت. مردمی که برای دریافت وام مراجعه می‌کنند اما برخلاف وعده آقای وزیر برای وام ۱۵ میلیون تومانی هم از آنان ضامن و حتی گاه ضامن به همراه چک و سفته خواسته می‌شود.

با توجه به این که تقریبا روشن بود که پرداخت تسهیلات بدون ضامن برای شبکه بانکی پذیرفته شده نیست، سوال اینجاست که چرا چنین وعده‌ای مطرح شد ولی اجرای آن پیگیری نشد؟

« ما برای وام ۱۵تومانی به بانک ملی رفتیم از ما ضامن کارمند خواستند و پروانه کسب یا این‌که ضامن شخصی بازاری باشه و چک داشته باشد. این چه نوع وامیه؟ بعد میگفتن چیزی نمی‌خواد»

« برای وام به بانک ملت معرفی شدم بانک ضامن کارمند وکاسب می خواهد. حساب ضامن هم حتما باید بانک ملت باشد. دولت و اخبار سراسری تا کید کردن که بدون ضمانته چرا اذیت می‌کنند؟»

« نمیدونم یا دولت حرفش خریدار نداره یا بانک‌ها مردم رو اسیر و بازیچه کردن. مگه قرار نبود که وام ۱۵ میلیونی با ضمانت چک پرداخت شه ولی الان گواهی کسر از حقوق، سفته، گواهی شغلی، ادرس و تآییدیه پستی، کد رهگیری و… همه این‌ها رو بردم بازم موفق نشدم .خجالت داره به خدا»

«این‌قدر دویدم واسه این ۱۵ میلیون وام. اخرم بانک ضامن کارمند می‌خواد. شما که نمی‌خواین وام بدین خواهشا مردم رو سرکارنزارید. مامسخرتون نیستیم»

« مگه قرار نبود وام ۱۵ میلیونی بدون ضامن باشه الان این وضعیت رو چه کسی باید جواب بده؟ بانک یک حرف میزنه، دولت یه حرف.»

انتهای پیام

منبع
تجارت نيوز
لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=5533

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com