جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

یارانه خودرو به جیب چه کسانی می‌رود؟

02:00۰

با پیش‌فروش خودروهای یکی از زیان‌ده‌ترین مجموعه‌های اقتصادی کشور، قرار است چقدر یارانه یا همان رانت خودرویی توزیع شود و این یارانه به چه کسانی می‌رسد؟

به گزارش اسپات نیوز، از روز گذشته پیش‌فروش خودروساز بزرگ دولتی یعنی ایران‌خودرو آغاز شده و تا فردا ادامه دارد. درحالی که این خودروساز در سال گذشته نزدیک به ۵ هزار میلیارد تومان از ناحیه اختلاف «مبلغ بهای تمام‌شده» و «مبلغ فروش»، زیان دیده‌ اما هنوز این سیاست توزیع رانت یا همان یارانه خودرویی را ادامه می‌دهد.

پیش فروش خودروهای جدید

در پیش‌فروش جدید قرار است سه خودرو پژو پارس، پژو ۲۰۶ تیپ دو و سمند ال ایکس از طریق قرعه‌کشی توزیع شود.

در این پیش‌فروش درحالی خودرو پژو پارس با قیمت ۱۲۱ میلیون تومان به فروش می‌رسد که قیمت آن در بازار ۱۷۳ میلیون (معادل ۱۴۲ درصد) بیشتر است. این خودرو در بازار با قیمت ۲۹۴ میلیون تومان معامله می‌شود.

خودرو پژو ۲۰۶ تیپ دو نیز در حالی با قیمت ۱۱۰ میلیون تومان در فروش فوق‌العاده ایران‌خودرو قیمت خورده که این خودرو در بازار ۲۴۵ میلیون تومان است؛ یعنی اختلاف ۱۳۵ میلیون تومانی و معادل ۱۲۲ درصد.

خودرو سمند ال ایکس نیز توسط ایران‌خودرو با قیمت ۱۱۶ میلیون تومان عرضه شده اما این خودرو در بازار ۸۴ میلیون تومان گرانتر یعنی معادل ۷۲ درصد بیشتر ارزش دارد. این خودرو در بازار با قیمت ۲۰۰ میلیون تومان معامله می‌شود.

یارانه یا ارزان فروشی

توزیع یارانه یا ارزان‌فروشی توسط ایران‌خودرو درحالیست که ایران‌خودرو پیش‌بینی کرده که در سال‌جاری بالغ بر ۷۱ هزار میلیارد تومان به‌عنوان بهای تولید محصولاتش ثبت شود و در مقابل، کمتر از ۵۸ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان از ناحیه فروش، کسب درآمد کند. با این حساب، طی سال‌جاری اختلافی حدودا ۱۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی بین بهای تولید و قیمت فروش محصولات ایران‌خودرو ثبت خواهد شد.

سال گذشته به واسطه همین زیاندهی خودروسازان، آنها از دولت حمایت مالی مطالبه کرده بودند.

اما قرار است بزرگترین یارانه امسال به جیب چه کسانی برود؟ آن طور که تاکنون اعلام شده این یارانه به کسانی داده خواهد شد که اسامی آنها در قرعه‌کشی ایران‌خودرو انتخاب شود.

انتهای پیام

منبع
تجارت نیوز
لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=5553

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com