جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

صندوق پالایشی یکم

صندوق پالایشی یکم کی بازگشایی می‌شود؟

02:13۱

معاون سازمان خصوصی‌سازی از بازگشایی معاملات صندوق پالایشی یکم، دومین ETF دولتی در هفته آینده خبر داد.

به گزارش اسپات نیوز، حسن علائی، معاون واگذاری سهام و بنگاه‌ها در سازمان خصوصی‌سازی با بیان اینکه دو نماد شپنا و شتران در زمان پذیره‌نویسی این ETF افزایش سرمایه داشته‌اند، گفت: «اصلاحیه‌ای روی مصوبه هیئت وزیران در خصوص صندوق پالایشی یکم زده شد تا سهام جایزه این دو نماد در پورتفوی صندوق پالایشی یکم قرار گیرد. تصویب این اصلاحیه موجب تاخیر در بازگشایی نماد صندوق پالایشی یکم شد.»

علائی در ادامه خبر داد که هیات وزیران این اصلاحیه را دیروز تصویب کرده است و از این رو تغییر پورتفوی پالایشی یکم ظرف روزهای آینده انجام و حداکثر تا پایان هفته بعد خرید و فروش سهام پالایشی یکم آغاز خواهد شد.

معاون خصوصی‌سازی در پاسخ به این پرسش که آیا جو عمومی بازار و شرایط معاملات موجب به تعویق افتادن بازگشایی پالایشی یکم نمی‌شود، گفت: «خیر. انجام معاملات این صندوق ربطی به جو بازار ندارد.» او همچنین برخی گمانه‌ها در خصوص افزایش تخفیف به خریداران پالایشی یکم را رد کرد و گفت: «تخفیف‌ ۳۰ درصدی اعمال شده و قابل تغییر نیست.»

با وجود اینکه تخفیف ابتدایی ۲۰ درصدی، بعد از پایان پذیره‌نویسی به ۳۰ درصد افزایش یافت، اما کاهش قیمت نمادهای پالایشی موجب شد که نه تنها تمام این تخفیف ۳۰ درصدی محو شود، بلکه خریداران واحدهای این صندوق پیش از بازگشایی نماد آن در بازار سهام، در محدوده زیان قرار بگیرند.

جو بازار اجازه بازگشایی می‎دهد؟

صندوق پالایشی یکم شامل سهام چهار پالایشگاه تهران، اصفهان، تبریز و بندرعباس است. مهلت پذیره‌نویسی در صندوق پالایشی یکم آخر شهریور به پایان رسید. از این رو و بر اساس قانون، معاملات نماد این صندوق باید از ابتدای ماه جاری آغاز می‌شد.

در حالی که برخی نشستن افزایش سرمایه در پورتفوی این صندوق را موجب تاخیر در بازگشایی نماد آن می‎دانند، برخی نیز بر این باورند که پالایشی یکم مانند شستا به دلیل جو بد بازار بسته مانده است. از این رو با وجود وعده معاون خصوصی‌سازی در خصوص بازگشایی نماد «پالایش» در هفته آینده، ممکن است این اتفاق رخ ندهد؛ به خصوص اینکه چنین گمانه‌ای از سوی مدیر صندوق پالایشی یکم نیز مطرح شده است.

داوود رزاقی در حالی که از زمان بازگشایی معاملات این صندوق اظهار بی‌اطلاعی می‌کرد، گفت: همه منتظر بهبود جو بازار هستند. او همچنین سازمان خصوصی‌سازی را مسئول بازگشایی نماد پالایشی یکم دانست.

از این رو باید منتظر بود و دید وعده معاون خصوصی‎سازی هفته آینده محقق خواهد شد یا ادامه جو بد بازار، پالایش یکم را به سرنوشت شستا دچار خواهد کرد؟

انتهای پیام

منبع
تجارت نيوز
لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=5665

1 دیدگاه

  1. آنیتا

    میخوان یه صندوق پالایشی بازگشایی کنند نمیخوان فیل هوا کنند که

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com