جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

کاهش ۵۰ درصدی سرمایه‌گذاری خارجی در پی همه‌گیری کرونا

02:007۰

اتاق بازرگانی وضعیت سرمایه گذاری خارجی به تفکیک دو فصل نخست سال ۲۰۲۰ را نیز منتشر کرده که بر این اساس در سه ماه نخست سال جاری، سرمایه گذاری خارجی ۴۱ درصد و در سه ماه دوم، ۳۹ درصد کاهش یافته است. براساس این گزارش، کرونا بر روی وضعیت جذب سرمایه گذاری خارجی از سوی کشورهای مختلف جهان اثرات منفی جدی برجاگذاشته است.

به گزارش اسپات نیوز، و بر اساس گزارش اتاق بازرگانی تهران، در نیمه نخست سال ۲۰۲۰ در مقایسه با نیمه دوم سال ۲۰۱۰  میزان سرمایه گذاری خارجی حدود ۵۰ درصد کاهش یافته است. بر این اساس کل سرمایه گذاری خارجی انجام شده در شش ماهه نخست سال جاری میلادی، ۳۶۴ میلیارد دلار بوده که پایین‌ترین عدد از سال ۲۰۱۳ تاکنون به حساب می‌آید.

اتاق بازرگانی وضعیت سرمایه گذاری خارجی به تفکیک دو فصل نخست سال ۲۰۲۰ را نیز منتشر کرده که بر این اساس در سه ماه نخست سال جاری، سرمایه گذاری خارجی ۴۱ درصد و در سه ماه دوم، ۳۹ درصد کاهش یافته است.

ایالات متحده در صدر کشورهای توسعه یافته

در میان کشورهای توسعه یافته که بیشترین میزان جذب سرمایه گذاری خارجی را دارند نیز، جریان ورود سرمایه کاهشی ۷۴ درصدی داشته است که در این میان بیشترین کاهش ثبت شده مربوط به ایالات متحده آمریکا بوده است. همچنین، در این مدت میزان سرمایه گذاری صورت گرفته از سوی سوییس، هلند و بریتانیا نیز به شدت کاهش یافته است. براوردها نشان می‌دهد که در این مدت تحت تاثیر شیوع کرونا، تمایل سرمایه گذاران برای کشف فرصت‌های جدید به شدت کاهش یافته است.

مقایسه آمارهای جذب سرمایه در هفت سال گذشته نیز نشان می‌دهد که عدد سرمایه گذاری خارجی در سال ۲۰۲۰ به پایین‌ترین سطح خود رسیده است. بر این اساس بالاترین میزان سرمایه گذاری فصلی انجام شده در سال‌های اخیر به سه ماهه ابتدایی سال ۲۰۱۵ اختصاص دارد و بالاترین روند شش ماهه نیز در پایان سال ۲۰۱۶ و ابتدای سال ۲۰۱۷ به ثبت رسیده است اما با شیوع کرونا، هردو این روندها به پایین‌ترین حد خود در سال‌های گذشته رسیده‌اند و با توجه به نامشخص بودن سرنوشت این ویروس در ماه‌های آینده، نحوه بازگشت سرمایه گذاری خارجی به شرایط عادی نیز معلوم نیست.

سرمایه گذاری خارجی در روسیه منفی شده است

بررسی‌های موردی نشان می‌دهد که سرمایه گذاری خارجی در سال ۲۰۲۰، در روسیه منفی شده است و آمارها در کشورهایی مانند چین، هند، اندونزی، برزیل، ترکیه، لهستان و مکزیک نیز نشان از کاهش قطعی جذب سرمایه گذار جدید در ماه‌های گذشته دارد.

انتهای پیام

منبع
خبرآنلاین
لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=5722

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com