جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

کاهش ۶۶ درصدی سفر به شمال پس از اعمال محدودیت‌ها

02:14۲

مقایسه انجام شده توسط نقشه‌های ترافیکی مسیریاب نشان، حاکی از آن است که شهروندان تهرانی و کرجی بیشتر از سایر نقاط کشور به محدودیت‌های تردد، مخصوصا برای سفر به شمال، توجه کرده‌اند اما در سایر شریان‌های کلیدی، محدودیت و جریمه ۵۰۰ هزار تومانی آنقدرها تاثیرگذار نبوده است.

به گزارش اسپات نیوز، مقایسه انجام شده توسط نقشه‌های ترافیکی مسیریاب نشان حاکی از آن است که ممنوعیت‌های تردد اعمال شده، به جز در محور کرج-چالوس که ترافیک آن، کاهش شدید ۶۶ درصدی را در هفته دوم آبان داشته، در بقیه محورهای کلیدی کشور آن‌چنان تحت‌تاثیر اعمال محدودیت‌ها قرار نگرفته و در ۸ محور اصلی کشور، کمتر از ۲۰ درصد کاهش ترافیک پس از اعمال محدودیت‌ها وجود داشته است.

حتی مسیر تهران-قم که یکی از کلیدی‌ترین محورهای کشور برای رسیدن به پایتخت است، در زمان محدودیت‌ها فقط ۱۶ درصد کاهش ترافیک داشته است. ممنوعیت تردد خودروهای غیر‌بومی ‌از روز ۱۲ آبان در ورودی و خروجی ۲۵ استان کشور به مرحله اجرا گذاشته شد و خودروهای متخلف ۵۰۰ هزار تومان جریمه شدند. دلیل این بود که تعطیلی روز سه‌شنبه ۱۳ آبان ماه، فرصت مناسبی را برای سفر فراهم می‌کرد اما در تعطیلی هفته اول آبان که هیچ محدودیتی برای تردد اعمال نشد نیز فرصت دیگری برای سفر فراهم شده بود.

مقایسه مسیریاب نشان میان بازه اول سفرهای بین شهری (از ۳۰ مهر تا ۴ آبان) و بازه دوم (از ۱۲ تا ۱۶ آبان) نشان می‌دهد که در این مدت ترافیک کمتر از ۱۰ درصد در کل جاده‌های کشور کاهش پیدا کرده است. این محاسبه نشان داد که رعایت محدودیت‌ها ناچیز بوده و محدودیت‌ها به گونه‌ای وضع نشده‌اند که اثرگذار باشند.

این مسیریاب، همچنین ترافیک در ۹ محور اصلی کشور را که محدودیت در همه استان‌های مرتبط با آنها اعمال شده را در دو دوره‌ تعطیلات آبان بررسی کرده است. نتایج به‌دست آمده نشان می‌دهد که میانگین ترافیک در این ۹ محور اصلی، صرفا ۱۶ درصد کاهش داشته است. نکته جالب‌تر اینکه شهروندان تهرانی و کرجی بیشتر از سایر نقاط کشور به این محدودیت‌ها، مخصوصا برای سفر به شمال، توجه کرده‌اند اما در سایر شریان‌های کلیدی، محدودیت و جریمه ۵۰۰ هزار تومانی آنقدرها تاثیرگذار نبوده است.

کمترین تاثیر را محور اصفهان-یزد داشته که تنها ۵ درصد کاهش ترافیک را در هفته دوم آبان نسبت به هفته اول تجربه کرده و پس از آن محور تهران-همدان با ۸ درصد کاهش و سپس مشهد-بابلسر با ۹ درصد کاهش ترافیک، کمترین کاهش ترافیک را در این مقایسه‌ دوره‌ای داشته‌اند. تغییر حجم سفرها با توجه به محدودیت شدیدی که از آن سخن گفته می‌شد، در این محورها ناچیز است.

انتهای پیام

منبع
تجارت نیوز
لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=7459

2 Comments

  1. نورا

    جدی اینقدر کاهش پیدا کرده ااااا

  1. kasperhemigway

    دیگه عید رفتن سفرهاشونو

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com