جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

واردات خودرو

چه کسانی می‌توانند خودرو وارد کنند؟

02:001۰

 

با تصویب طرح جدید کمیسیون صنایع مجلس برای آزادسازی واردات مشروط خودرو، پس از ابلاغ این طرح به دولت، چهار گروه مجوز واردات خودرو خواهند داشت.

به گزارش اسپات نیوز،  پس از چند سال ممنوعیت واردات خودرو، سرانجام طرحی در یکی از کمیسیون‌های مجلس به تصویب رسیده که نشان از آزادسازی مشروط واردات خودرو دارد.

با تصویب طرح جدید کمیسیون صنایع مجلس برای آزادسازی واردات مشروط خودرو، پس از ابلاغ این طرح به دولت، چهار گروه مجوز واردات خودرو خواهند داشت. طبق این طرح مجوز واردات خودرو تنها به خودروسازان و صاحبان منابع ارزی که تعهدات ارزی ندارند داده خواهد شد.

حجت‌الله فیروزی، سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به طرح ساماندهی صنعت خودرو گفته است: کلیات طرح مذکور که مهم‌ترین محور آن عرضه خودرو در بورس است در جلسات اخیر کمیسیون صنایع به تصویب رسیده است.

سخنگوی کمیسیون صنایع مجلس با بیان اینکه در طرح ساماندهی صنعت خودرو به نوعی واردات خودرو نیز مجاز دانسته شده است، در تشریح شرایط واردات آن به سنا گفته است: طبق این طرح افراد و خودروسازانی می‌توانند خودرو وارد کنند که خودرو صادر کردند و معادل آن می‌توانند خودرو وارد کنند. همچنین قطعه‌سازان نیز اگر قطعاتی را صادر کنند می‌توانند معادل آن خودرو به کشور وارد کنند.

فیروزی در همین راستا، ادامه داد: افراد حقیقی غیردولتی که نفت را خریداری و آن را صادر و به فروش برسانند، می‌توانند از محل ارز آن، خودرو به کشور وارد کنند و همچنین اشخاصی که ارز در بیرون از کشور دارند که تعهدی نسبت به بازپرداخت آن به دولت ندارند، می‌توانند از محل آن خودرو به کشور وارد کنند.

این نماینده مجلس بیان کرد: براساس طرح مذکور خودروهای هیبریدی و همچنین خودروهایی با مصرف سوخت‌های دوگانه نیز از عرضه در بورس معاف هستند و در واقع با این اقدام خودروسازها تشویق می‌شوند که به سمت تولید خودروهایی با این شرایط بروند که در این طرح برای تشویق آنها تسهیلات ارزان‌قیمتی برای بخش تحقیق و توسعه در اختیار آنها برای داخلی‌سازی و کیفی‌سازی، قرار خواهد گرفت.

با تصویب این طرح، چهار گروه مورد اشاره می‌توانند منتظر ابلاغ این طرح به دولت باشند که پس از آن برای واردات خودرو اقدام کنند. این درحالیست که برخی کارشناسان و فعالان بازار نسبت به صدور مجوز انحصاری برای واردات خودرو گلایه دارند و معتقدند این آزادسازی به صورت محدود ممکن است تبعاتی از جمله توزیع رانت به همراه داشته باشد.

 

 

 

انتهای پیام

منبع
تجارت نيوز
لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=8504

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند