جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

نوسازی ۲۰ هزار تاکسی و اتوبوس

درآمد رانندگان تاکسی در امارات چند برابر ایران است؟

04:11۱

بررسی میزان درآمد رانندگان تاکسی نشان می‌دهد درآمد اغلب شاغلان این حوزه، معادل حداقل حقوق کارگران یعنی دو میلیون و ۷۰۰ هزار تومان است.

به گزارش اسپات نیوز، طبق آمارهای اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری تعداد تاکسی‌های کل کشور ۳۱۳ هزار دستگاه برآورده شده و ناوگان حمل‌ونقل به ۱۲۰ هزار تاکسی دیگر نیاز دارد. اما میزان درآمد و مشکلات معیشتی این قشر چنان است که احتمالا افراد زیادی مایل به انتخاب این شغل نباشند.

این در حالی است که به گفته مرتضی ضامنی، مدیر عامل اتحادیه تاکسیرانی تا مهر امسال تعداد تاکسی فرسوده به ۱۹۲ هزار دستگاه و تا سال آینده به ۲۴۲ هزار دستگاه می‌رسد‌ که معادل ۷۵ درصد ناوگان فعال فعلی کشور است.

اما چرا افراد کمتری تمایل به انتخاب این شغل دارند؟

بررسی میزان درآمد رانندگان تاکسی نشان می‌دهد درآمد اغلب شاغلان این حوزه، معادل حداقل حقوق کارگران یعنی دو میلیون و ۷۰۰ هزار تومان است. هر سال میزان کرایه تاکسی‌ها افزایش پیدا می‌کند اما این افزایش اصولا کمتر از میزان تورم و نهایتا ۲۰ تا ۲۵ درصد در هر مسیر است و قیمت هر مسیر از قبل مشخص و به رانندگان ابلاغ می‌شود.

بیشتر بخوانید:

امسال هم کرایه‌ها ۲۵ درصد افزایش یافت اما چندین عامل سبب شده که درآمد تاکسیرانان امسال به حداقل ممکن برسد. کرونا یکی از مهم‌ترین این عوامل است. چرا که هم ترددهای شهری را به حداقل ممکن رسانده، هم سبب شده که مردم در سفرهای درون شهری استفاده از ماشین شخصی و یا تاکسی اینترنتی را به تاکسی‌های خطی و گردشی ترجیح دهند.

به موازات کاهش درآمد، هزینه‌ها هم افزایش یافته است. هزینه‌هایی مانند هزینه خرید و تعویض قطعات خودرو و لوازم یدکی که موجب شده میزان درآمد یک راننده تاکسی امسال نسبت به سال گذشته افزایش محسوسی نداشته باشد.

اما جز این درآمد رانندگان تاکسی در ایران در مقایسه با دیگر کشورهای دنیا بسیار کمتر است. میزان حقوق پایه در کشور امارات ۲۱ میلیون تومان است اما رانندگان این کشور ماهانه درآمد ۴۸ میلیون تومانی دارند. در کشور عراق نیز وضعیت از ایران بهتر است، یعنی در حالی که حداقل حقوق این کشور پنج میلیون تومان برآورد می‌شود یک راننده می‌تواند ماهانه ۱۵ میلیون تومان درآمد داشته باشد.*

در پایان آبان ماه، مدیر عامل اتحادیه تاکسی‌رانی‌های شهری کشور اعلام کرد که تاکنون ۱۲۰۰ راننده تاکسی به کرونا مبتلا شده‌ و از این تعداد ۹۱ نفر فوت کرده‌اند.

امسال کاهش درآمد رانندگان تاکسی موجب شد سازمان تاکسیرانی اعلام کند که قرار است از رانندگان تاکسی حمایت کند و تسهیلات کرونایی برای آنها در نظر گرفته شود. اما در نهایت مشخص شد این تسهیلات وام دو میلیون تومانی قرض‌الحسنه است که از بین ۲۵ هزار راننده متقاضی تنها به ۱۵ هزار نفر آنها تعلق گرفته است.(ایرنا)

اما کاهش درآمد رانندگان تاکسی به همین مسائل ختم نمی شود. با آمدن تاکسی‌های آنلاین مثل اسنپ و تپسی، برخی از تاکسی‌داران مجبور شدند در یک یا چند شرکت تاکسی آنلاین ثبت‌نام کنند تا بتوانند از این طریق بخشی از هزینه‌های خود را پوشش دهند.

این شرکت‌ها کمیسیون خود را از کرایه‌ها برداشت می‌کنند و اغلب مسافران کرایه‌ را به صورت آنلاین پرداخت می‌کنند که این پول به حساب شرکت می‌رود و بعد از چند روز به حساب راننده واریز می‌شود

از پاییز سال گذشته نیز پس از چند ماه مخالفت شرکت‌های تاکسی آنلاین با شهرداری برای پرداخت عوارض، در نهایت توافق کردند که عوارض را از مسافران بگیرند. این گروه از رانندگان تاکسی می‌گویند آنها نیز عوارض پرداخت می‌کنند.

انتهای پیام

منبع
تجارت نیوز
لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=9514

1 دیدگاه

  1. kasperhemigway

    یکی از سخت‌ترین مشاغل راننده تاکسی بودنه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com